הלו? תג מחיר? זה אלקין


אתמול נעצר המבוקש מספר 1 של החטיבה היהודית בשב"כ, מאיר אטינגר. בכתב האישום התגלתה הפתעה עצובה - אחד מהמסייעים לפעולותיו נגד כוחות הביטחון הוא לא פחות מהשר זאב אלקין. והוא לא לבד. ספרו לנו עוד על "עשבים שוטים"

למאיר אטינגר, נכדו של כהנא שנעצר אתמול על-ידי המשטרה והשב"כ, רזומה עשיר של פגיעה בחיילי צה״ל, באזרחים פלסטינים, בבתי תפילה נוצריים ומוסלמים וברכוש פרטי. אטינגר ניהל חוליה בשם ״מחתרת הכנסיות״, אשר על פי גורמים במערכת הביטחון אחראית על הצתת בתים פלסטינים על יושביהם, על תקיפה של קציני וחיילי צה"ל, ועל הצתת כנסיות כמו כנסיית הלחם והדגים. הרציונל מאחורי המעשים, לדבריו: "הרעיון של המרד מאוד פשוט. למדינת ישראל יש המון נקודות תורפה. מה שאנחנו נעשה זה פשוט להדליק את כל חביות הנפץ האלו".

אטינגר תכנן באופן אישי סדרה של פעולות טרור קשות נגד פלסטינים במסגרת "גישת המרד", שלפיה צריך לעורר תסיסה בציבור הפלסטיני כדי להפיל את השלטון בישראל. הוא פרץ עם פעילי ימין לקבר יוסף בשכם, הוביל צעירים לכפר קוצרא במטרה לפגוע ברכוש פלסטיני, והפיץ מסמך שהנחה את פעיליו כיצד לבצע פעולות "תג מחיר". בימים אלה ייחקר גם בחשד למעורבות בשריפתו בחיים של התינוק עלי דוואבשה.

לפני שנתיים הורשע אטינגר במה שזכה לכינוי "פרשת המרגלים". הוא ושניים משותפיו הורשעו באיסוף מידע על תנועות צה"ל וכוחות הביטחון במטרה לחבל בפעולותיהם ולמנוע הריסת מאחזים בלתי-חוקיים. לגוף שהקימו קראו "חמ"ל המאחזים", ותפקידו לא הסתכם באיסוף מידע: המידע שאספו אטינגר וחבריו שימש לפעילות תג מחיר כנגד כוחות צה"ל, במסגרתה פרצו עשרות פעילי ימין לבסיס חטמ"ר אפרים, תקפו פיזית את מפקד החטיבה וסגנו, חסמו כבישים, השחיתו רכוש צה"לי ויידו אבנים על מכוניות פלסטיניות. על אטינגר נגזר מאסר של כשישה חודשים.

אבל פעילי חמ"ל המאחזים לא היו יכולים לפעול לבד. מי הדליף להם מידע חיוני שסייע להם לפגוע בכוחות צה"ל ולחתור תחת המדינה? בין השאר, שר הקליטה שלכם, זאב אלקין. לא פחות. על פי נתוני השב"כ, החוליה העבריינית של אטינגר קיבלה מידע מסווג על תנועות הצבא מגורמים שונים, בהם אלקין, אז יו"ר הקואליציה. כן, בממשלת ישראל יושב שר שסייע לפורעי "תג מחיר" לאסוף מודיעין על מנת לתקוף חיילים ישראלים ואזרחים פלסטינים.

אבל זה לא נגמר כאן. אטינגר הוא לא פעיל "תג מחיר" היחיד שזוכה לגיבוי מגורמים ממשלתיים: כשהשר אורי אריאל דיבר על הנושא בכנסת, הכריז בגאווה כי גם הוא מדליף מידע רגיש למתנחלים במטרה למנוע פינויים. "אם מי שמעביר מידע על כוחות צה"ל הוא מרגל, אז אני מרגל", הצהיר אריאל. "יותר מפעם אחת העברתי מידע על תנועת הכוחות בחבל עזה ובצפון השומרון. אם עצרו אחרים, צריכים גם לעצור אותי".

מחפשים דוגמא נוספת? כשבועז אלפרט – פעיל "תג מחיר" ידוע ואלים מיצהר – קיבל צו הרחקה מנהלי מהשטחים, שרים וח"כים ממפלגת "הבית היהודי" עלו לרגל לביתו להביע תמיכה, ולעניינו הוקדש דיון מיוחד בכנסת (!).

המסקנה מצערת אבל בלתי נמנעת: לצדם של פורעי "תג מחיר" עומדים נבחרי ציבור מהדרגות הגבוהות ביותר בממשלת ישראל. "העשבים השוטים" לכאורה זוכים לתמיכה חזקה מהנהגת המתנחלים, שמאפשרת להם להמשיך להתגורר במאחזים בלתי-חוקיים, ללמוד במוסדות חינוך שמסיתים במפורש לאלימות, ולקבל גיבוי פוליטי מרשים כשהם מסתבכים עם רשויות החוק. ממשלת ישראל לא יכולה לטעון שהיא נאבקת בפעילי "תג מחיר" – כשבצמרת שלה יושבים שרים פורעי חוק שמסייעים להם.