שלטון החוק או שלטון הקוק?


תחקיר "שישים ואחת" חושף לראשונה את סרז' מולר, חשוד בעבירות של סחר בסמים ובנשק, הלבנת הון וקשרים עם קבוצות טרור, שנעצר באחרונה על-ידי האינטרפול. למה זה צריך לעניין אתכם? כי לגמרי במקרה, אותו מולר ממש הוא אחד התורמים הגדולים של ארבעה שרים בממשלת נתניהו

אחת הסוגיות שהטרידו יותר מכל את מנוחתה של איילת שקד בשנים האחרונות הייתה התרומות הזרות הזורמות למערכת הפוליטית בישראל. שקד התריעה מעל כל במה אפשרית מפני ההשפעה המסוכנת של מימון זר ואינטרסים זרים על מדינת ישראל, ואף עמדה מאחורי "חוק העמותות" השנוי במחלוקת שנועד לצמצם את היכולת להעביר לעמותות בארץ תרומות שמקורן מעבר לים. בימים אלה מקדמת מפלגתה גרסה חדשה ומחמירה במיוחד של החוק, שעוגנה בהסכמים הקואליציוניים.

עכשיו מתברר כי כשהכסף הזר נועד לממן את קמפיין הפריימריז שלה, שקד מגלה הרבה פחות בררנות. מי שעומדת בראש משרד המשפטים, האמון על שמירת החוק בישראל - וכולל, בין היתר, את הרשות לאיסור הלבנת הון - ניהלה את הקמפיין שלה ב-2013 בסיועו הכספי הנדיב של סרז' מולר, אדם החשוד בסדרה של עבירות בינלאומיות כמו סחר חובק עולם בסמים ובנשק, הלבנת הון וקשרים לפשע מאורגן ולקבוצות טרור. באחרונה אף נעצר על-ידי האינטרפול. מולר תרם לשקד 11 אלף שקל, מאה שקלים פחות מהסכום המרבי שהיה קבוע בחוק ב-2012.

שרת המשפטים החדשה אינה לבד: ב-2015 גם קמפיין הפריימריז של השרים הבכירים גלעד ארדן, זאב אלקין ויריב לוין נעזר בתרומותיו הנדיבות של מולר - כסף שעל-פי החשד מוכתם בדם, קוקאין ואבק שריפה. מולר תרם לכל אחד מהם 10 אלף שקל, הסכום המרבי המותר בפריימריז. כזכור, גם לוין ואלקין השקיעו מאמצים פוליטיים רבים בהגבלת תרומות מחו"ל ואף יזמו לצד שקד את "חוק העמותות".

הפתעה בשדה התעופה

ב-4 במרץ היה אמור להתקיים במלון פאר במונטנגרו טקס נוצץ לכבוד מכירת תעשיית הנשק הממשלתית לידי שתי חברות פרטיות, האחת ישראלית והשנייה סרבית. שווי העיסקה: 680 אלף אירו. לאירוע הוזמנו עיתונאים, דיפלומטים ואפילו בכירי הקהילה היהודית של המדינה הבלקנית הקטנה.

לפתע, זמן קצר לפני תחילת האירוע החגיגי, הוחלט להעתיק את מיקומו למשרדים הצנועים של סוכנות ההפרטה הממשלתית - ולסגור אותו בפני כלי תקשורת ואורחים חיצוניים. נציגי ATL, חברת הנשק הישראלית השותפה בעסקה, פנו לשגריר ישראל המקומי והזמינו אותו, כנהוג, להשתתף באירוע. אלא שבניגוד למקובל באירועים מסוג זה, השגריר וסגנו סירבו להגיע.

בטקס נכח איש העסקים הבלגי-ישראלי סרז' מולר, שבהיותו אחד הגורמים המרכזיים במו"מ על עסקת ההפרטה היה מחתני השמחה. מיד בתום הטקס עלה מולר על רכבו של מנכ"ל חברת הנשק הסרבית כדי להגיע לשדה התעופה ולעלות על טיסה לישראל. מולר מעולם לא הגיע לטיסה: הוא נעצר לפני העלייה למטוס על-ידי המשטרה המקומית. הסיבה: צו מעצר בינלאומי בהול ("קוד אדום") שהוּצא נגדו יום לפני כן על-ידי האינטרפול בגין סחר בסמים, הלבנת כספים ועמידה בקשרים עם ארגוני פשיעה וטרור. בית המשפט בבלגיה, שביקש את הסגרתו של מולר, מסר בהודעה רשמית כי המשטרה הבלגית חוקרת "את כל פעולותיו העסקיות שעלולות להיות קשורות להלבנת הון: יהלומים, כלי נשק וסמים".

הקשר הישראלי

חברת הנשק הישראלית ATL, שאותה ייצג מולר מול השלטונות במונטנגרו, נוסדה ב-2009 ומשרדיה ממוקמים ברחוב ברנר בתל-אביב. נראה כי החברה מנסה לטשטש את מעורבתו של איש העסקים הבלגי בענייניה. באופן רשמי, הוא היה שותף בחברת-בת שלה עד שביוני 2014 מכר את כל מניותיו. אבל מעורבתו ב-ATL החלה עוד קודם: לפי האתר הרשמי של החברה, הכתובת של משרדי הסניף הבלגי שלה הייתה זהה לכתובתן של חברות נוספות בבעלותו של מולר. ב-2012 נעלמה הכתובת מהאתר.

בראיון שהעניק שותפו הסרבי לאתר התחקירים BIRN הודה כי מולר הוא "האיש מאחורי ATL". לאחר זמן קצר חזר בו והתעקש כי מולר איננו אלא "ידיד החברה". עם זאת, מקורות בסרביה העידו בפני BIRN כי מולר ביקר במשרדי החברה לפחות שלוש פעמים, והוצג בפני העובדים בתור "הבוס של ATL".

אגב, החברה הממשלתית שמולר סייע בהפרטתה נחקרת כיום על-ידי האו"ם, בחשד שהפרה את הסנקציות הבינלאומיות וקיימה עסקאות נשק בלתי-חוקיות עם ארגוני טרור אסלמיסטיים בלוב.

הון, שלטון, סיירה לאון

משפחת מולר נחשבה בעבר לאחד מעמודי התווך של תעשיית היהלומים באנטוורפן שבבלגיה. סרז' מולר (59) השתלב בעסק המשפחתי בהצלחה רבה כבר לפני כמה עשורים, ועשה את הונו מעסקאות יהלומים חובקות עולם - מקנדה עד דרום אפריקה - תוך שהוא מקים רשת סבוכה של חברות בינלאומיות. בתחילת שנות ה-90 ייסד בקנדה חברה בשם "REX Mining", שעיקר פעילותה בסיירה לאון, מדינה אפריקאית למודת קרבות שהתפרסמה בזכות "יהלומי הדמים" הידועים לשמצה: יהלומים שתהליך כרייתם ומכירתם מתבצע באזורי לחימה תוך הרג של בני אדם רבים.

על-פי אחד הדוחות המשפיעים ביותר בנושא יהלומי הדמים, שראה אור בשנת 2000, חברת היהלומים של מולר פעלה בשולי תעשיית היהלומים האפריקאית והתאפיינה בפעילות בעלת אופי "אנרכיסטי". ואכן, שמה של החברה נקשר במספר עסקאות נשק מפוקפקות שהתבצעו על רקע מלחמות האזרחים העקובות מדם בסיירה לאון, שבמהלכן קיפחו את חייהם עשרות אלפי בני אדם.

ב-1998, למשל, מולר היה מעורב במכירת חלקי חילוף ותחמושת למסוק היחידי בסיירה לאון, ששימש את הממשלה במלחמתה נגד צבא המורדים. על-פי שיחה שקיימה מערכת "שישים ואחת" עם עיתונאי בלגי שפרסם בעבר תחקיר מקיף על מולר, אותו מסוק שלו מופיע באחת הסצנות הזכורות ביותר בסרט "יהלומי הדמים" בכיכובו של לאונרדו דיקפריו. בזמנו הכחיש מולר כל קשר בין עסקאות אלה לעסקי היהלומים שלו, אבל גורמים המעורים בענף מעריכים כי תמורת הנשק שהזרים למדינה זכה בהטבות ממשלתיות שמהן הרוויח הון עתק.

ב-2003 ביטל הממשל בסיירה לאון את רשיונות הכרייה של מולר בנסיבות מסתוריות. מולר לא עדכן בהתפתחויות את ממשלת קנדה, שם הייתה רשומה החברה שלו, והועמד לדין. ועדה ממשלתית הורתה לו להתפטר מראשות "REX Mining" ולשלם קנס של עשרות אלפי דולרים קנדיים.

ב-2012, לקראת הבחירות המתוחות בסיירה לאון, מולר הופיע שוב במדינה. חברה אחרת שהקים בשם "Amilam" מכרה כלי נשק סיניים בשווי חמישה מיליון דולר לכוח משטרתי הכפוף למפלגת השלטון. בין היתר, כלל המשלוח 50 מכונות ירייה, 2,500 רובים ו-100 מטולי רימונים. על-פי פרסומים מקומיים, מולר שימש מתווך בעסקה תוך ניצול של פירצה בחוק שאפשר לו להכניס לסיירה לאון כלי נשק אסורים. האו"ם גינה בחריפות את עסקת הנשק והביע דאגה כי הנשיא המכהן, ביי קורומה, ינצל את הנשק החדש כדי להבטיח בכוח הזרוע את ניצחונו בבחירות.

לדברי אחד משותפיו העסקיים, ב-2012 פקדו נציגים של משטרת בלגיה את הווילה של מולר בעיירת הקיט השוויצרית קראנס מונטנה ותחקרו אותו על פעילותו ברחבי העולם. עוד טען השותף כי מולר נסע לארצות הברית ביוזמתו כדי להיפגש עם נציג של הסוכנות האמריקאית למאבק בסמים. מסמכים משפטיים שנחשפו באחרונה מצביעים על כך שהחברה של מולר מעורבת, לכאורה, בהברחה של קוקאין מדרום אמריקה בכמויות מסחריות ובהלבנת כספים. הוא נחשד בקיום קשרים עם רשת של מבריחי סמים שנתפסה וברשותה יהלום ורוד בשווי חצי מיליארד אירו. לפי החשד, מולר אף הלווה לאחד המבריחים חצי מיליון אירו.

עוד נחשד מולר בכך שנפגש בצ'ילה עם נציגים של קרטלי סמים ועם נציג של ארגון הגרילה הקולומביאני FARC, שאחראי למאות חטיפות, התנקשויות ופיגועי טרור רצחניים שגבו את חייהם של אלפי קורבנות. הארגון מרוויח 600 מיליון דולר בשנה מסחר בלתי-חוקי בסמים ומספק מחצית מכמות הקוקאין בעולם.

***

זמן קצר לפני מעצרו עבר מולר להתגורר בירושלים. על-פי אתר ה-Wall Street Transcript, מולר, יהודי אורתודוכסי, הוא חובב סקי, שיט וקריאה בתלמוד. כמו כן, הוא הפטרון של פרס "קליע היהלום" שמוענק מדי שנה לספר הפשע הטוב ביותר בשפה ההולנדית. כיום עצור מולר במוטנגרו, שם הוא ממתין להסגרתו לרשויות החוק בבלגיה מולדתו.