הפשע משתלם


אחר כך הם יאמרו, כמו לפני 20 שנה, שמדובר ב"עשבים שוטים". אבל האמת היא שלמנהיגי הימין עמדה עקבית וברורה: חוק זה לפראיירים, המדינה כאן כדי לעשות מה שנגיד לה, ואנחנו אוהבים את צה"ל – אבל רק כשהוא פועל כמו שמתאים לנו. כשלא – נכה ונירק על חיילים

ביומיים האחרונים חברי הממשלה גיבו ואף הובילו סדרה של פעולות עברייניות בבית אל. ברשימת פועלם: אלימות, גידופים ויידוי אבנים כלפי חיילי צה"ל, שוטרים וכוחות מג"ב, כששר החינוך נפתלי בנט מביט מן הצד ומביע תמיכה ב"אחים" שלו, פורעי החוק; צעדת פלישה בלתי חוקית לשטח היישוב המפונה שא-נור, בהובלת חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ'; קריאה לעבור על החוק בחסות השר בנט; ואיומים על שופטים בישראל בעידודם הנלהב של השר יריב לוין וח"כ מוטי יוגב.

איך הגיבה שרת המשפטים איילת שקד לכל אלה? "הבתים בבית אל ייהרסו וייבנו מיד לאחר מכן. זוהי הדרך היהודית". נשמע לכם כמו גיבוי לבית המשפט? גם לנו לא. אבל תגובת ראש הממשלה לפעילות העבריינית בעידוד שרי ממשלתו הייתה מדהימה עוד יותר. נתניהו – אותו אחד שאמר בעבר מילים יפות כמו "אני קורא לכל אזרחי ישראל לשמור על החוק" – הכריז היום, בשעה ש-200 מתנחלים פורעי חוק עודם מתעמתים באלימות עם חיילים ושוטרים, על בניית 300 יחידות דיור בבית אל. זה מה שייעשה לעבריינים במדינת ישראל, או לפחות בשטחים – לא עונש, אלא פרס.

אחר כך יאמרו בימין, כמו אז לפני 20 שנה, שמדובר ב"עשבים שוטים", "קבוצות שוליים", "נוער גבעות". אבל לא – האמת היא שבשנים האחרונות מנהיגי הימין והמתנחלים מציגים עמדה עקבית, גורפת וברורה מאוד: החוק הוא בגדר המלצה, המדינה כאן כדי לעשות מה שאנחנו אומרים לה, ואנחנו אוהבים את צה"ל – אבל רק כשהוא עושה מה מתאים לנו.

מעבר לטיפוח המתמשך של מפעל המאחזים הבלתי חוקיים בשטחים ולתמיכה בגופים מושחתים כמו החטיבה להתיישבות, מנהיגי המתנחלים טורחים לנהל משטר איומים נגד הרשויות, כוחות הביטחון ונבחרי ציבור – ולעודד את הציבור לעבור על החוק. קיבצנו עבורכם לקט מהפעולות וההצהרות האחרונות של מנהיגי הימין נגד שלטון החוק (אותו חוק שהם עצמם מחוקקים בתור חברי ממשלה וכנסת).

מנהיגי הימין נגד החוק – המצעד:

1) הצתת תשתיות כדי למנוע פינוי: ח"כ בצלאל סמוטריץ' נעצר במהלך ההתנתקות כשבידיו 700 ליטר דלק ושמן, במטרה לחסום כבישים ולחבל בפעילות כוחות צה"ל. הוא נעצר בגין קשירת קשר לפשע, סיכון חיי אדם, היזק בזדון והמרדה, ועל פי בית המשפט, פעל בהתפרעות ובאלימות. היום הוא סגן יו"ר הכנסת.

2) עידוד סירוב פקודה: השר נפתלי בנט: "אם יורו לי לפנות יהודים, לא אעשה זאת".

3) קריאה להקמת מאחזים בלתי חוקיים: ח"כ ינון מגל: "אם לא תהיה תגובה ציונית הולמת לרציחות אני קורא לאחיי לעלות על הגבעות ולהקים מאחזים וישובים חדשים". השר אורי אריאל: "הדרך היחידה להתמודד עם הרשות היא חזרה לתגובה של הקמת מאחזים ויישובים כתגובה לכל פיגוע בחפים מפשע".

4) גיבוי עבריינים: היום הודיע סגן שר הביטחון, אלי בן-דהן, שבכלל אין אלימות בבית אל: "אנשים לא מרימים יד, אנשים מביעים את כאבם". אבל ההגנה של חברי מפלגתו על פורעי חוק היא כבר מסורת: כשתושבי יצהר, למשל, ארבו לאוטובוס של תלמידות פלסטיניות בדרכן לבית הספר, רגמו אותו באבנים ותקפו את קצין מג"ב שניסה לעצור אותם, והיו נתונים במעצר בית, היו אלה חברי הבית היהודי שהגיעו לתמוך בו. גם כשמשרד החינוך הודיע שהוא סוגר ישיבה ביצהר, במימון המדינה, שתלמידיה מעורבים באירועי "תג מחיר" בהנחיית ראשי הישיבה – גם אז התגייס אורי אריאל לטובת הישיבה, ודרש משר החינוך להמשיך ולתקצב אותה.

5) תמיכה בפעולות "תג מחיר" נגד כוחות הביטחון: כך למשל תושבי יצהר, אשר ריגלו נגד כוחות צה"ל ותקפו אותם פיזית, זכו לסיוע השר אורי אריאל, שהצהיר: "אם מי שמעביר מידע על כוחות צה"ל הוא מרגל, אז אני מרגל. יותר מפעם אחת העברתי מידע על תנועת הכוחות בחבל עזה, בצפון השומרון ואפילו בגבעת אסף. אם עצרו אחרים, צריכים לעצור גם אותי". נציגי הסיעה שלו דאגו להפיל גם את הצעת החוק של ח"כ איתן כבל, שנועדה להחמיר את הענישה על מבצעי פעולות "תג מחיר". אבל חמור אף יותר: אותו אריאל שימש בעצמו צינור המדליף מידע על תנועות צה"ל ל"חמ"ל המאחזים" – גוף שעוסק בפגיעה מרבית בפעילות כוחות צה"ל, במטרה למנוע פינוי מאחזים בלתי חוקיים.

6) הסתה נגד רשויות החוק: השר יריב לוין: "פסיקת בג"צ היא חרפה וכתם מוסרי נוסף על מערכת המשפט, בבית המשפט העליון שולטת אסכולה של שמאל רדיקלי", וגם: "שופטים בעליון מנצלים לרעה את המערכת לצורך מימוש תפישת עולם פוליטית. אני בהחלט מערער על הלגיטימיות של ההחלטות שמתקבלות בבית המשפט העליון", וגם: "בג"צ מסכן את יכולת קיומנו". השר אריאל: "השופטים שברו שיא חדש בהפניית עורף למדינת ישראל".

7) קריאה להפרת פסיקת בג"צ בבית אל: השר בנט: "לא ניתן לזה יד". השר אריאל: "אני קורא לנתניהו לאפשר את בניית בתי דריינוף באופן מיידי". השרה איילת שקד: "הבתים בבית אל ייהרסו וייבנו מיד לאחר מכן". סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי: "חובת הממשלה להמשיך לבנות". ח"כ סמוטריץ': "אני קורא לראש הממשלה לא לקיים את פסק הדין הזה".

8) התבצרות בשטח צבאי סגור: ח"כ סמוטריץ' בילה את השעות האחרונות בפלישה בלתי חוקית לשטח הצבאי הסגור בשא-נור. לאחר שהפולשים סירבו להתפנות, כוחות צה"ל הוזעקו לפנות את המתבצרים בכוח.

9) השתתפות פעילה בעימות האלים עם חיילי צה"ל: ח"כ אורן חזן בחר להשתתף אתמול בהתפרעויות בבית אל. צפו.

10) קריאה לחיסול בית המשפט העליון: ח"כ מוטי יוגב: "צריך להרים על בית המשפט D9. הגיע הזמן להעמיד את הרשות השופטת על מקומה ולהראות לה מי הריבון".