עם כאלה חברים


מגבים את צה"ל? אוהבים את צה"ל? רק בתנאי שהוא עושה בדיוק מה שמתאים לנו

בימין אוהבים להטיח בשמאל שהוא לא מגבה את הצבא. במציאות? כשחיילי וקציני צה"ל לא מצייתים לתוכניות הפוליטיות של קיצוני הימין, המחנה "הלאומי" לא מתבלבל ויורק על חיילי צה"ל פעם אחר פעם.

1. אלימות מתנחלים נגד חיילים:

המוטו הקבוע של הימין הוא שארגוני השמאל פוגעים בצה"ל. מה שהם לא יספרו לכם זה שלמעשה הישראלים היחידים שמפעילים אלימות פיזית ומרימים ידיים, מקלות ואבנים על חיילי צה"ל – הם נוער הגבעות וקיצוני הימין בהתנחלויות.

בשנים האחרונות מתנחלים פגעו בחיילי צה"ל ובפעילות צה"ל בשלל הזדמנויות: מתנחלים מיצהר תקפו פיזית את החיילים ששומרים עליהם, כשעלה חשש לפינוי המאחז הבלתי-חוקי. עשרות פעילי ימין פרצו למוצב הצה"לי הסמוך להתנחלות, יידו אבנים על מילואימניקים, שרפו צמיגים וניפצו מבנים במוצב. באותה שעה קבוצה נוספת של פעילי ימין ניקבה צמיגים של כלי רכב צבאיים, השחיתה רכוש צה"לי ופגעה בתשתית החשמל בבסיס. כיצד הגיב הדרג הפוליטי? אורית סטרוק, אז חברת כנסת מטעם הבית היהודי, הצטרפה לחגיגה וקבעה שדווקא צה"ל והמשטרה הם אלו שנוהגים "כפלוגות מחץ המבצעות מעשי נקם".

זו לא הייתה הפעם הראשונה ולא הפעם האחרונה בה נציגי המתנחלים תקפו באלימות חיילים, ולא הפעם הראשונה או האחרונה בה נציגי המתנחלים בכנסת הגנו עליהם. בעשור האחרון מתנחלים מבת-עין תקפו חיילים בגז פלפל עד שצה"ל יצא מההתנחלות; מתנחלים באיתמר תקפו את החיילים המגנים עליהם כיוון שסירבו להוריד את דגל ישראל; מתנחלים בחברון תקפו חיילי צה"ל באבנים ובחזיזים, והדוגמאות רבות.

2. קמפיין ציבורי נגד ראשי צה"ל:

דווקא שרי הימין, שמנגחים נון-סטופ את יריביהם הפוליטיים בטענה שהם לא מספיק תומכים בצה"ל, הם אלו שיוצאים באופן עקבי נגד ראשי מערכת הביטחון ומפקדיה, כשאלו מציגים תחזיות, הערכות או פתרונות צבאיים שלא מתיישבים עם עמדותיהם הקיצוניות. כיוון שהגישה של הימין כושלת גם מבחינה ביטחונית, זה קורה לא מעט:

זאב אלקין על ראש אמ"ן: שקרן שמדברר את הפלסטינים

במהלך סקירה מודיעינית שהעניק ראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי, לשרי הממשלה, למשל, הוא הסביר ששלוש סיבות הציתו את גל הטרור הנוכחי: שריפת התינוק בדומא, הניסיונות הישראליים להפר את הסטטוס קוו בהר הבית, והייאוש הפלסטיני מכך שאין באופק הסכם מדיני. השר אלקין לא אהב לשמוע שהוא עצמו, כמי שמעודד עליית יהודים להר הבית, אחראי למצב הביטחוני המתדרדר – אז הוא החליט שמדובר בנושא שראש אמ"ן לא צריך לעדכן בו את השרים, טען שראש אמ"ן משקר ושהטרור פרץ בגלל הסתה פלסטינית, ואף האשים את הלוי שהוא מדברר את הפלסטינים.

נפתלי בנט נגד הרמטכ"ל ב"צוק איתן"

כבר במהלך "צוק איתן" השר נפתלי בנט תקף את הרמטכ"ל בני גנץ על ניהול המלחמה. כשגנץ העז לומר שהוא "משוכנע שהציבור סביב עוטף עזה יכול לחזור לבתיו ולחיות את חייו בצורה טובה ואיכותית כפי שהיה קודם" – שניים משרי ממשלת נתניהו תקפו אותו על כך שמשתמע מדבריו שהוא מעוניין לסיים את הלחימה.

ציפי חוטובלי וישראל כ"ץ נגד הרמטכ"ל אייזנקוט

אבל גנץ הוא לא הרמטכ"ל היחיד שהערכותיו לא התיישבו עם אג'נדת הימין: גם אחרי שהרמטכ"ל אייזנקוט אמר שהוא לא מעוניין שחייל ירוקן מחסנית על נערה בת 13 עם מספריים, סגנית השר חוטובלי הכריזה שדבריו פוגעים במעמד ישראל בעולם, והשר כץ הודיע שדברי הרמטכ"ל גורמים לסיכון חיים. הקמפיין הציבורי שמצייר את הרמטכ"ל כרופס ומסוכן נשא פירות, ועם פרוץ הסערה סביב החייל שירה במחבל פצוע בחברון הופצו חומרי הסתה נגד הרמטכ"ל, המציירים אותו כצורר ישראל.

3. המרדה נגד חיילי צה"ל:

לפני פחות משנה שרי ממשלת נתניהו גיבו ואף הובילו סדרה של פעולות עברייניות בבית אל. מה היה שם? שימוש באלימות, קללות ויידוי אבנים כלפי חיילי צה"ל, שוטרים וכוחות מג"ב, כששר החינוך נפתלי בנט מביט מן הצד ומביע תמיכה בפורעי החוק. חבר הכנסת סמוטריץ' הגדיל לעשות והוביל צעדת פלישה בלתי-חוקית לשטח היישוב המפונה שא-נור. חיילי צה"ל נאלצו לפנות בכוח את המתבצרים.

ולא רק זה: במהלך ההתנתקות אותו סמוטריץ' – סגן יו"ר הכנסת בשבילכם – נעצר על-ידי כוחות הביטחון כשבידיו חומרי בערה ונפץ. המטרה? להצית תשתיות ולחבל בפעילות צה"ל. סמוטריץ' נעצר בגין קשירת קשר לפשע, סיכון חיי אדם, היזק בזדון והמרדה, ועל-פי בית המשפט פעל בהתפרעות ובאלימות.

התופעה הזו ממש לא שמורה לעשבים שוטים בלבד. אפילו ועדי המתיישבים בהתנחלויות לא מתביישים לכנות בפרסומים רשמיים שלהם את חיילי צה"ל "כוחות ההרס", ומעודדים התעמתות ופגיעה בכוחות צה"ל על-מנת למנוע פינוי מאחזים. למעשה, הם אלה שפיתחו את מדיניות "תג מחיר", שנועדה בראש ובראשונה לחבל בפעילות צה"ל – בין היתר באמצעות פגיעה בפלסטינים, התססת הגזרה והתשת חיילי צה"ל.

4. הדלפת מידע וריגול:

בשנה שעברה, כשנעצר המבוקש מספר 1 של החטיבה היהודית בשב"כ, מאיר אטינגר, התברר שאחד מהמסייעים לפעולותיו נגד כוחות הביטחון הוא לא פחות מהשר זאב אלקין. השב"כ חשף שאלקין הדליף מידע מסווג על תנועת כוחות צה"ל לפעילי ימין שריגלו אחר כוחות הביטחון. המידע שימש לפעולת "תג מחיר" חמורה: עשרות פעילים פרצו לבסיס צבאי, תקפו את מפקד החטיבה וסגנו, השחיתו רכוש צה"לי ויידו אבנים.

איך הגיב חברו לממשלה, השר אורי אריאל לדברים? כשנאם בכנסת הכריז שגם הוא מדליף מידע סודי למתנחלים באופן קבוע: "אם מי שמעביר מידע על כוחות צה"ל הוא מרגל, אז אני מרגל", הצהיר בגאווה, "יותר מפעם אחת העברתי מידע על תנועת הכוחות בחבל עזה ובצפון השומרון. אם עצרו אחרים, צריכים גם לעצור אותי" אמר. השר אריאל מעולם לא נעצר או נחקר בנושא.

5. עידוד סירוב פקודה:

עוד ב-2012 נפתלי בנט תמך בסירוב פקודה, כשהודה במהלך ראיון שהוא "מעדיף לשבת בכלא מאשר לפנות יהודי מביתו", והצהיר כי "אם יורו לי לפנות יהודים, לא אעשה זאת". לדברים של בנט, שניסה מאז לחזור בו בעקבות ביקורת ציבורית חריפה, מצטרפת גם ההנהגה הרבנית של הציונות הדתית. הרבנים שמנחים את תנועת האיחוד הלאומי – שמרכיבה את מפלגת הבית היהודי – קראו לסרב פקודה: הרב זלמן מלמד מבית אל, הרב דב ליאור מקריית ארבע והרב חיים שטיינר, מבכירי הרבנים בציונות הדתית. גם הרב חיים דרוקמן, הסמכות הרוחנית של תנועת בני עקיבא ומי שהיה חבר בוועדה הציבורית של הבית היהודי, קרא לסרב פקודה במקרה של פינוי התנחלות או מאחז, כי לפנות "לא רק שאי אפשר, זה אסור". עשרות רבנים נוספים, ראשי ישיבות ורבני קהילות, הצטרפו לקריאה.

רק לפני חצי שנה, לקראת פינוי בית-כנסת "איילת השחר" בגבעת זאב שנבנה על קרקע פלסטינית, פרסמו שוב עשרה רבנים קריאה חד-משמעית לסירוב פקודה. הנימוק: חוקי התורה גוברים על חוקי המדינה.

במילים אחרות, כל עוד שצה"ל מסכן את חיי חייליו כדי להגן על התנחלויות מבודדות שמחבלות בסיכוי להגיע להסכם עם הפלסטינים – הכל בסדר ואפשר לציית לפקודות. אבל כשמדינת ישראל בוחרת לפנות התנחלויות, ולא פועלת על-פי תוכנית הפעולה המשיחית של הבית היהודי? אז תפקיד החיילים לפרוץ במרי אזרחי ולהפר אותן.