פצצת רייטינג


מפקדים בכירים בצה"ל ובמוסד, אנשי משרד החוץ, ראשי הקהילה היהודית בארה"ב - כולם מסכימים על דבר אחד: נאום נתניהו הערב בקונגרס פוגע אנושות באינטרסים הביטחוניים ארוכי-הטווח של ישראל. הנאום המזיק הזה, הם מסבירים, רק יחבל ביכולת של ישראל להשפיע על ההסכם המתגבש בין המעצמות לאיראן. איפה כן יישמעו הערב צהלות שמחה? במטה הבחירות של הליכוד ובטהראן

"נתניהו הביא את הנזק האטסטרגי הכי גדול על ישראל בנושא האיראני" - ראש המוסד לשעבר, אלוף (מיל') מאיר דגן

"נאום נתניהו הרסני" - יועצת נשיא ארה"ב לביטחון לאומי, סוזן רייס

מאחורי כל המלים שנשפכו בימים האחרונים על הנאום השנוי במחלוקת של ראש הממשלה בקונגרס מסתתרת עובדה אחת: נתניהו נכשל כישלון חרוץ בטיפול באיום האיראני.

איך אפשר לדעת זאת? פשוט מאוד, בודקים אם נתניהו עמד ביעדים שהציב לעצמו. נתניהו התנגד לשיחות בין המעצמות לאיראן - ולא הצליח למנוע אותן כי לא הציג שום אלטרנטיבה מעשית. נתניהו לא הצליח להשפיע על השיחות - כי הוא דירדר את היחסים בין ישראל לארה"ב ואירופה לשפל חסר תקדים ויצר נתק בינו לבין אובמה. נתניהו לא הצליח לפעול באמצעות הקונגרס לשינוי ההסכם - כי גרם לוויכוח הביטחוני הענייני להפוך למריבה פוליטית בין רפובליקנים ודמוקרטים וגרם לשסע בתוך הקהילה היהודית.

בקיצור, הנאום של נתניהו הערב בקונגרס איננו אלא צעד שגוי נוסף באסטרטגיה ביטחונית כושלת שפשוט לא הוכיחה את עצמה.

מה בעצם קרה שם? בסוף החודש אמורות שש המעצמות - ארה"ב, צרפת, גרמניה, אנגליה, רוסיה וסין - לחתום על הסכם שמטרתו למנוע מאיראן להגיע ליכולת גרעינית צבאית ולהטיל פיקוח צמוד על יכולות ההעשרה שלה. ההתנהלות של נתניהו בשנים האחרונות הביאה לכך שההשפעה שלו על ההסכם הסופי קטנה מאוד. לעולם, איך נאמר זאת, פשוט נמאס ממנו. מה עשה ראש ממשלת ישראל? החליט להשפיל את נשיא ארה"ב, ברק אובמה, האדם שהוא זקוק לו יותר מכל בשעה זו.

נתניהו חבר לאויב מספר אחת של הנשיא בקונגרס, ג'ו ביינר, ויחד איתו רקח - מאחורי גבו של אובמה - נאום חגיגי, רגע לפני הבחירות בישראל. ראש המממשלה בעצם איפשר לרפובליקנים להפוך את ישראל - כלומר, את העתיד של כולנו - לכלי ניגוח פוליטי נגד הנשיא המכהן. הם רוצים לפגוע באובמה, נתניהו רוצה לנאום בטלוויזיה זמן קצר לפני הבחירות - ולעזאזל האינטרסים הביטחוניים של המדינה.

להלן  רשימה חלקית של הנזקים שהנאום חסר האחריות שלו מסב לכולנו:

נתניהו הפר את הכלל הקדוש של יחסי ישראל-ארה"ב. ארצות הברית היא בעלת הברית האסטרטגית החשובה ביותר של ישראל. אובמה, ככל הנשיאים לפניו, השקיע רבות בשימור הברית הזאת באמצעות השקעה של סכומי עתק במערכת הביטחון הישראלית (במיוחד במערכת כיפת ברזל) והידוק השת"פ המודיעיני בין המדינות. מה עשה נתניהו בתמורה? הפר את הכלל המקודש ביותר של יחסי ישראל-ארה"ב: שמירה על נייטרליות פוליטית.

כבר שנים שהעיקרון שמנחה את נשיאי ארה"ב וראשי ממשלת ישראל הוא שלא מתערבים אלה בפוליטיקה של אלה. לא מביעים תמיכה, לא מביעים התנגדות - משאירים את הברית האסטרטגית מחוץ למגרש הפוליטי. זו גם המדיניות ארוכת השנים של איפא"ק, השדולה היהודית-אמריקאית הוותיקה ששואבת את כוחה מהנייטרליות הפוליטית. נתניהו הוא ראש הממשלה הישראלי הראשון אי-פעם שהפר את הכלל הזה, קודם כל כשהתערב בבחירות לנשיאות לטובת מיט רומני, ואחר כך כשהחליט להיענות להזמנת הרפובליקנים לנאום בקונגרס בניגוד לדעתו של אובמה.

נתניהו מחסל את האפשרות של ישראל להשפיע על ההסכם בין המעצמות לאיראן. מרגע שנתניהו החליט לא לתקוף באיראן, הסכם בין המעצמות לטהראן הוא עובדה מוגמרת. כעת נשאר רק להתווכח ולהתעקש ולהילחם על הסעיפים שמרכיבים אותו, כך שישמרו בצורה הטובה ביותר על ביטחון ישראל. מה עשה נתניהו? שרף את כל הגשרים בינו לבין האדם שהשפעתו על ההסכם הזה היא הגדולה ביותר - נשיא ארצות הברית.

במצב הנוכחי, אפילו סנאטורים דמוקרטים שתכננו להפעיל לחץ כבד על אובמה בעניין ההסכם נסוגו מעמדתם כדי לא להיראות כמי שמשתפים פעולה עם הרפובליקנים, שרק מעוניינים לנגח את הנשיא. עשרות מהם מתכוונים להחרים את הנאום. חלקם, ידידים גדולים של ישראל, מבקרים את נתניהו באופן חריף בכלי התקשורת. מרגע שראש ממשלת ישראל הפך את הוויכוח הביטחוני להתקוטטות בין-מפלגתית, הוא הפסיק ליהנות מההשפעה שהייתה לו לפני כן. למעשה, האוזניים של אובמה והמפלגה הדמוקרטית נאטמו לגמרי בפניו.

נתניהו הורס את הסיכוי להחמרת הסנקציות. נתניהו לא הצליח לגבש שום אסטרטגיה ברורה בנושא האיראני. הדבר היחיד שאמר מפורשות הוא שצריך להחמיר את הסנקציות. לדעת מומחים רבים, אין כל תועלת בצעד כזה, אבל אפילו את המהלך המועיל - לשיטתו של נתניהו - הוא הצליח להרוס עם הנאום שלו. לפני שנתניהו הכריז על בואו, תכננו חברי קונגרס רפובליקנים ודמוקרטים לשתף פעולה כדי להעביר החלטה בדבר החמרת הסנקציות. סביר להניח שאובמה היה מטיל וטו על החלטה זו, אבל אין ספק כי היא הייתה מפעילה עליו לחץ ומאפשרת לו להקשיח עמדות מול האיראנים (וגם מול הרוסים והסינים, שעמדתם כלפי איראן רכה מאוד). מה עשה נתניהו? חירב את התוכנית שלהם. השערורייה שהקים עם בואו לקונגרס סיכלה כל אפשרות לשיתוף פעולה דמוקרטי-רפובליקני. יש סיכוי שהחמרת הסנקציות הייתה מיטיבה מאוד עם האינטרסים של ישראל, אבל לראש הממשלה היה דחוף בהרבה לתת שואו מול המצלמות.

נתניהו מנכר את הקהילה היהודית כלפי ישראל. 70% מהקהילה היהודית מצביעים עבור הדמוקרטים. נוסף על כך, כמעט כל חברי הקונגרס היהודים הם דמוקרטים. בקיצור, נתניהו והתורמים המיליארדרים שלו אולי מתעבים את המפלגה הדמוקרטית, אבל יהדות ארה"ב ממש לא. למעשה, באופן מסורתי, יהודים אמריקאים מצביעים עבור הדמוקרטים. מה נתניהו עשה? הכריח אותם לבחור צד בוויכוח: או לתמוך בראש ממשלת ישראל או לתמוך בנשיא שלהם, שבו בחרו בהמוניהם. בקיצור, הוא הסב נזק ארוך טווח ליכולת של הקהילה היהודית רבת-ההשפעה להתייצב לצדנו.