אין קליטה


ראש הממשלה נתניהו מנסה לשכנע אותנו שכל העולם אנטישמי ונגדנו, ושבגלל זה לא רוצים לשחק איתנו כדורגל, למכור לנו פלאפונים או לקנות מוצרים מההתנחלויות. האמת? כל מדינות המערב מנהלות עם ישראל קשרים כלכליים ודיפלומטיים ותומכות בישראל בכל דרך אפשרית, אבל לצד זה קוראות לממשלה להפסיק את הבנייה בהתנחלויות נונסטופ כבר עשרות שנים. נתניהו, בתגובה, בונה בהתנחלויות, מחזק את השליטה הישראלית בשטחים ומכריז שלא תקום מדינה פלסטינית. אז מה לעזאזל הוא חשב שיקרה?

בשבועות האחרונים אגודת הסטודנטים הבריטית החליטה להצטרף לתנועת החרם העולמית במטרה ללחוץ על ישראל לסיים את השליטה בשטחים, פיפ"א כמעט העיפה את ישראל מהטורנירים שלה בגלל המגבלות שממשלת נתניהו מטילה על כדורגלנים פלסטינים, ונשיא ארצות הברית הכריז שארצו לא תוכל להמשיך להגן על ישראל בפורומים בינלאומיים אם המדיניות הישראלית מעבר לקו הירוק לא תשתנה. נתניהו יצא בבליץ תקשורתי שמטרתו לשכנע אותנו, הישראלים, שהאשם במצב זה לא הוא והמדיניות העיוורת שלו - אלא כל מדינות העולם, שפתאום נזכרו שהן אנטישמיות.

כרגיל, נתניהו מעדיף שנשכח שהוא, הממשלה שלו והמדיניות שלו הביאו אותנו להסתכסך בשנים האחרונות עם כל מדינה מערבית שעמדה לצדנו ותמכה בנו מבחינה דיפלומטית, ביטחונית וכלכלית. ונחשו מה? מתברר שבנייה בהתנחלויות, חיסול המו"מ עם הפלסטינים והתקפות חוזרות ונשנות על נשיא ארה"ב הם, איך להגיד, לא הדרך האידאלית לקדם את האינטרסים של ישראל בעולם. עכשיו נתניהו מצפה שאנחנו, האזרחים, נעמיס על גבינו את הכישלונות הפוליטיים הקשים שלו.

האמת היא, שאף ממשלה או גוף בינלאומי משמעותי לא מחרימים את ישראל או מפקפקים בזכות הקיום שלה. הם פועלים נגד השליטה הישראלית בשטחים והבנייה בהתנחלויות, או בקיצור - נגד מדיניות נתניהו והימין. וזה ממש לא חדש: כל נשיא אמריקני מאז 1967 קרא להפסקת הבנייה בהתנחלויות. כל מדינה אירופית וארגון בינלאומי הביעו לאורך השנים את מורת רוחם מהשליטה הישראלית בשטחים, וקראו לישראל לעצור אותה. צריך להיות ממש עיוור וקצר-רואי כדי לא להבין את הסאב-טקסט של הציטוטים הבאים:

- "המדיניות של בגין בגדה המערבית היא אבסורדית, ולא צריכות להיות שום התנחלויות ישראליות בגדה המערבית" (מרגרט תאצ'ר, 1979)

- "העמדה שלנו לגבי ההתנחלויות מאוד ברורה - אנחנו לא חושבים שהן חוקיות" (ג'ימי קרטר, 1980)

- "יותר לא יקומו התנחלויות ישראליות בשטחים" (רונאלד רייגן, 1983)

- "אני מתנגד לכל בנייה חדשה בהתנחלויות בגדה המערבית" (ג'ורג' בוש האב, 1990)

- "הקמת ההתנחלויות צריכה להיעצר באופן מיידי" (ז'אק שיראק, 1996)

- "מפעל ההתנחלויות סותר את ההתחייבויות של מדינת ישראל" (ביל קלינטון, 2001)

- "ארצות הברית מתנגדת כבר זמן ארוך מאוד לכל בנייה של התנחלות בשטחים, בניית ההתנחלויות חייבת להיעצר" (קולין פאוול, 2001)

- "על ישראל להפסיק לבנות התנחלויות ולפרק מאחזים" (ג'ורג' בוש הבן, 2005)

- "צריך להקפיא את בניית ההתנחלויות באופן מיידי" (גורדון בראון, 2008)

- "הודו קוראת לעצור את הרחבת ההתנחלויות" (מאנמוהאן סינג, 2008)

- "ישראל חייבת להפסיק את הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית" (ניקולא סרקוזי, 2008)

- "ההתנחלויות אינן לגיטימיות" (הילארי קלינטון, 2009)

- "ברזיל קוראת לישראל לעצור את הבנייה בהתנחלויות" (לואיס אינסיו לולה דה סילבה, 2009)

- "מדיניות ההתנחלויות היא מקח טעות" (סילביו ברלוסקוני, 2010)

- "קנדה לא תומכת בבנייה הישראלית בהתנחלויות" (סטיבן הארפר, 2012)

- "אנחנו מביטים בהתנחלויות בדאגה עצומה" (אנגלה מרקל, 2014)

- "בניית ההתנחלויות שגויה וצריך לעצור אותה מיד" (ולדימיר פוטין, 2014)

- "ההחלטה של ישראל לבנות התנחלויות על אדמה פלסטינית מגונה לחלוטין" (דיוויד קמרון, 2014)

- "הבנייה המתמשכת של ישראל בהתנחלויות עלולה לגרום לבידוד בינלאומי" (שינזו אבה, 2015)

- "אי-אפשר להרחיב יותר את ההתנחלויות בגדה" (ברק אובמה, 2015)

אל מול האמירות הברורות האלה, העמדה הרשמית של ממשלת ישראל לאורך השנים הייתה שהשליטה הישראלית בשטחים היא עניין זמני, שייפתר כשנגיע להסדר עם הפלסטינים. אבל בשנים האחרונות ראש הממשלה ושריו הבהירו לעולם שהם לא מתכוונים לעשות את זה: מבנייה מוגברת בהתנחלויות, דרך הכשרת מאחזים בלתי חוקיים ועד סדרה של התבטאויות הזויות מצד מי שאמורים לנהל את קשרי החוץ של ישראל.

כשזה המצב, העולם מפסיק להאשים את הפלסטינים בהימשכות הסכסוך, ומפנה את האצבע המאשימה כלפי ממשלת ישראל. כשכולם הזהירו את ישראל בעקביות שהשליטה בשטחים עוד תעלה לה ביוקר, בימין המשיכו לטעון בתוקף שאפשר להמשיך לבנות בהתנחלויות ולשלוט בפלסטינים - ו"העולם יתרגל". נתניהו הניח שאם יפזר הבטחות עמומות לכל עבר, הוא יצליח לתחמן את כולם: להמשיך במדיניות שכל העולם מתנגד לה מצד אחד, ולהמשיך לחגוג על הסיוע הכלכלי, המודיעיני והביטחוני שהעולם מעניק לישראל מצד שני.

אבל התגובה לא איחרה להגיע, והסנקציות נגד ההתנחלויות הולכות ומתרבות ככל שממשלת נתניהו מקצינה. הנה כמה מהמשברים הקשים ביותר שישראל נתקלה בהם בשנים האחרונות. הם ממש לא מבטאים דה לגיטימציה של מדינת ישראל, אלא אי השלמה עם מדיניות הממשלה בשטחים:

- ב-2012 שר החוץ הבריטי הכריז שלמרות שיתוף הפעולה בין המדינות, הבנייה בהתנחלויות גורמת לישראל לאבד תמיכה בבריטניה ובאירופה

- ב-2013 התחולל משבר דיפלומטי סביב דרישת הממשלה להכניס גופים מיהודה ושומרון לתוכנית Horizon 2020 של האיחוד האירופי. התוצאה: מיליארדי שקלים שהאיחוד תכנן להעביר לאוניברסיטאות וחברות הייטק בישראל הוקפאו עד שבוטלה הדרישה.

- באותה שנה ממשלת רומניה סירבה לחתום עם ישראל על הסכם לייבוא עובדים זרים כיוון שיועדו לעבוד גם ביהודה ושומרון.

- חברת האבטחה הגדולה בעולם, G4s, ניתקה ב-2014 את החוזים שלה מול ממשלת ישראל בנוגע לאבטחת התנחלויות.

- באותה שנה ממשלת גרמניה התנתה העברת מענקים להייטק ולאקדמיה הישראלית בכך שלא יושקעו מעבר לקו הירוק, וממשלות ספרד, איטליה, צרפת בריטניה וגרמניה קראו לאזרחיהן שלא להשקיע בהתנחלויות.

- כיום, ארגון מדינות ה-OECD מתייחס לישראל בתחומי הקו הירוק בלבד, ומציין בכל הזדמנות שאין בשיתוף הפעולה שלו עם ישראל משום הסכמה עם השליטה הישראלית בהתנחלויות.

- הפרלמנט האירופי חייב את ישראל לסמן סחורות מההתנחלויות, והאיחוד האירופי פרסם הנחיות לפיהן כל הסכם עם ישראל לא יחול מחוץ לגבולות הקו הירוק. אפילו הישגיה הכלכליים של תנועת ה-BDS נוגעים לפעילות עסקית וסימון מוצרים מעבר לקו הירוק, ולא בתוכו.

בקיצור, הגופים המשמעותיים בעולם מחרימים את ההתנחלויות ולא את המדינה. הסיבה: אף אחד מהגופים האלה לא מעוניין להחרים את ישראל. למעשה, חשוב להם להמשיך בקשרים עם ישראל. אין אף מדינה מערבית שמטילה ספק בלגיטימיות של ישראל, להיפך: מערב אירופה וצפון אמריקה אחראיות על 70 אחוז מכלל הייבוא והייצוא של ישראל, ישראל מקבלת מארצות הברית סיוע ביטחוני של למעלה מ-3 מיליארד דולר מדי שנה (לא כולל המימון ל"כיפת ברזל"), ולמעלה מרבע מהחלטות האו"ם שעליהן הטילה ארה"ב וטו – נועדו להגן על ישראל. אבל מה לעשות שלעולם עדיין אותה עמדה ברורה: השליטה הישראלית בהתנחלויות חייבת להסתיים.

רק השבוע הזהיר אובמה בראיון ל"עובדה" שלארצות הברית יהיה קשה מאוד להמשיך להגן על ישראל אם המדיניות הנוכחית תימשך. ביבי יכול להמשיך לשקר לעולם ולנו, אבל זה לא ישנה את המצב. הגיע הזמן להפסיק להתעלם מהעובדות: רוצים עולם שאנחנו חלק ממנו? שקונה לנו כיפת ברזל ומוכר לנו צוללות? בשביל זה צריך פתרון מדיני. לא רוצים? ככה נראה המחיר.