הברית החדשה


אריק שרון? מת בגלל ההתנתקות. יהודים? תאבי בצע. נשים? מכשפות. איידס? עונש להומואים. תכירו את מנהיגי האוונגליסטים, בני בריתו החדשים של נתניהו בפוליטיקה האמריקאית

ההחלטה של נתניהו לנאום בקונגרס, למרות התנגדותו של הנשיא אובמה, עוררה ביקורת קשה בארצות הברית מצד אנשי תקשורת בכירים, פוליטיקאים מרכזיים ואפילו ממנהיגי הקהילה היהודית. אבל בתוך הסערה הציבורית הגדולה הייתה קבוצה פוליטית אחת שתמכה בהתלהבות בהחלטה השנויה במחלוקת: הנהגת הנוצרים האוונגליסטים. מנהיגי האוונגליסטים לא רק עודדו את נתניהו, אלא גם הפעילו לחצים כבדים מאחורי הקלעים כדי שהנאום יתקיים במועד המתוכנן ויאפשר לנתניהו לגזור קופון פוליטי רגע לפני הבחירות.

האוונגליסטים הם אחד הכוחות החזקים בפוליטיקה האמריקאית, שנהנה מיכולת ארגונית גבוהה וממשאבים כספיים עצומים. רובם ממוקמים בקצה הימני ביותר של הסקאלה הפוליטית. כפי שהסביר לפני כמה ימים אחד ממנהיגי המתנחלים: "האוונגליסטים גורמים לי להרגיש שמאלני מול מה שהם מאמינים בו. בהשוואה אליהם, בנט הוא לא ימין אלא מרכז. אלה תנועות כל-כך קיצוניות שעוד לא הקימו כמותן בישראל. אולי רק כאלה שכבר הוציאו מחוץ לחוק".

אז איך קרה שדווקא אלה החברים הכי טובים של נתניהו? ובכן, הרומן התחיל עוד בניינטיז. כבר אז נתניהו לא הצטיין במיוחד בניהול יחסים תקינים עם נשיא ארצות הברית, והרבה להיפגש עם מנהיגים אוונגליסטים - שנואי נפשו של ביל קלינטון - במגמה להפעיל לחץ על הנשיא האמריקאי. כך, למשל, את הביקור הממלכתי הראשון שלו בארצות הברית ב-1998 בחר נתניהו לפתוח באירוע שארגן המטיף האוונגליסטי המפורסם ג'רי פאלוול. זמן קצר לפני כן טען פאלוול בטלוויזיה כי הנשיא קלינטון שותף ברצח. קצת לאחר מכן נפגש נתניהו עם המטיף ג'ון הייגי, שטען כי קלינטון הכניס לבית הלבן "כשפים" וכי הנשיא שותף בקונספירציה של האו"ם שמטרתה להשתלט על העולם כהכנה לשלטון האנטיכריסט.

זה נותן לכם מושג כלשהו על סוג האנשים שנתניהו בוחר להסתובב אותם.

הרומן בין נתניהו לאחד הפלגים הקיצוניים ביותר בפוליטיקה האמריקאית המשיך ללבלב גם בשנים האחרונות, כשראש הממשלה מקפיד להיפגש אחת לכמה חודשים עם ההנהגה האוונגליסטית. כך, למשל, ב-2008 הכריז בכנס של המטיף הייגי כי "האוונגליסטים הם החברים הטובים ביותר של ישראל בעולם". הוא חזר על ההצהרה בכמה הזדמנויות שונות, האחרונה שבהן לפני כמה חודשים בכנס אוונגליסטי גדול בירושלים. הם, אגב, מחזירים לנתניהו אהבה ומרבים לכנות אותו ברשתות הטלוויזיה שלהם "המלך דוד".

מדוע חלה ההתקרבות בזאת? במהלך הכהונות של נתניהו כראש ממשלה חלה הידרדרות חריפה ומהירה ביחסי החוץ של ישראל, שכוללת התרחקות מבעלות הברית המסורתיות של ישראל באירופה ובארצות הברית. אין פלא, אם כן, שבאותו זמן ממש מצא לעצמו נתניהו חברים חדשים שלא רק שאינם מנסים לעודד אותו להגיע להסדר מדיני, אלא להפך - מתפללים בכל לבם שתפרוץ כאן מלחמה.

כן, קראתם נכון: אחד הזרמים הדומיננטיים ביותר בנצרות האוונגליסטית סבור שכדי שישו יחזור ויתגלה בשנית, ישראל צריכה להקים התנחלויות בכל יהודה ושומרון, להקים את בית המקדש על הר הבית ולא להגיע לעולם לפשרה מדינית עם הפלסטינים. במלים אחרות, האוונגליסטים סופרים לאחור את הדקות עד הפיצוץ.

לפי החזון הדתי שלהם, ביאת ישו תתרחש רק אחרי שתפרוץ בישראל מלחמת גוג ומגוג, שבמהלכה ימותו שני שלישים מהיהודים שחיים כאן. "ביום הדין מלאכים יגררו את הטמאים אל מימי אגם האש, והם יצרחו עד שצעקותיהם יישמעו לאורך הזמן והנצח", הסביר פעם חברו הטוב של נתניהו, ג'ון הייגי. "צבא גדול של 200 מיליון איש יצעד לעבר ישראל".

מה יקרה לשליש שיישאר בחיים? טוב ששאלתם. בני המזל שיינצלו יבינו ברגע האחרון שישו הוא המשיח האמיתי, ימהרו להתנצר ויעלו לשמיים עם כל האוונגליסטים. זו הסיבה שארגונים של הזרם הדתי הזה משקיעים מאות מיליונים בהתנחלויות, במאחזים בלתי-חוקיים ובעמותות שעוסקות בהקמת בית המקדש השלישי. זה לא שהם לא מאמינים שאפשר להגיע להסדר עם הפלסטינים - הם פשוט מאמינים שהגאולה תלויה בכך שנמות. בהמונינו. ובהקדם, אם אפשר.

לאורך השנים שמר נתניהו על קשר קרוב עם הייגי, פאלוול ומטיפים מפורסמים אחרים, אותם הוא מרבה לפגוש בנסיעותיו לחו"ל. אגב, במקרה או שלא במקרה, גם הפטרון הפוליטי של נתניהו - מו"ל "ישראל היום", שלדון אדלסון - נמצא בקשרים הדוקים עם ההנהגה האוונגליסטית. מרים אדלסון, אשתו הישראלית של טייקון ההימורים, הכריזה לא מזמן כי היא "מאוהבת בג'ון הייגי". אין ספק שלה ולביבי יש הרבה במשותף.

אז מה בדיוק חושבים החברים הטובים האלה שלנו על ישראל ובכלל? הנה כמה ציטוטים מייצגים:

ג'ון הייגי

השואה: "היטלר הגשים את רצון האל".

אובמה: "אחד הנשיאים הכי אנטישמיים בהיסטוריה של ארצות הברית".

נשים: "רק אישה שנחה עליה רוח הקודש יכולה לציית למנהיגוּת של בעלה. הדחף הטבעי של האישה הוא לרמות את הגבר בעזרת מניפולציות נשיות. אלוהים העניק לגבר את תפקיד המנהיג האוהב של המשפחה לגבר".

"מה ההבדל בין אישה במחזור ופינצ'ר עצבני? ליפסטיק. מה ההבדל בין אישה במחזור לטרוריסט? עם טרוריסט אפשר לנהל משא ומתן".

הומואים ולסביות: "הוריקן קתרינה היה עונש של אלוהים לניו-אורלינס. ניו-אורלינס הגיעה לרמה כזו של חטא שהעליבה את אלוהים, ולכן תושבי העיר סבלו מנחת זרועו של האל... ביום שני, היום שבו פגעה סופת ההוריקן בעיר, היה אמור להתקיים מצעד הומוסקסואלי. התנ"ך מלמד שכשאתה מפר את חוקי האלוהים, האל מעניש אותך, אפילו לפני יום הדין".

פט רוברטסון

הסדר מדיני: "שרון ורבין מתו בגלל עונש מאלוהים על ההתנתקות ועל אוסלו".

פמיניזם: "פמיניזם הוא תנועה פוליטית סוציאליסטית, אנטי-משפחתית, שמעודדת נשים לעזוב את הבעלים שלהן, לרצוח את הילדים שלהן, לעסוק בכישוף, להרוס את המערכת הקפיטליסטית ולהפוך ללסביות".

להט"ב: "שני גברים מתנשקים - אתם אוהבים את זה? לי זה גורם לרצות להקיא. אני הייתי מקליק על 'קיא' ולא על 'לייק', אבל פייסבוק לא נותן לך אפשרות כזאת".

"אם כבר מדברים על טרנסג'נדרים, לי יש סוס-לשעבר שעבר סירוס, אבל זה לא בגלל שהוא ניסה להיות ילדה, פשוט הפכנו אותו לזכר פחות אגרסיבי".

מהגרים: "טרמיטים לא בונים דברים. כמעט כל הבונים הגדולים של האומה שלנו היו נוצרים, כי לאדם נוצרי יש את התשוקה לבנות דברים. האנשים שחדרו לתוך המוסדות שלנו היום הם בעיקר טרמיטים. הם הורסים מוסדות שנבנו על-ידי נוצרים. הטרמיטים בשלטון עכשיו, וזה לא חייב להיות ככה. הגיעה העת להדברה האלוהית".

עניים: "אמריקאים שמקבלים קצבאות רווחה צריכים להזיז את הגוף המלוכלך שלהם מהספה ולצאת לחפש עבודה. אמריקה נותנת פרסים על עצלנות וקוראת לזה רווחה". 

תרבות: "כשאתם קוראים ספרים על כישוף - הארי פוטר או ההורוסקופ - אתם פותחים את הראשים שלכם בפני נסיך האופל. והוא יפלוש לתוככם. ברגע שמזמינים אותו פנימה, הוא לא יוצא החוצה עד שמסלקים אותו בכוח. המלים של שירי רוק אינן אלא ציאניד שטני. קחו את כל הדברים האלה, תעיפו אותם מחוץ לבית ותשרפו אותם".

ג'רי פאלוול

יהודים: "היהודים סובלים מעיוורון רוחני וזקוקים בדחיפות למשיח ולגואל שלהם"

"חלקכם לא אוהבים יהודים, ואני יודע בדיוק למה: יהודים עושים יותר כסף בטעות מנוצרים שמנסים לעשות כסף בכוונה". 

הומואים ולסביות: "איידס הוא גילוי הזעם של האל הצדיק נגד ההומוסקסואלים. המגפה היא לא רק העונש של אלוהים להומואים - זה העונש של האל לחברה שמקבלת אותם".

"אני אומר להומואים וללסביות: אחוז גבוה יותר מבין הילדים שלכם יפר את חוקי האל ויהיו בעצמם הומואים או לסביות. לא ראוי שתביאו לעולם ילדים חסר ישע". 

טרור: "פיגועי ה-11 בספטמבר קרו בגלל עובדי אלילים, אנשים שתומכים בהפלות, פמיניסטיות, הומואים, לסביות והאגודה האמריקאית לזכויות אזרח".