כיפת הכסף


השר אורי אריאל דרש השבוע מהנשיא אובמה, בסגנון טוקבקיסטי אופייני: "עזוב אותנו בשקט. תן לנו לדאוג לעצמנו ותתעסק בסוריה". אבל מי שרוצה שארצות הברית, בת הברית האסטרטגית החשובה ביותר שלנו, פשוט תלך מכאן, חייב לספר גם לציבור שאם היא תלך - היא גם תיקח את כיפת ברזל איתה

ביום שלישי, על רקע הדרישה של נשיא ארצות הברית מנתניהו לחתור להפסקת אש מיידית, פרסם שר השיכון, אורי אריאל, את ההודעה הבאה: "אובמה, עזוב אותנו בשקט. תן לנו לדאוג לעצמנו ותתעסק בסוריה. ראש הממשלה - המשך, ואל תתן לרעשי הרקע להפריע".

קצת אחריו הוציאה גם ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) הצהרה משלה: "לא רק מנהרות ופירים נחשפים ב'צוק איתן', גם פניהם האמיתיות של מי שאמורים להיות ידידינו. אובמה ושר החוץ שלו קרי מתייצבים פעם אחר פעם בצד של ציר הרשע האסלאמי". עמיתהּ לסיעה, ח"כ יוני שטבון, הוסיף: "הממשל האמריקאי, שזרע הרס והרג בכל רחבי העולם בעשור האחרון, אין לו שום זכות לדרוש מאיתנו הפסקת אש".

לא עבר זמן רב ולפסטיבל הטוקבקיסטים הצטרף מי שכיהן עד לא מזמן כסגן שר הביטחון של מדינת ישראל, ח"כ דני דנון (הליכוד), שקבע: "צריך לעמוד בלחץ הבלתי-מתון שמופעל עלינו ולדאוג לאינטרסים של ישראל. צריך הפסקה מהאש שמגיעה מהכיוון של אובמה והממשל בוושינגטון".

כרגיל, מי שאין לו מה להציע לציבור הישראלי - שום תוכנית ארוכת טווח, שום פתרון אמיתי לבעיות הביטחוניות ולמצב המדיני - בעיקר מקשקש ומתלהם כדי לחלוב עוד כמה לייקים בפייסבוק. במקום לדאוג לביטחון ישראל, דואגים יותר ויותר פוליטיקאים מהימין בשבועות האחרונים לתוצאות הפריימריז הבאים שלהם.

מי שמכיר את עומק השת"פ הביטחוני בין ישראל לארצות הברית אינו יכול שלא לתהות אם כשהשר אריאל מכנה את הנשיא אובמה "רעש רקע" וכשדני דנון מכריז כי "צריך הפסקה מהאש שמגיעה מאובמה" - הם אולי מתכוונים לרעש ולאש של טילי היירוט הנורים על-ידי כיפת ברזל ומגנים על אזרחי ישראל? צריך להבין: מי שרוצה שארצות הברית, בת הברית האסטרטגית החשובה ביותר שלנו, פשוט תלך מכאן, צריך לדעת שאם היא תלך - היא תיקח גם את כיפת ברזל איתה.

אז אורי אריאל באמת מתעניין הרבה יותר בבנייה של כמה וילות חדשות בשומרון, אבל אולי כדאי שבתור שר במדינת ישראל הוא יכיר את העובדות הנוגעות לאינטרסים הביטחוניים של המדינה שבממשלתה הוא יושב:

מאז הקמת המדינה הזרימו האמריקאים לישראל סיוע ביטחוני בסכום כולל של יותר מ-70 מיליארד דולר. מאז כניסת אובמה לבית הלבן ב-2008, הוא הגדיל כל שנה את הסיוע לישראל העומד היום על 3.1 מיליארד דולר בשנה (כמעט 11 מיליארד שקל). כלומר, אותו ממשל אמריקאי שהפוליטיקאים הטוקבקיסטים של הימין כל-כך אוהבים לתקוף משלם חמישית מתקציב הביטחון של מדינת ישראל. בנוסף, גורמים מקצועיים מדווחים בשנים האחרונות על התהדקות משמעותית בשיתוף הפעולה המודיעיני והטכנולוגי בין המעצמה הגדולה בעולם לבין בת בריתה הקרובה ביותר.

שמונה מתוך עשר סוללות כיפת ברזל מומנו במלואן על-ידי ממשל אובמה. למעשה, ישראל שילמה עבור שתי הסוללות הראשונות בלבד. העלות הכוללת למשלם המסים האמריקאי: יותר ממיליארד דולר, שאינם כלולים אפילו בכספי הסיוע אלא מועברים במסגרת תמיכה ייעודית בפרויקטים מיוחדים.  

רק לפני שבועיים אישר הקונגרס 351 מיליון דולר להמשך הפיתוח של המערכת ולרכישת סוללות חדשות שיוצבו ברחבי הארץ. הסכום מיועד גם לחידוש מלאי טילי היירוט. בסך הכל השקיע ממשל אובמה יותר מ-2 מיליארד שקל עבור פרויקטים צבאיים שונים להגנה על ישראל מפני טילים. רוב הסכום הגיע אחרי 2009 על-פי החלטה של הנשיא עצמו.

ממשל אובמה הפעיל את מלוא עוצמתו הדיפלומטית, פעם אחר פעם, כדי לדאוג לאינטרסים של ישראל. למרות היחסים העכורים בין ראש הממשלה נתניהו לאובמה - בעיקר בשל ניסיונותיו של נתניהו להתערב בפוליטיקה האמריקאית - הנשיא האמריקאי מגבה את ישראל בכל צומת דיפלומטי גורלי שבו היא עומדת.

יש לכך אינספור דוגמאות. כך, למשל, ממשל אובמה התנגד באופן חריף לדו"ח גולדסטון שהתפרסם אחרי מבצע "עופרת יצוקה", הוא מפעיל את זכות הווטו שלו שוב ושוב במועצת הביטחון של האו"ם כדי למנוע גינויים של ישראל, וכן בולם כבר תקופה ארוכה את הניסיונות של הפלסטינים לזכות בהכרה על-ידי פנייה מוסדות האו"ם.

ארצות הברית מספקת כספי סיוע למדינות אחרות, אבל מתוך תקציב הסיוע הכולל לא פחות מ-55% מוקדשים לישראל לבדה. בנוסף, לישראל שמורה פריווילגיה מיוחדת, שממנה לא נהנות אף מדינה אחרת, ולפיה האמריקאים מתחייבים להשקיע יותר מרבע מכספי הסיוע בתעשייה כחול-לבן. אובמה אף הגדיל את היקף ההשקעה בתעשייה המקומית ביחס לקודמו, ג'ורג' בוש הבן. סכום העתק הזה נחשב לאחד ממנועי הצמיחה של התעשייה הביטחונית בישראל בעשורים האחרונים.

לא, זה לא אומר שצריך להישמע לדרישותיה של ארצות הברית בכל דבר ועניין. לא, זה לא אומר שאובמה תמיד צודק. זה כן אומר שכדאי שאנשים שהמבצע הביטחוני האחרון שהוציאו לפועל היה סיכול המו"מ בין ישראל לפלסטינים על-ידי הכרזה על בניית אלפי דירות מעבר לשטחים, יחשבו פעמיים לפני שהם מפריחים לאוויר העולם עוד טוקבק שטחי, מתלהם וחסר אחריות - שפוגע בראש ובראשונה באינטרסים הביטחוניים של אזרחי ישראל.