חולה על כסף


תקציב 2015 הוא אחד האימפוטנטיים בתולדות המדינה. אחת מנקודות האור היחידות שהסתתרו בו הייתה הצעתה של שרת הבריאות להגביל, אחת ולתמיד, את התיירות הרפואית בישראל. ההצעה הייתה אמורה לקצר את התורים בבתי החולים הציבוריים ולהכניס כ-130 מיליון שקל לקופת המדינה. ואז הגיע אביגדור ליברמן

"נמאס לשמוע את הבכי והקיטורים לגבי העניין החברתי" - שר החוץ, אביגדור ליברמן, נובמבר 2012

כל מי שאושפז בבית חולים בשנים האחרונות או חיכה, חלילה, לניתוח גורלי יודע היטב עד כמה הידרדר מצבה של מערכת הבריאות הישראלית: יש מחסור חמור בצוותים רפואיים, מחלקות האשפוז נמצאות על סף קריסה, אין מספיק מכשור רפואי מתקדם והתורים לרופאים מומחים אורכים חודשים. באותו זמן ממש, קיים מעמד נפרד של חולים שדווקא זוכה לטיפול מהיר, אדיב ויעיל: תיירים רפואיים.

ההידרדרות הזאת לא קרתה במקרה. מאז שהחל עשור הקיצוצים הגדול של בנימין נתניהו ב-2003 נפגעה מערכת הבריאות הציבורית באופן חמור על-ידי שורה ארוכה של קיצוצים תקציביים והפרטות אגרסיביות. את הייבוש של מערכת הבריאות ביצע נתניהו מתוך אמונה עמוקה בכך שהמדינה צריכה לתמוך כמה שפחות בשירותים אזרחיים ובכך שבתי חולים צריכים להיות כפופים - ממש כמו חנות מכולת, בית חרושת או הבורסה - לכוחות השוק המשתנים.

אז נתניהו יצר במו-ידיו מצוקה תקציבית קשה בבתי-החולים. והנה, בשלוש השנים האחרונות, הוא מנסה לפתור אותה באמצעות רכבת אווירית של פציינטים עשירים מחו"ל שיעברו טיפולים יקרים בארץ. התופעה הזאת נקראת תיירות רפואית, וראש הממשלה הוא אחד התומכים הנלהבים ביותר שלה במערכת הפוליטית.

תיירות רפואית היא, למעשה, ייבוא של חולים מחו"ל שמשתמשים בתשתית של בתי החולים הציבוריים ומשלמים להם בעבור הטיפול. נכון, מדובר בשיטה לא רעה בהכרח להכנסת תקציבים נוספים למדינה - אבל לא במצב שבו נמצאת מערכת הבריאות הישראלית. תיירות רפואית, מסבירים הגורמים המקצועיים, אפשרית רק כשעומדים לרשותך צוותים רפואיים עודפים ומחלקות אשפוז פנויות.

וזה, כידוע, ממש לא המצב בישראל: בתי החולים כאן הם מהצפופים בעולם.

הבעיה היא שתייר רפואי שווה לבית החולים 50% יותר ממטופל ישראלי (15 אלף דולר לניתוח ממוצע), וכך נוצרת באופן טבעי בבתי החולים - שגם כך נאבקים על כל שקל - העדפה אוטומטית לפציינטים זרים. בכירים במערכת הבריאות מעידים כי התקציבים שזורמים מהתיירות הרפואית לא באמת מושקעים בפיתוח תשתיות חדשות אלא פשוט משמשים לאיזון התקציבים המדולדלים של המוסדות הרפואיים.

"אם היינו במצב של ארבע מיטות ל-1,000 נפש, כמו במדינות מערביות מבוססות, אפשר היה להתחיל להתווכח אם אפשר להקצות מקומות לתיירים רפואיים. אבל אנחנו בקצה השני של הסקאלה. המחלקות בישראל קורסות מעומס וצפיפות", הסביר דיקאן הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, פרופ' ערן לייטרסדורף. "במצב כזה פועל חוק כלים שלובים: כשהתיירים יקבלו יותר - הישראלים יקבלו פחות".

ואז הגיעה ועדת גרמן לשיקום מערכת הבריאות הציבורית בישראל. מסקנות הוועדה כללו התייחסות מיוחדת לתיירות המרפא, והמלצות אלו נכללו בחוק ההסדרים שהוגש השבוע לכנסת. על-פי ההצעה של גרמן, כל בתי החולים בארץ יידרשו לשלם היטל מיוחד של 15% מכל הכנסה שמקורה בתיירות רפואית. הסיבה? מי שמשתמש בתשתיות שמומנו על-ידי הציבור הישראלי צריך גם להחזיר לציבור חלק מהרווחים שהוא גורף בזכותן. בנוסף, נקבע כי יבוטל הפטור התמוה ממע"מ שמוענק היום על אשפוז תיירים רפואיים ותיקבע תקרה לכמות המשאבים שיכולה להיות מופנית לטובת מטופלים מחו"ל. במלים אחרות, החוק נועד לרסן את השתוללות התיירות הרפואית בישראל וכן להפנות חלק מרווחיה לטובת החולים הישראלים. "העדפה של תיירים רפואיים מביאה לגידול במשכי ההמתנה של החולה הישראלי", נכתב בדברי ההסבר של החוק. "העדפה זו מביאה להסטה של כספים וכוח אדם רפואי איכותי מהחולה הישראלי לתייר הרפואי".

ההיטל המיוחד היה אמור להכניס לקופת המדינה 130 מיליון שקל מדי שנה. הסכום הזה אמור היה להיות מופנה לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית המרוששת ולרסן את השתוללות הרפואה הפרטית.

בימים האחרונים הוצפה הכנסת בלוביסטים שפעלו מסביב לשעון כדי לעצור את החוק. למזלן הטובות של חברות הלובינג ולמזלם הרע של אזרחי ישראל, אביגדור ליברמן חבר בממשלה. את שר החוץ וחברי הכנסת של "ישראל ביתנו" לא ממש מעניינים התורים הבלתי-אפשריים בבתי החולים הציבוריים. יש להם לא מעט מקורבים שמחזיקים בסוכנויות תיווך שגוזרות קופונים שמנים על ייבוא תיירי המרפא. הענף, יש לזכור, מגלגל מיליארד שקל בשנה. בנוסף, הצמרת של "ישראל ביתנו" מקורבת לראשי "אסותא", רשת בתי החולים הפרטיים שצפויה להפסיד כסף רב כתוצאה מהמהלך של גרמן.

ואם כל זה לא מספיק, נראה שבוריס קרסני - הלוביסט החזק ביותר בישראל ומקורב של ליברמן - בוחש בעניינים כדי להיטיב עם חברות הביטוח הפרטיות, שרבות  מהן נמנות עם לקוחותיו.

מה עשה ליברמן? איים על שר האוצר, יאיר לפיד, שאם לא יקבור את הרפורמה בתיירות הרפואית הוא יחסל את חוק מע"מ אפס. מה עשה שר האוצר של הפוליטיקה החדשה? זרק את החוק של גרמן לפח. השבוע הסכים לפיד שהחוק יעבור לדיונים ממושכים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות - מה שבעצם קובר אותו סופית.

תקציב המדינה לשנת 2015 הוא אחד התקציבים האימפוטנטיים וחסרי התועלת ביותר שידעה ישראל. אין בו שום בשורה משום סוג - למדינה שסובלת מבעיות חברתיות קשות שרק הולכות ומחמירות. ריסון התיירות הרפואית היה אחד הסעיפים היחידים בתקציב הזה שהיוו בשורה כלשהי, ועכשיו גם הוא נרמס תחת האינטרסים הכלכליים האפלים של קברניטי הקואליציה - אלה שלא ראו בית חולים ציבורי מבפנים כבר שני עשורים ומעלה.