אין פטור מספינים


מאי 2013: "יש עתיד" מפילה הצעת חוק שנועדה לתת פטור ממע"מ בקניית דירה ראשונה, בטענה שהיא תביעה לזינוק במחירי הדירות ולפגיעה קשה בתקציב המדינה. מרץ 2014: שר האוצר לפיד מעניק פטור ממע"מ בקניית דירה ראשונה. וזו ממש לא הצעת החוק הראשונה שמפילים ואחר כך מנכסים במפלגת הפוליטיקה החדשה

"יש כלכלנים פוליטיקאים ובעלי אינטרסים שמתנגדים להורדת המע"מ. זה בסדר גמור, כי הורדת המע"מ לא מיועדת לכלכלנים, לפוליטיקאים ולבעלי אינטרסים. היא מיועדת לצעירים ממעמד הביניים" - שר האוצר, יאיר לפיד, מרץ 2014

"הממשלה מתנגדת להצעת החוק להורדת המע"מ על דירה ראשונה. הדבר יביא לעלייה בביקוש לדירות אלה ואף לעליית מחירים. יישום הצעת החוק יביא לכך שהנהנה מההטבה יהיה הקבלן - ולא הרוכשים" - סגן שר האוצר, מיקי לוי, מאי 2013  

בשבוע שעבר הכריז שר האוצר, יאיר לפיד, על תכנית הדיור החדשה שלו - מתן פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה. התוכנית ספגה, כידוע, ביקורת קטלנית מכל עבר: כלכלנים, בכירי משרד האוצר, נגידת בנק ישראל, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, חברי כנסת, שרי ממשלה, ארגונים חברתיים ומומחים למדיניות דיור.

והנה, היום מתגלה כי רק לפני שנה ההצעה הזאת בדיוק ספגה ביקורת עזה מכיוון בלתי-צפוי - מפלגת "יש עתיד" בכבודה ובעצמה.

ה-1 במאי, 2013. ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) מגיש הצעת חוק ולפיה תעניק המדינה פטור ממע"מ ברכישת דירה ראשונה. לפני ההצבעה נדרשת הממשלה להגיב להצעה ולהסביר מדוע החליטה לדחות אותה על הסף. לדוכן הנואמים עולה סגן שר האוצר, מיקי לוי (יש עתיד), ובמשך שבע דקות קוטל בחריפות את הצעת החוק של ח"כ אייכלר, תוך שהוא מנמק מדוע תהיה הרסנית עבור המשק הישראלי, תזניק את מחירי הדיור, תעמיק את הבור התקציבי ולא תשיג אף אחת ממטרותיה המוצהרות.

"האם הכוונה היא להקל על מי שקונה דירות מגורים מקבלנים?", פותח סגן שר האוצר את נאומו, "שהרי דווקא מלאי הדירות הישנות, שהוא גדול יותר ממלאי הדירות החדשות, עשוי להתאים לרכישה על-ידי זוגות צעירים. לא מן הראוי לעודד אוכלוסייה זו לרכוש רק דירות חדשות. קביעת פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה תביא לכך שאוכלוסייה זו תבקש לרכוש רק דירות חדשות".

"הדבר יביא לעלייה בביקוש לדירות אלה - ואף לעליית מחירים", הזהיר סגן השר לוי. "אני לא בטוח שאותו פטור יגיע בכלל כיסו של הצרכן. אני בספק. הוא יגיע דווקא לכיסו של הקבלן. מכאן שיישום הצעת החוק יביא לכך שהנהנה מההטבה יהיה הקבלן ולא הרוכשים".  

לאחר מכן העלה סגן שר האוצר נקודה קריטית נוספת - מקורות המימון של החוק. "עלות הצעת החוק מגיעה לכדי 1.4 מיליארד שקל", ציין. "בימים טרופים אלו זה מאוד-מאוד בעייתי. על מספר זה יש להוסיף סכום נוסף בעקבות עלייה בביקושים, הונאות, זיופים, רישום דירות על שמם של אחרים וכן עלויות פיקוח והשפעות רוחב. מגישי הצעת החוק אינם מציינים הצעה ממשית למקורות המימון של החוק. הם הסתפקו באמירה על פטור וזהו. הסכום גדול מאוד, דבר שיביא להפסד הכנסות ממסים בסכום שקשה להסכים לו לאור המשבר הפיסקלי שבו אנחנו נתונים. מכל הסיבות שציינתי בפניכם", חותם לוי את דבריו, "הממשלה מתנגדת להצעת החוק המוצעת".

חשוב לציין כי גם בדומה לח"כ אייכלר לפני חצי שנה, גם "יש עתיד" לא טרחו להצביע על מקורות המימון של ההצעה שלהם, שעלותה, אגב, צפויה להיות גבוהה בהרבה מ-1.4 מיליארד שקל - פי שניים לפחות. עד כה התחמק לפיד ממתן תשובה ברורה בנושא. העלאת מסים? קיצוץ בשירותים החברתיים? לפיד מסרב לגלות. בכל פעם שנשאל על כך, גמגם משהו על הרווחים הכלואים ועל קיצוץ התקציב בישיבות.  

זו ממש לא הפעם הראשונה ש"יש עתיד" שוללת על הסף הצעות שלאחר מכן היא מנכסת לעצמה. ככה זה כשסדר היום המפלגתי מעוצב לחלוטין על-ידי סקרי דעת קהל וצרכים פוליטיים רגעיים - ולא על-ידי השקפת עולם סדורה או תוכנית מושכלת וארוכת טווח.

בכנסת יודעים לספר נציגי כל הסיעות על אינספור חוקים שנפלו בגלל "יש עתיד" בוועדת השרים לענייני חקיקה או זכו להתנגדות פומבית מצד הסיעה - ואז הופיעו פתאום, אחרי חודש-חודשיים, בשם קצת שונה על-ידי אותם אנשים שדחו את הצעת החוק. כך, לדוגמה, עם ברית הזוגיות הגאה (מפלגת העבודה), החוק לשכירות הוגנת (מפלגת העבודה וישראל ביתנו), חוק הגמלה השוויונית (פסול כשהוא של מרצ, מצוין כשהוא של יש עתיד), חוק החולה הנוטה למות (גרוע כשהוא של מרצ, מעולה כשהוא של יש עתיד), ייצוג נשים בפוליטיקה המקומית (מסוכן כשהוא של בל"ד, היסטורי כשהוא של יש עתיד) ועוד רבים אחרים.