יהודים שמגרשים יהודים


בשנתיים האחרונות לא עשה שר השיכון דבר למען אלפי המשפחות העניות שממתינות כבר שנים לדיור ציבורי. מה הוא כן עשה? מכר את דירות הדיור הציבורי, בהנחות ענק וללא מכרז, למקורביו

לצפייה בתחקיר ערוץ 2 לחצו כאן

בישראל חיים היום יותר מ-33 אלף אזרחים הממתינים לדיור ציבורי. מדובר באוכלוסייה הענייה ביותר בארץ: משפחות קשות יום שזקוקות נואשות לרשת הביטחון האחרונה של המדינה - רגע לפני המעבר לספסל ברחוב. במקרים רבים מדובר בעולים קשישים ובנכים קשים. מי שאמור, לפחות בתיאוריה, לדאוג לאותם זכאי דיור ציבורי הוא שר השיכון. אלא שהשבוע נחשף בחדשות 2, בפעם המי-יודע-כמה, סדר העדיפויות האמיתי שמנחה את השר אורי אריאל.

תחקיר חדשות 2 הראה כיצד שודד השר אריאל את שארית מלאי הדיור הציבורי בישראל לטובת מוסדות המקורבים לו - על חשבון האזרחים העניים ביותר במדינה.

בעשור האחרון, תחת הנהגתו הכלכלית של נתניהו, הואץ תהליך חיסול מלאי הדירות הללו. הדבר בא לידי ביטוי בקיצוץ של 75% בתקציב משרד השיכון בעשר השנים האחרונות. כך הגענו למצב שבו ישראל מדורגת במקום האחרון במערב במספר דירות הדיור הציבורי שהיא מחזיקה. כך, למשל, בהולנד יש 138 דירות ציבוריות על כל אלף אזרחים. בצרפת - 86.5. באנגליה - 80. בגרמניה - 22.6. ממוצע ה-OECD עומד על 51.3. ובישראל? 0.039 בלבד.

מה החליט השר אורי אריאל לעשות עם המלאי העלוב שעוד נותר בידי המדינה? לחלק אותו למקורבים - ללא מכרז ובהנחות נדיבות. תחקיר ערוץ 2 חשף אמש כמה מהדילים שחתם אריאל בחודשים האחרונים. בסך הכל העביר אריאל כ-300 דירות למוסדות המקורבים אליו.

כך, למשל, החליט אריאל למכור 14 דירות ציבוריות בדימונה לרב יעקב חמד. זאת למרות שבעיר הדרומית חיות עשרות משפחות הממתינות כבר שנים לדיור ציבורי. גם ישיבת ההסדר בקרית שמונה תקבל צ'ופר: 7 דירות ציבוריות בקצת יותר מ-200 אלף שקל לדירה. בראש הישיבה עומד הרב צפניה דרורי, בעבר חבר במועצה הציבורית של "הבית היהודי". גם ישיבת ההסדר בירוחם, שבראשה עומד מקורב של בנט ואריאל, עתידה לגזור קופון נדל"ני בדמות 39 דירות ציבוריות במחיר של 129 אלף שקל לדירה. כך גם הקריה החינוכית התורנית במצפה רמון, ישיבת ההסדר של בני עקיבא בחיספין, התנועה להפצת התורה בירוחם, ועד ההתנחלות אלון שבות, ישיבת ההסדר בקרית ארבע ועוד.

בחודשים האחרונים נחשפות בזו אחר זו פרשות המוכיחות כיצד מפלגת "הבית היהודי" לא בוחלת בשום אמצעים כדי להזרים, בדרך כלל בחשאי והרחק מעין הציבור, משאבים ציבוריים לסקטור הבוחרים שלה, תוך הזנחה מוחלטת של רוב אזרחי ישראל.

בספטמבר האחרון, לדוגמה, נחשפה ב"ידיעות אחרונות" השיטה שבמסגרתה מאות מיליוני שקלים, שמיועדים לחיזוק ההתיישבות בפריפריה, משמשים דווקא לחיזוק רשת סבוכה של עמותות תורניות שראשיהן מקורבים להנהגת "הבית היהודי". קצת לפני כן חשפה העיתונות הכלכלית כיצד השחילו ראשי מפלגת המתנחלים את תושבי יהודה ושומרון לרשימת מקבלי הפיצויים של מבצע צוק איתן, למרות שכלל לא היו בין נפגעיו.

עד כה לא התקבלה שום תגובה לא מאריאל ולא מבנט לגבי הדילים שנחשפו. תכלס, אי-אפשר לומר שהם לא הבטיחו מראש: לא מתנצלים.