מי בעד מימון הטרור?


הלילה, לאחר מימוש צו בית משפט והריסת מבנים לא חוקיים בהתנחלות בית אל, הוצתו שני בתים בכפר הפלסטיני דומא על יושביהם. תינוק קטן נשרף למוות, בני משפחתו נפצעו קשה. במקום רוססו כתובות נקמה וסמלי מגן דוד. בימין אוהבים להגיד ש"תג מחיר" הוא תופעה של "עשבים שוטים", אבל בין מי שפיתחו והפיצו את מדיניות "תג מחיר" תמצאו את ועדי המתיישבים בשטחים, ובראשם ועד מתיישבי השומרון. מי מממן אותם? המועצות האזוריות. ומי מממן אותן? אנחנו. עלי סעד דוואבשה, בן שנה וחצי, היה האחרון ששילם את המחיר

מעטים יודעים שתג מחיר הוא לא תופעה שולית של חריגים סהרוריים או קומץ עשבים שוטים, אלא מדיניות מסודרת ומתוכננת שפותחה על ידי ועדי המתיישבים בשטחים, במטרה לגבות מחיר ולהתיש את צה"ל וכך למנוע פינוי מאחזים. כדי להילחם בתופעה, חשוב להבין מיהם הוועדים האלה, איך הם באו לעולם ולמה.

ועדי המתיישבים הוקמו בעקבות התסכול החריף בימין אחרי ההתנתקות, כשמנהיגי המתנחלים החליטו להפוך את פינוי המאחזים הבלתי-חוקיים בשטחים למשימה בלתי-אפשרית. כשהבינו שפגיעה בכוחות צה"ל היא הדרך היעילה ביותר למנוע פינוי, החלו ליזום פעולות בלתי-חוקיות שיובילו להתססת השטח, כדי להעמיס על כוחות הביטחון, לייצר הרתעה בקרב מקבלי ההחלטות ולעצור פיזית את הפינוי. מתווה הפעולה כולל תקיפה אלימה של תושבים פלסטינים, חיילי צה"ל ושוטרים, יצירת פרובוקציות מכוונות, יידוי אבנים, הצתת שדות ובתי תפילה, הפרות סדר, פריצה לבסיסי צה"ל, השחתת רכוש, מעקב אחר כוחות הצבא, הצתת עצי זית ושדות ועוד.

ועדי המתיישבים בהתנחלויות הם הראש מאחורי תוכנית הפעולה הזו. את ועדי המתיישבים מממנות המועצות האזוריות בשטחים, הנשענות על כספי המדינה. כל מועצה כזו – המועצה האזורית שומרון והמועצה האזורית בנימין – הקימה ועד מתיישבים, ארגון שהיא מממנת באופן ישיר, על מנת שייאבק, תוך הפרת החוק אם צריך, בכל פינוי עתידי של התנחלויות ומאחזים בלתי-חוקיים. המטרה: לגבות מחיר מכוחות הביטחון. דרך הפעולה: הוועדים משבחים בפומבי פעולות תג מחיר, ומעודדים הפרות חוק ופגיעה בחיילי צה"ל ובאזרחים פלסטינים.

ועד מתיישבי השומרון הוקם ב-2008 על ידי ראש המועצה, גרשון מסיקה, שנעצר לאחרונה בפרשת השחיתות של ישראל ביתנו, וכיום משמש עד מדינה בפרשה. אותו ועד פרסם לקראת הבחירות סרטון תעמולה שערורייתי שבו השווה פעילי זכויות אדם ישראלים למשתפי פעולה עם הנאצים שסופם מוות בתלייה. ועד מתיישבי בנימין הוקם בשנת 2010 על ידי איציק שדמי.

עם הכסף הזה, ועדי המתיישבים עודדו ושיבחו פעולות תג מחיר, ואף סייעו בארגונן באופן פעיל. ועד מתיישבי השומרון פרסם, למשל, מודעה למתיישבים בזו הלשון: "הגיע הזמן לשנות את צורת המאבק! חסימה של צמתים, בניית מאחזים וטיולים של בני נוער במקומות לא שגרתיים בו זמנית, תגרום לעומס אדיר על כוחות ההרס, ליצירת מאבק רב גזרות, חוסר שליטה של השלטון והבנה שפעולות כאלו בלתי אפשריות". במאמר שנמחק לאחרונה מהאתר הרשמי מבהיר הוועד מה תפקידו ביחס לפעולות תג מחיר: "אנו כוועד קוראים לציבור, עוזרים בארגון, מיידעים". כשפעילים שאלו באותו מאמר: "מה הקשר לפגיעה בערבים?", תשובתם הייתה ברורה: "אנחנו מאמינים שגבולות המאבק רחבים. ניתן להגיב ביצירתיות... כל פגיעה היא פגיעה פורצת גבולות".

פעילי הוועדים אף פירטו בעיתון "בשבע" את תוכניותיהם: "כניסה לכפרים הערביים הסמוכים ונקיטת פעולות הרס... התססת אזורים נרחבים כמחאה על הרס או פינוי... כל דבר כזה יגרור מבחינתם (הצבא והמשטרה) עבודה של שבוע שלם אחר כך". השיטה הוכיחה את עצמה מבחינתם, כשקציני צה"ל דיווחו בקשר שאין ביכולתם לשלוח חיילים לטפל בכל הצתות שטחי המרעה והבתים הפלסטינים באזור.

אבל התמיכה בפורעי תג מחיר לא נעצרה במילות עידוד. באחד הפרסומים של ועד מתיישבי השומרון נכתב כי: "אסור שפעולות ההרס יעברו ללא תגובה הולמת... אנו קוראים לציבור התושבים לצאת לעת ערב לצומת לפעילות בעלת משקל... בסיום האירוע יושבים המפקדים ומסכמים אותו. חשוב מאוד שבסיכום זה יהיה ברור שכל ניסיון הריסה כולל עימות בצמתים". מעבר לתמיכה המילולית, צורפה לנוחיות המשתמשים מפת הצמתים החשובים שיש לחסום על-מנת להקשות על חיילי צה"ל באופן מרבי.

ראשי הוועדים הסבירו לא פעם את הרציונל העומד מאחורי שיטת הפעולה המתוכננת והמתואמת הזו. יו"ר ועד מתיישבי בנימין, איציק שדמי, פירט: "הניסיון מוכיח שאם אתה אלים ולא מתחשב ולא מנסה לשכנע, אלא פשוט מאלץ את השלטון לרדת עד לברכיים, אתה מצליח", העיד שדמי. "לכל דבר יש תג מחיר, ומדינת ישראל צריכה לשקול אם היא מוכנה לשאת בתוצאות". הוא אף הודיע שיצייד את אנשיו לעימות מול כוחות הביטחון בקסדות ובאלות. במכתב לתושבים הסביר: "צריך להתייחס ליריב כאל פושע, נקודה. שודד שרוצה לעקור אותך מביתך ולמסור את היישוב שלך לרוצחים ורמאים".

גם יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, הבהיר את האסטרטגיה שמאחורי תג מחיר: "דבר ראשון צריך ליצור הרתעה - לבנות תאים בכל היישובים, שיהיו מוכנים למאבק. אני לא מציע לנסות אותנו. נגמרו ההצגות. מאבק נחוש ללא היסוסים הוא המודל. אפשר להגיע לסדרי גודל ששום שלטון לא יעז להתמודד נגדו". והמאבק אכן היה נחוש. ב-2008 ביצעו תושבי יצהר צעדת נקם בתגובה לדקירת ילד במאחז שלהבת. כ־100 מתנחלים ירו באוויר, יידו אבנים, השחיתו רכוש והציתו בתים בכפר פלסטיני סמוך. תגובתו של קצובר הייתה: "היו יריות, נכון. אבל הן היו באוויר. הדבר היחיד שהיה זה שזרקו אבנים. וגם, רק על שמשות, לא על אנשים. המסר היה חלש מדי". אך גם קצובר לא הסתפק בהצהרות. על־פי מקור בכיר במועצת יש״ע, ביולי 2010 קצובר עצמו ארגן באופן אישי חסימות של 15 צמתים בתגובה להרס קרוואן בגבעת רונן. מאות מפגיני ימין נענו לקריאה, התעמתו עם כוחות מג"ב והציתו שדות בבעלות פלסטינית.

הרוח שנשבה מההנהגה המתנחלים חלחלה היטב לשטח. בשנים האחרונות אזרחים פלסטינים הותקפו, חיילים ושוטרים נפצעו, שדות ובתים הוצתו, כלי רכב הושחתו, בסיסי צה"ל נפרצו ועוד. את הפעילות המחרידה הזו נגד צה"ל, אזרחים פלסטינים וחוקי המדינה – מממנים אזרחי ישראל.

כך, למשל, כספי המיסים שלנו מממנים את ועד מתיישבי השומרון: המועצה מממנת את וועד מתיישבי השומרון כמעט לבדה (מאז 2009 היא מממנת 87-98 אחוז מפעילות הוועד). ב-2008-2012 הזרימה המדינה לקופת המועצה האזורית שומרון 767.8 מיליון שקל. וכך כספי המיסים שלנו מממנים את ועד מתיישבי בנימין: הוועד מקבל מהמועצה האזורית בנימין, הנשענת על כספי ציבור, מיליון וחצי שקל ב־2011, 730 אלף שקל ב־2012, וב־2013 ו־2014 – 800 אלף שקל בשנה.

וכך אותו שלטון שהקים סערה ציבורית ועצר תקצוב של תיאטרון המעלה מחזה על חייהם של אסירי פעולות טרור – מממן גופים הפועלים בפומבי לעידוד פגיעה אלימה בחיילי צה"ל ובאזרחים פלסטינים.

עלי סעד דוואבשה, תינוק בן שנה וחצי, נשרף אתמול בחיים על ידי פעילי תג מחיר. ממשלת ישראל כמובן גינתה את הרצח, אבל חשוב לזכור: אותה ממשלה עדיין מממנת ומטפחת את מי שהגו את מדיניות תג מחיר.לתחקיר המלא של מרכז מולד על המימון הציבורי של ועדי המתיישבים בשטחים והקשר שלהם למדיניות "תג מחיר" לחצו כאן