מערכת עקיפת החוק


אתמול, רגע אחרי הפיגוע המזעזע במרכז תל-אביב, קבע ראש הממשלה בנאום בשידור חי לאומה שישראל תאכוף את החוק בכל חלקי המדינה. הוא בחר להתעלם מהעובדה שבשטחים חיה ובועטת כבר שנים מדינה עבריינית שהחוק לא משחק בה תפקיד – ומדינת ישראל מממנת אותה

בעקבות הפיגוע בתל-אביב נשא אתמול נתניהו נאום יוצא דופן (כמה הוא כבר טורח לדבר עם אזרחי ישראל?) על חשיבות שלטון החוק. "אינני מוכן לקבל שתי מדינות בישראל – מדינת חוק לרוב האזרחים, ומדינה בתוך מדינה לחלק מאזרחיה", הכריז, "ישראל תאכוף את החוק בכל חלקי המדינה".

נתניהו בחר, כרגיל, להתעלם משתי עובדות חשובות: הראשונה היא שכראש ממשלה המכהן ברציפות כבר מעל חצי עשור הוא האחראי על ניהול המדינה, ואם נוצרו כאן שתי מדינות במקום אחת – הוא הכתובת שאליה הוא אמור לבוא בטענות. העובדה השנייה היא שכבר היום מתקיימות בישראל שתי מדינות: האחת שומרת חוק, והשנייה עבריינית. ביניהן מפריד הקו הירוק.

על-פי משרד הביטחון, ביהודה ושומרון ישנם לפחות 88 יישובים יהודיים שאינם חוקיים, ונקראים מאחזים. על-פי דוח טליה ששון שהוגש לממשלה, נספרו כבר יותר מ-100 מאחזים בשטחים. מעבר לעובדה שהם נבנו בניגוד לחוק, המאחזים משמשים כבר שנים ככרי גידול עברייניים לטרוריסטים יהודים – וזה לא מפתיע: קל להשתכנע שאתה מעל לחוק כשאתה מתגורר ביישובים שנבנו בניגוד לחוק, ולא נענש אלא אפילו נתמך על-ידי השלטון. בשב"כ מעידים כבר שנים שפעילי "תג מחיר", שפועלים נגד מדינת ישראל, נגד כוחות הביטחון ונגד תושבים פלסטינים, צומחים במאחזים, וכי משם יוצאות לפועל פעולות הנקמה והטרור הלאומני. רק היום פורסם כי גם הפגישות לתכנון שריפת המשפחה בדומא התקיימו במאחזים הבלתי-חוקיים גאולת ציון ויישוב הדעת.

למרות הבנייה הלא חוקית, הסירובים להתפנות והקרקע הפורייה לטרור יהודי, במקרה של המדינה העבריינית שקמה בשטחים – ממשלת ישראל היא שותפה מרכזית לפשע. לא רק שחוקי מדינת ישראל לא נאכפים, אלא שהממשלה מעורבת בהקמתם ובתחזוקתם של המאחזים הבלתי-חוקיים. המתנחלים במאחזים לוקחים מהמדינה אדמה חינם, ומקבלים בתמורה תשתיות ושירותים.

במקביל, חיילי צה"ל נאלצים לשמור על אותם יישובים לא חוקיים, שנבנו מלכתחילה במקומות מבודדים במטרה להרחיב את השליטה המתנחלית בשטחים. התוצאה: המאחזים פוגעים ביכולת של צה"ל לרכז כוחות במשימות הביטחון השונות. במקום, נאלצים חיילי צה"ל להקצות משאבים וכוח אדם על-מנת לשמור על עבריינים שמתיישבים בנקודות נידחות ומסוכנות ברחבי השטחים.

במקום לעצור את מימון המאחזים, במקום לסגור את ברזי הישיבות בשטחים שמעודדות אלימות ועבירה על החוק, במקום להרוס בנייה לא חוקית, במקום לעצור ולהגיש כתבי אישום כנגד רבנים מסיתים ובמקום להעניש בחומרה חברי התארגנויות טרור יהודי – מנהיגי הימין בממשלה ובכנסת מתגייסים בשמחה להעניק מימון כספי ורוח גבית לעבריינות בשטחים.

כשמדובר במאחזים לא חוקיים, מסתבר שהחוק הוא דווקא לא כזה סיפור: מוטי יוגב קורא לעלות על בית-המשפט עם די-ניין, מירי רגב לועגת לשופטים שהפסיקות שלהם לא מוצאות חן בעיניה, אורי אריאל מקיים ביקורי תמיכה בבתיהם של פעילי "תג מחיר", נפתלי בנט מפר את פסיקת בית-המשפט ומלהיב פורעי חוק על גג בניינים לא חוקיים בבית-אל, חברי כנסת כמו אורן חזן משתתפים בפועל ובפומבי בהקמת מאחזים בניגוד לחוק, ובצלאל סמוטריץ' מתבצר בשטח צבאי סגור ומתכחש לעובדה שבמאחזים צומחת אלימות נגד חפים מפשע – ומסרב לקרוא להצתה מכוונת של תינוקות טרור.

איך אמר ביבי אתמול? "מי שרוצה להיות ישראלי, שיהיה ישראלי עד הסוף". לאור זאת, אנחנו מצפים בקוצר רוח לתמיכת ראש הממשלה בהצעת החוק החדשה של איתן כבל, שעוצרת את מימון המאחזים הבלתי-חוקיים מכספי ציבור, שקובעת שחוקי מדינת ישראל ייאכפו גם בשטחים, ושעוקרת מהשורש את ארגוני הטרור היהודי שצמחו ביהודה ושומרון בחסות ממלכתית.