המינהלת לזהות מפלגתית


עם כניסתו למשרד הדתות הקים בנט את המינהלת לזהות יהודית. תחקיר "שישים ואחת" חושף כי את המענק הראשון שלה, על סך 3.8 מיליון שקל, הוא בחר להעניק - מכל עשרות הארגונים החינוכיים הפועלים בארץ וללא כל מכרז - דווקא לעמותה של הרב דניאל טרופר, שהוא, לגמרי במקרה, ראש ועדת החוקה, המפקד והפריימריז של "הבית היהודי"

אחד התנאים של "הבית היהודי" לכניסה לממשלת נתניהו היה הקמה של "מינהלת לזהות היהודית". לכולם היה ברור כי אין כל צורך בהקמה של גוף כזה: למה לבזבז עשרות מיליונים על הקמת גוף חדש תחת משרד הדתות, כשמשרד החינוך עוסק כבר שנים במלאכה המורכבת של הוראת יהדות ומורשת ישראל?

גם התשובה לשאלה הזו הייתה ברורה: בנט מבקש להקים לעצמו גוף חינוכי - משוחרר מכל פיקוח מקצועי - שיוכל להיכנס לבתי-ספר, לתנועות נוער ולמתנ"סים ולהפיץ שם גישה דתית ספציפית ביותר כלפי היהדות בעלת ניחוח פוליטי ברור. הרב אביחי רונצקי, ראש ישיבת איתמר שמונה לעמוד בראש המינהלת, הבטיח כבר לפני שנה כי הגוף החדש יבהיר לתלמידים מהי "הזהות היהודית האמיתית".

עכשיו מתברר כי לשר הדתות, נפתלי בנט, צומחת תועלת נוספת מהקמת המינהלת - הזרמה של כספי ציבור היישר לכיסם של בעלי תפקידים בכירים במפלגה שלו.

בשבועות האחרונים החלה המינהלת להוציא לפועל את הפרויקטים הראשונים שלה. אחד מהם נקרא "קרוב ללב", והוא נועד להפגיש בין משפחות דתיות לחילוניות וללמד את האחרונות על חוקי הדת היהודית. על-פי התכנון, יקיף הפרויקט עשרת אלפים משפחות ב-20 ערים.

בנט בחר להפעיל את הפרויקט באמצעות שיטה הנקראת "מיזם משותף". למרבה הנוחות, השיטה הזאת מעניקה לשר בנט פטור ממכרז בהתקשרות עם עמותות. במלים אחרות: הוא יכול לבחור כל עמותה שעולה על רוחו ולעקוף בקלות את כאב הראש הכרוך בתהליך בחירה שקוף, שוויוני ומסודר. ואכן, הרבה מאוד ארגונים שיכולים היו להפעיל פרויקט כזה נדחו על הסף ולא זכו לפנייה מצד המינהלת.

איזו עמותה כן זכתה להפעיל את הפרויקט? כאן מתחיל הסיפור להסתבך.

מכל עשרות העמותות העוסקות בחינוך ליהדות, בחר בנט להעניק 3.8 מיליון שקל עבור הפעלת הפרויקט לעמותה בשם "קרן הקהילות" (או בשמה המלא "הקרן להתחדשות קהילות בישראל"). זהו ארגון-הגג של כלל הגרעינים התורניים הפועלים בארץ. בראש העמותה עומד הרב ד"ר דניאל טרופר.

טרופר הוא אדם רב-פעלים שמוכר לנפתלי בנט היטב - אבל לאו דווקא בזכות פעילותו החינוכית. טרופר משמש במגוון תפקידים בכירים ביותר במנגנון המפלגתי של "הבית היהודי". כך, למשל, הוא מכהן בתפקיד הרגיש של יו"ר ועדת המפקד במפלגה. כלומר, הוא האדם שמנהל את כל תהליך הפריימריז במפלגה: התפקדות,  תעמולה, קלפיות, משקיפים, רישום מועמדים, ספירת קולות. בנוסף, משמש טרופר בתפקיד מרכזי נוסף - יו"ר ועדת החוקה של המפלגה.

טרופר היה מהתומכים הבולטים של איחוד המפד"ל והאיחוד הלאומי, מהלך שהוליד את הקמת "הבית היהודי". בנוסף, היה אחראי על "מפקד הציונות הדתית", מבצע רחב היקף שהביא לרישומם של 50 אלף חברים במפלגה. לאחר מכן ניהל ופיקח על הבחירות המקדימות במפלגה, כולל המירוץ על תפקיד היו"ר, שבו ניצח נפתלי בנט. עם כינון הקואליציה המליץ טרופר לבנט לקחת את משרד הדתות. "תיק הדתות, שבשנים האחרונות תפקידים רבים בו עברו לציבור החרדי שלא ממש מחובר למדינה - חשוב שיהיה בידיים ציוניות", אמר.

ההמלצה הזו, כפי שאתם רואים, השתלמה לו.

בתור יו"ר ועדת החוקה של המפלגה מוביל טרופר בימים אלה את תהליך הכתיבה מחדש של חוקת "הבית היהודי". התהליך כולל עיצוב מחדש של כל מוסדות המפלגה ועוסקת בסוגיות רגישות במיוחד, כמו יחסי הכוחות בין בעלי התפקידים השונים במנגנון המפלגתי. החוקה נושאת משמעות רבה, מן הסתם, עבור בנט אם הוא רוצה לשמר את כוחו במפלגה ולהשפיע על עיצוב הרשימה שלה בבחירות הבאות.

בקיצור, השר לשירותי דת בנט החליט בשבועות האחרונים על מתן מענק נדיב בגובה 3.8 מיליון שקל - ללא כל מכרז - לעמותה שבראשה עומד אחד מבכירי המנגנון של המפלגה שלו.

אבל הקשרים והאינטרסים של בנט ב"קרן הקהילות" לא נגמרים כאן. כשבודקים את מקורות המימון של העמותה, הסיפור רק הולך ומסתבך. הקרן נשענת באופן מובהק על תרומות שנתיות של היהלומן אליוט טננבאום. למעשה, הוא התורם הכמעט יחיד שלה (כחצי מיליון שקל מדי שנה) וגם היה אחד המייסדים שלה.

למי עוד תורם טננבאום? ניחשתם נכון. 44,285 שקל בפריימריז לראשות "הבית היהודי" למועמד נפתלי בנט.

לקריאה נוספת על שיטות הפעולה של המינהלת לזהות יהודית ושל העומד בראשה ליחצו כאן