פרשת השבוע - בין ט' ל-ט"ו באב


השבוע נפתח בצום ט' באב, בו מקוננים היהודים על מחירה הכבד של שנאת החינם. הוא הסתיים בחתימה מזעזעת, אשר הולמת את תום המושב הראשון של כנסת שניזונה מפנאטיות דתית, הסתה לאלימות וקריאות להפרת החוק. בימין אוהבים להגיד שאלה עשבים שוטים, קומץ מופרעים, לוקים בנפשם. אם הם לא היו מלבים שנאה, הסתה, אלימות ועבריינות מרגע שנחו רגליהם במשכן הכנסת, אם לא היו הופכים את כנסת ישראל למקום שבו מעודדים פשע ומעריצים פורעי חוק – אולי היה אפשר להאמין להם.

ככה נראה שבוע אחד בקיץ בישראל 2015. הפרחים לממשלת נתניהו:

שני-רביעי: התפרעויות בבית אל

בלילה שבין שני לשלישי הגיעו כוחות צה"ל ומג"ב לפנות שני בתים ריקים שנבנו על אדמה פרטית בבית אל, בעקבות החלטת בג"צ. הם נתקלו במאות מתנחלים שתקפו אותם, קיללו אותם וירקו עליהם. כשעלה האור על בית אל הגיע שר החינוך, נפתלי בנט, לחלוק כבוד מלכים לילדים שהיכו חיילים, והביע תמיכה בפורעי החוק, או כמו שהוא קורא להם – "אחים שלי". סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הגיעה לעודד את הפורעים בעקבותיו והנחתה את הציבור: "האויב הוא כל מי שמבקש לעקור בכוח התיישבות". שרת המשפטים איילת שקד הודיעה שצריך להרוס את הבניינים כפי שקבע בית המשפט – ואז מיד לבנות אותם מחדש. יכול להיות שהקונספט של חוק עדיין לא לגמרי ברור לה. אבל בעיקר, השרה שכחה לגמרי מהחוק שיזמה ממש כמה ימים קודם לכן, שמחמיר את הענישה וקובע עד 20 שנות מאסר על יידוי אבנים. אל דאגה, היא לא מתכוונת להחיל את החוק הטרי על מיידי האבנים מבית אל.

במקביל, ח"כ אורן חזן הגדיל לעשות והשתתף בעצמו בעימותים עם החיילים והשוטרים. איך הסמכות העליונה במדינה, ראש הממשלה נתניהו, מצא לנכון להגיב לאירועים? הוא נכנע לאולטימטום של פורעי החוק ובראשם השר אורי אריאל, והורה בתוך שעה – בזמן שהמתנחלים עוד יורקים על חיילים – על בניית 300 יחידות דיור חדשות בבית אל.

שלישי-רביעי: איומים על שופטים

בעקבות הפעילות העבריינית והאלימה יצא השר יריב לוין דווקא נגד בית המשפט העליון, שבפסיקותיו "עניין זכותנו על הארץ איננו נזכר כלל וזכותם של יהודים לא קיימת", כיוון ש"בעליון שולטת אסכולת שמאל רדיקלי". הציבור לא איחר להגיב, ומכתב איומים נשלח לשופט העליון אשר גרוניס, ובו נכתב: "לא ניתן לפנות מאחזים בארץ ישראל, נטמין פצצות ברכבים של השופטים". איך הגיבה הכנסת? ח"כ מוטי יוגב הציע להרוס את בית המשפט העליון עם בולדוזרים.

שלישי-רביעי: כיבוש שא-נור

אורן חזן לא נשאר לבד במצעד חברי כנסת שלא מסתפקים בהסתה והמרדה, אלא מפרים את החוק במו ידיהם: ח"כ בצלאל סמוטריץ' הוביל את המון המתפרעים לתוך השטח הצבאי הסגור שא-נור, והתבצר בו בניגוד להוראות צה"ל ולחוק, במטרה למנוע מהחיילים לבצע את משימתם – עד שהחיילים נאלצו לפנות את הפולשים בכוח. סמוטריץ' וחבריו עוד ניסו לנהל משא ומתן עם הממשלה (שמורכבת מחברי המפלגה של סמוטריץ', כן?), ודרשו שהמדינה תקים ועדה שתבחן את החזרה ליישובי צפון השומרון, תמורת עזיבתם את המקום.

האמת? זה לא העימות העברייני הראשון שלו מול צה"ל. במהלך ההתנתקות אותו סמוטריץ' נעצר עם 700 ליטר דלק ושמן, שבאמצעותם תכנן לחסום כבישים ולחבל בפעילות כוחות צה"ל. הוא נעצר אז בגין קשירת קשר לפשע, סיכון חיי אדם, היזק בזדון והמרדה, ועל פי בית המשפט, פעל בהתפרעות ובאלימות. היום הוא סגן יו"ר הכנסת.

חמישי, בוקר: מציתי כנסיית הלחם והדגים נתפסים

שני הנערים שהציתו את הכנסייה הסמוכה לכינרת, מתברר, לא היו מפגעים בודדים – אלא חלק מהתארגנות של פעילי ימין שמציתה כנסיות ומסגדים. פשעי השנאה האלה לא התחילו בכנסייה: הם התפתחו במהלך השנים האחרונות בסדרה ארוכה של פעולות "תג מחיר" עברייניות, בעיקר בשטחים, שרובן מופנות נגד כוחות הביטחון ונגד פלסטינים, אך גם כלפי בתי תפילה נוצריים ומוסלמים. המדינה אף פעם לא הייתה נחושה מדי במאבק שלה נגד מציתים אלה.

אבל מי מעודדים מן הצד את פעולות תג מחיר אלימות, מריעים ומגנים על מבצעיה ואף לוקחים בהן חלק אקטיבי? נכון, חברי כנסת וחברי ממשלה. עזבו את זה שבראש חוליית המציתים עמד מאיר אטינגר, נכדו של הרב כהנא – אותו כהנא שפעילי כך בחולצות שלו מצטלמים עם שרת התרבות מירי רגב והיא לא מנידה עפעף. בפועל, חברי מפלגת הבית היהודי תומכים כבר שנים פעולות תגמול מסוג תג מחיר. הם לא רק דאגו להפיל הצעת חוק של איתן כבל שנועדה להגביר את הענישה על פעולות תג מחיר, לא רק ערכו ביקורי תמיכה בבתי טרוריסטים שחתכו צמיגים של קציני צה"ל, ולא רק דאגו להגן על ישיבה ביצהר שתלמידיה היו מעורבים שוב ושוב בפעולות אלימות נגד חיילים. השר אורי אריאל אף שימש בעצמו (!) צינור המדליף מידע על תנועות צה"ל ל"חמ"ל המאחזים" – גוף שעוסק בתקיפות אלימות של כוחות צה"ל, במטרה למנוע פינוי מאחזים בלתי חוקיים.

חמישי, ערב: שישה צועדים נדקרים על ידי מחבל יהודי במצעד הגאווה

רק בחודש האחרון הסיתו שני רבנים בכירים בחריפות נגד קהילת הלהט"ב. הרב אליקים לבנון, אשר מכהן כרב המועצה האזורית שומרון, רב היישוב אלון מורה וראש ישיבת ברכת יוסף – ומתוקף כל התפקידים הללו ממומן על ידי מדינת ישראל מכספי משלם המיסים – הודיע רק לפני שבוע כי "הומוסקסואליות היא סטייה ומחלה". הרב רא"ם הכהן, ראש ישיבה ורב היישוב עתניאל – ולכן גם הוא ממומן מכיסכם – הכריז רק שלשום ש"ההומואים והלסביות מאיימים על היהדות". אבל אלה לא רק רבנים שהמדינה מממנת. גם חברי כנסת ושרים בישראל מסיתים נגד הקהילה הגאה בלי להתבייש. ח"כ סמוטריץ' הוא זה שארגן את "מצעד הבהמות" בירושלים, במהלכו נאם ואמר: "מצעד הגאווה חמור יותר ממעשי בהמות, מדובר בקבוצה של סוטים". בהזדמנות אחרת, אחרי שנבחר לכנסת, הודיע שהוא הומופוב גאה. סגן שר הביטחון, אלי בן-דהן, התריע כי "נישואים חד-מיניים הם מתכון לחיסולו של העם היהודי". כבוד השר אורי אריאל קבע ש"הומואים מפריעים לצבא להילחם", ויו"ר ועדת חוקה, ניסן סלומינסקי, כבר הסביר שמשפחות גאות "הורסות את העולם". פלא שהיו מי שבחרו לקחת את החוק לידיים?