העם דרש בית מקדש


בקיץ שעבר, בזמן שרבבות אזרחים הזיעו בכיכרות ונלחמו על הבית, המנצחים הגדולים בפריימריז של הליכוד נלחמו דווקא על בית שלישי

מה משותף לשר יולי אדלשטיין, לח"כ זאב אלקין ולח"כ ציפי חוטובלי? שלושתם זכו אתמול במקומות גבוהים מאוד בפריימריז של הליכוד, שלושתם ממש לא מתעניינים במצוקת הדיור שממנה סובלים רוב הישראלים, וכרבים אחרים ברשימת הליכוד החדשה, הם מגלים התלהבות גדולה מפרויקט נדל"ני מאוד מסוים – הקמת בית המקדש השלישי.

כשבודקים את רקורד ההצבעה של שלושתם בכל הנוגע לסוגיות חברתיות, מגלים שלושה חברי כנסת בעלי נאמנות מרשימה לבעלי הון ואדישות מדהימה למצוקות של הציבור הרחב. ניקח, לדוגמה, את תחום הדיור. השלושה הקפידו להצביע, פעם אחר פעם, נגד כמעט כל הצעת חוק בארבע השנים האחרונות שנועדה לשפר את מצב הדיור במדינה.

כך, למשל, התנגדו פה אחד להצעת חוק שנועדה לפטור זוגות צעירים ממע"מ בקניית דירה ראשונה, להצעת חוק המגבילה את העלאת שכר הדירה, לחוק שנועד להקים רשות לאומית לדיור ציבורי, ואפילו להצעת חוק שתבטיח הלוואה כספית לצורכי הדיור של חיילים משוחררים.

זה מה שקורה כשיש לך דאגות קצת אחרות על הראש.

באוגוסט שעבר, שיא המחאה החברתית, הסביר השר אדלשטיין לערוץ 2 כי "המפגינים הם אנרכיסטים הקשורים גם למפלגה הקומוניסטית, שוּעלים קטנים שלא בטוח שהם חלק מהקונצנזוס הישראלי הרחב", והוסיף כי "הם לא מפספסים שום הזדמנות להשמיץ את המדינה". אדלשטיין גילה מחויבות לנושא אחר, שנמצא להשקפתו בלב הקונצנזוס הישראלי. "תפקידי הוא לעסוק בתהליך היומיומי, המחבר והבונה את עם ישראל, שמוביל לבית המקדש", סיפר ל"מקור ראשון" בפברואר האחרון. בדירוג ההצבעה של "המשמר החברתי" בכנסת קיבל אדלשטיין ציון עלוב של מינוס עשר.

יו"ר הקואליציה אלקין ידוע כמי שניצח בהצלחה על שלל מאמצי החקיקה האנטי-חברתית בכנסת האחרונה. הצטיינות זו זיכתה אותו בציון מינוס שלוש עשרה במדרג החברתי. בזמן שרבבות הזיעו ברחובות מדן ועד אילת, אלקין סבר שהאינטרס הלאומי נמצא במקום קצת אחר. "מבחינתי, בית המקדש מסמל יעד שאיננו רק דתי אלא גם לאומי", אמר לעיתון המקוון "מגפון" לפני פחות מחודש. "חשוב להוציא אותו מהמשבצת של הדתיים ההזויים. צריך להסביר לשכבות רחבות בעם שבלי המקום הזה חירותנו הלאומית איננה מלאה".

הודות להתנגדות עקבית להצעות חוק חברתיות, כמו זו שנועדה למנוע העסקת עובדי קבלן במגזר הציבורי, קיבלה חוטובלי ציון של מינוס שבע עשרה במדרג החברתי – הנמוך בסיעת הליכוד. לפחות גילתה כנוּת כשנשאלה בנושא. על החקיקה החברתית בכנסת אמרה חוטובלי ל"וואלה!" לפני שנה: "אלו ניסיונות עקרים שכל מטרתם היא תפיסת כותרות ותשלום מס שפתיים למחאה". חוטובולי מעדיפה, ככל הנראה, לשלם מסים למטרות אחרות לחלוטין. "הקמת המקדש במקומו בהר הבית צריכה לסמל את הריבונות המתחדשת של עם ישראל בארצו", הצהירה בספטמבר מעל דפי "מקור ראשון". "עלינו להעמיק את אחיזתנו בהר הבית כחלק מהעמקת אחיזתנו בארץ ישראל כולה, כהכנת כלי הקיבול לשינוי ההוויה המתבקש הזה".