סדר עדיפויות לאומי


רק לפני חודשיים קיצצה המדינה במרכיבי הביטחון של יישובי עוטף עזה כדי לחסוך 4 מיליון שקל בשנה. יום לפני כן הוחלט להעניק 5 מיליון שקלים כבונוס מיוחד לרשויות בשטחים "בגלל חטיפת הנערים". מחר יאושר המענק המסתורי הזה שתפח פתאום ל-20 מיליון שקל. סיפור קטן אך מייצג על סדר העדיפויות הלאומי

בחודש האחרון מדינה שלמה מדברת על נושא אחד יחיד: האיום הביטחוני על תושבי עוטף עזה, ומעל לכל - מנהרות הטרור שנחפרו מהרצועה ליישובי הגדר בישראל. פוליטיקאים מלוּוים במצלמות מסיירים בין קיבוצי הגדר ומבטיחים בלהט ובנפנופי ידיים: למגר, להשמיד, למוטט, לחסל, לטהר. מדהים להיזכר איך רק לפני חודשיים כל זה ממש לא עניין אותם, למרות שכולם ידעו על קיומן של המנהרות ועל שלל האיומים האחרים שאיתם מתמודדים תושבי עוטף עזה כבר שנים.

באמצע יוני האחרון החליט משרד הביטחון לבטל את כל תקני הרבש"צים (רכזי ביטחון שוטף צבאי) וכיתות הכוננות בעוטף עזה. כן, קראתם נכון: לפני שמונה שבועות בלבד מצאה ממשלת נתניהו לנכון לפטר את אנשי המקצוע שכל תפקידם הוא להכין את היישובים בעוטף עזה למצב חירום. אלה האנשים שמספקים מענה ראשוני לכל ניסיון חדירה, לכל גילוי של מנהרה ולכל נפילת פצמ"ר. ודווקא הם, דווקא שם - מפוטרים. למה? כי זה יחסוך לקופת המדינה כ-4 מיליון שקלים.

זו לא המכה הביטחונית היחידה שספגו בעוטף עזה בשנה האחרונה: בסוף 2013 הוחלט גם לבטל את השמירה של חיילי צה"ל על יישובי האזור. מאות מתושבי הקיבוצים והמושבים המאוימים ארגנו הפגנה ודרשו משר הביטחון לסגת מההחלטה שלו, אך ללא הועיל - באוקטובר עזבו אחרוני החיילים את עמדות השמירה. באותו זמן ביהודה ושומרון לא השתנה דבר במערך השמירה על ההתנחלויות, ואפילו לא על המאחזים הבלתי-חוקיים.

וכך, לפני חודש, בעקבות ביטול תקני הרבש"צים קיימו ראשי הרשויות כנס חירום שבו הזהירו: "מדובר בהפקרות. ביטול תפקיד רכז הביטחון, שהוא הגורם המרכזי והחשוב ביותר באבטחת היישובים בקו העימות זה מעשה חסר היגיון". מה יצא מכל זה? ידיעה שולית במהדורת החדשות. הקיצוץ נותר, כמובן, על כנו.

ככה זה כשאין לך לובי חזק בכנסת ומפלגה סחטנית שעומדת מאחוריך.

יום לפני כנס החירום שנועד להתריע מפני המחדל הביטחוני בדרום התקיימה ישיבת ממשלה, שם הוחלט להעביר סכום של 5 מיליון שקלים לרשויות המקומיות ביהודה ושומרון "בעקבות חטיפת הנערים". למה מיועד הכסף? הממשלה, שמשום מה נוהגת בכספי המסים שלנו כאילו עבדה בשבילם בעצמה, סירבו לפרט והסתפקו בתשובה העמומה: "הכסף ישמש לשיפור החוסן החברתי-אזרחי של התושבים".

והנה, ב-15 ביולי מגיעה החלטת הממשלה לאישור בוועדת הכספים של הכנסת, כמחויב על-פי חוק. אלא שבמהלך השבועיים שעברו מאז ישיבת הממשלה קורה דבר מופלא: 5 מיליוני השקלים המסתוריים מתנפחים פי ארבעה והופכים ל-20 מיליון שקל. איך גדל הסכום? למה הוא אמור בכלל לשמש? פקידי האוצר לא ידעו לענות.

כשכמה מחברי ועדת הכספים דחקו בהם, הסכים אחד מנציגי האוצר לומר שהכסף מיועד ל"פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, העצמת נוער, גיבוש ולכידות בקהילה וכדומה". בלי תוכנית עבודה, בלי פירוט, בלי שקיפות. הח"כים הבהירו שאם יידעו למה אמור לשמש הכסף - מיגון אוטובוסים או הצבת מצלמות בטרמפיאדות, למשל - יאשרו את העברתו ללא היסוס, אבל כל בר-דעת הבין שהכסף הזה ממש לא מיועד לצרכים ביטחוניים.

את הציניות חסרת הגבולות שעומדת בבסיס המענק המסתורי הזה סיכם היטב ח"כ אלעזר שטרן שאמר: "פודים טרגדיה בכסף". בסופו של דבר, מצטרפים חברי הכנסת של "יש עתיד" למתנגדים מהאופוזיציה ומ"התנועה" ומודיעים ליו"ר הוועדה, ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), שבלי פירוט לגבי הייעוד של המענק, לא יאשרו אותו.

להזכירכם, ממש באותו זמן בעוטף עזה - שבוע אחרי תחילת מבצע "צוק איתן" - מנסים עדיין להבין מאיפה הם יצליחו לקושש כמה מיליונים כדי להמשיך לממן את האימונים של כיתות הכוננות ביישובים שלהם. מנהרות? ירי בלתי-פוסק? חדירות מחבלים? מה כל אלו לעומת הזדמנות נוספת להזרים עשרות מיליונים לטובת בנייה בשטחים?

בישיבה הקרובה של ועדת הכספים מחר יובא המענק המסתורי והסחטני להצבעה נוספת, והפעם תחת הכותרת המפוצצת "מענקים לצרכים ביטחוניים". כזכור, לפני שלושה שבועות הסבירו לנו שמדובר בכסף לפסיכולוגים ולעובדים סוציאליים - פתאום, כששואלים יותר מדי שאלות, המענק הופך ביטחוני.

זה הזמן להזכיר כי תחקיר "שישים ואחת", שהתפרסם ב"אולפן שישי" של חדשות ערוץ 2 בינואר השנה, הראה כיצד "מענקים ביטחוניים" בסך עשרות מיליוני שקלים שהוזרמו לרשויות המקומיות מעבר לקו הירוק מצאו את מקומם, בסופו של דבר, בתקציבי הפרסום והתעמולה של עמותות ימין פרטיות שנאבקות במדיניות הממשלה. אין כל סיבה שאותו דפוס עברייני, שחזר על עמו שנה אחר שנה מאז 2009, לא יחזור על עצמו גם הפעם עם הכסף שנסחט ממשלם המסים הישראלי בגלל "חטיפת הנערים".

הפעם, אגב, המענק צפוי לעבור בשל דיל פוליטי שנרקם בין "יש עתיד" לבין "הבית היהודי". בשבוע שעבר הודיעו נציגי "הבית היהודי" בוועדת הכספים: "נתמוך בחוק מע"מ 0% של לפיד רק אם יאושרו העברות להתנחלויות". נציגיו של לפיד בוועדת הכספים צפויים להתקפל ולאשר הזרמה של מיליונים לשטחים, בלי שאיש יודע לכיסו של מי הם מתגלגלים.

והרשויות בדרום? הן, כנראה, ימשיכו לחפש 4 מיליון שקל - חמישית מהסכום חסר-ההסבר שמועבר ליהודה ושומרון - כדי שיהיה מי שישמור על היישובים שלהן.