כסף כסף תרדוף


ביום ראשון קיימה צמרת הבית היהודי מפגש חירום עם ראשי עמותות תורניות, שמקבלות עשרות מיליוני שקלים ממשרדי ממשלה שבראשיהם עומדים אנשיו של בנט. המטרה: לגייס את משאבי העמותות לטובת תעמולת הבחירות של המפלגה. הבעיה: זוהי עבירה חמורה על חוק מימון מפלגות. המסקנה: אוהבים את ישראל? בעיקר את הכסף של אזרחיה

ביום ראשון האחרון התקיים בירושלים כנס חגיגי תחת הכותרת "חוגגים עצמאות עם נשמה". מודעות שהתפרסמו בעיתונות הימין הדתי באחרונה הזמינו רבנים ואנשי גרעינים תורניים מכל הארץ להגיע לאירוע, כדי להתכונן יחד לקראת חגיגות יום העצמאות. על המודעות חתום ארגון בשם "מנהיגות רוחנית וחברתית לישראל. אורחי הכבוד בכנס: השר נפתלי בנט, השר אורי אריאל, סגן השר אלי בן דהן, ח"כ ניסן סלומינסקי, ח"כ איילת שקד וח"כ מוטי יוגב. בקיצור, צמרת "הבית היהודי".

יום העצמאות? עכשיו? ימים ספורים לפני הבחירות? מה הקשר? האמת, אין שום קשר. ממש במקביל לפרסום המודעות המזמינות את אנשי העמותות התורניות לאירוע, נשלח לכל ראשי הגרעינים התורניים, מנהלי הישיבות והמכינות הקדם-צבאיות של הציונות הדתית מייל בהול משר השיכון אורי אריאל ומסגן שר החינוך אבי וורצמן שנשא את הכותרת "כנס חירום".

"נותרו בסך הכל שמונה ימים עד הבחירות", פנה השר אריאל למנהלי המוסדות התורניים במכתב שנחשף הבוקר על-ידי נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות". "בשבועיים האחרונים מסתמן שינוי מדאיג במפת הגושים... מצב זה מייצר סכנה מוחשית להקמת ממשלת שמאל, כאשר אנחנו נישאר על ספסלי האופוזיציה - על כל המשתמע מכך לגורל הזהות היהודית של מדינת ישראל וכמובן, לגורל מוסדות התורה. במהלך השנתיים שחלפו... טיפחנו את הגרעינים התורניים בכל הארץ וסייענו לבניית עולם התורה".

במלים אחרות, אריאל מתריע בפני ראשי הגרעינים והישיבות שתקציבי העתק שהזרימה להם מפלגת "הבית היהודי" במהלך השנתיים האחרונות נמצאים בסכנה ממשית. הפתרון, לדבריו? "כולנו חייבים לשנס מותניים ולעשות הכל לבניית בית יהודי גדול וחזק... אנו חייבים להביא לידי ביטוי במעט הימים שנשארו את אלפי פעילי 'הבית היהודי' הפועלים לאורך כל השנה בגרעינים, בצבא, בארגוני החסד". לאחר מכן מבקש השר כי כל גרעין או ישיבה ישגרו למקום ארבעה נציגים שישמשו "חוד החנית בהפעלת המוסד" ויקבלו "תדריך מסודר ומפורט וחלוקת משימות" לקראת "שבוע של מסירות נפש".

בקיצור, אריאל קורא לעמותות שנהנות מכספי מדינה לגייס את המנגנונים, המבנים, הפעילים והחניכים שלהן לטובת "הבית היהודי".

איפה מתקיים כנס החירום הזה? בבית ההארחה "בית וגן", בדיוק היכן שמתקיים ממש באותו זמן כנס יום העצמאות של "מנהיגות רוחנית וחברתית לישראל", שגם אליו הוזמנו בדיוק אותם אנשים ממוסדות החינוך של הימין הדתי. בדיקה קצרה מעלה כי מאחורי הפורום העלום הזה עומד לא אחר מאשר יו"ר ועדת הכספים היוצא, ח"כ ניסן סלומינסקי, שהקים אותו לקראת הבחירות. בקיצור, הנהגת "הבית היהודי" ביקשה להביא למקום כמה שיותר ראשי מוסדות שתלויים בתקציבים שהם מזרימים אליהם מקופת המדינה.

למה הקפידה צמרת "הבית היהודי" לשמור על האירוע בסוד? פשוט מאוד: מדובר בעבירה חמורה על החוק. על-פי נוהל התמיכות של משרד האוצר, אסור לגוף הנתמך בכספי מדינה לעסוק בפעילות פוליטית, על אחת כמה וכמה לטובת השרים או סגני השרים שמעבירים אליהם כסף, כמו השר אריאל וסגן השר וורצמן.

זה לא נגמר כאן. לפי סעיף 8 בחוק מימון מפלגות, מפלגה רשאית לקבל תרומה - בכסף או בפעילות - אך ורק מאנשים פרטיים, לא מעמותות. זוכרים את "פרשת העמותות" של סוף שנות ה-90? זה היה החשד אז: שימוש אסור בעמותות לטובת תעמולת בחירות. הפעם המקרה אפילו עוד יותר חמור, שכן מדובר בכספי מדינה.

במקרה שלפנינו, מדובר בניסיון של "הבית היהודי" לגייס עמותות חינוך שזוכות למימון נדיב מהממשלה הנוכחית לטובת קמפיין הבחירות של המפלגה.

כך, למשל, השתתף באירוע הפוליטי ראש הגרעין התורני בבאר שבע, הרב שמעון כהן. עמותת "מוריה" שממנה מקבל הגרעין שלו כסף, זוכה לתקצוב נדיב מכל המשרדים הממשלתיים של "הבית היהודי": 230 אלף מהחטיבה להתיישבות (לפי החלטת משרד השיכון), 86 אלף ממשרד החינוך ו-130 אלף ממשרד הכלכלה. גם הרב דוד תורג'מן, ראש הגרעין התורני של דימונה, נכח בכנס ואף העיד: "ראינו שאצל חברינו בסיעת 'הבית היהודי' יש אוזן קשבת ולב פתוח". תורג'מן שכח לציין דבר אחד: את הארנק הפתוח. הגרעין שלו מקבל דרך החטיבה להתיישבות 709 אלף שקל ו-488 אלף שקל ממשרד החינוך. דוגמה נוספת: הרב רחמים נסימי, פעיל מרכזי בבית היהודי, שהעמותה שלו מקבלת תקצוב של מיליון ו-300 אלף שקל מהחטיבה להתיישבות ו-865 אלף שקל ממשרד החינוך. ויש עוד דוגמאות רבות.

בקיצור, כשהשר אריאל הזהיר את ראשי העמותות התורניות כי בקרוב עלול להיסגר ברז הכספים, הוא רמז להם שאם ברצונם להמשיך לקבל תקציבים שמנים מהקופה הציבורית, כדאי מאוד שיגייסו את חניכי המוסדות שלהם לטובת פעילות תעמולתית בזמן שנותר עד הבחירות. למרבה האירוניה, במהלך השבוע האחרון תקפו איילת שקד ונפתלי בנט את מחנה השמאל, ואמרו כי אם ינצח אותם בבחירות זה יהיה אך ורק "בזכות מימון של עמותות מחו"ל". עכשיו מסתבר שבאותו זמן שהם פיזרו האשמות בלתי-מבוססות לכל עבר, הם עצמם עסקו בגזילת כספי המסים של הציבור הישראלי לטובת מסע הבחירות הפרטי שלהם. 

רוצים ללמוד עוד על הקשרים הכספיים והפוליטיים של הגרעינים התורניים לבית היהודי? לחצו כאן | לקריאה על האופן שבו משתמש בנט בישיבות ההסדר לצרכיו הפוליטיים לחצו כאן