מישהו מטפל בך


בשבוע שעבר התראיין ראש הממשלה לערוץ 2 והודיע חגיגית: "אצטרך להיכנס לתחום הדיור באופן אישי". שזה בדיוק מה שהוא מכריז - חגיגית, כמובן - מדי שנה בשנה מאז שנכנס ללשכת ראש הממשלה ב-2009

בשבוע שעבר הגיעה לקצה שנה שלמה של התחמקויות, כשבנימין נתניהו התראיין סוף-סוף לתקשורת הישראלית - ולא רק לכלי תקשורת זרים, כפי שהוא נוהג לעשות. בראיון לערוץ 2 נשאל על משבר הדיור שרק הולך ומחריף. התשובה של נתניהו נשמעה כמו משהו שמסוגל להגיד ראש ממשלה שנכנס לתפקיד לפני כמה חודשים - לא מי שמוביל את כלכלת ישראל בחמש השנים האחרונות. "יש למחירי הנדל"ן בישראל סיבות שונות. חלקן בשליטתנו, חלקן לא בשליטתנו", הבהיר ראש הממשלה בפתח דבריו כדי להוריד ציפיות. "אנחנו צריכים לטפל במחירי הדיור כמו שטיפלנו ב... אה... אני אצטרך להיכנס לזה באופן אישי, כי נראה שבלי הכוונה יותר חזקה זה לא ייפתר. אני לא מתכוון להפקיר את החזית הזאת. אני מתכוון להיכנס אליה".  

שנייה. זה לא אותו נתניהו שהבטיח במסיבת עיתונאים חגיגית לפני הבחירות האחרונות כי הוא מתכוון "לשים את נושא הדיור בראש סדר העדיפויות"?

ראש הממשלה משתוקק שתחשבו כי מי שאחראים לכישלון המתמשך של הטיפול במשבר הדיור הם יאיר לפיד או אורי אריאל או אהוד אולמרט בכלל - העובדה הפשוטה היא שבמשך חמש שנות הכהונה שלו במשרד ראש הממשלה, לא הצליח נתניהו להתמודד עם אחד המשברים החברתיים החמורים שפקדו את ישראל מאז ומעולם. וזה לא שהוא לא היה מעורב - ההפך הוא הנכון: הוא פשוט כשל בכל אחד מהניסיונות שלו.

חמש השנים שבהן מכהן בנימין נתניהו כראש הממשלה היו עמוסות מסיבות עיתונאים דרמטיות שבהן הודיע שהנה זה קורה: מחירי הדיור יורדים. בכל פעם - תוכנית חדשה ומהפכנית שדומה באופן מחשיד לקודמתה, רק נושאת שם קצת אחר. בשורה התחתונה: כישלון מוחלט שבא לידי ביטוי בעלייה של 40% במחירי הדיור בחמש השנים האחרונות.

להלן קיצור תולדות הפארסה:

- במאי 2009 מאשרת הממשלה את "אם כל הרפורמות" - הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, שמבקשת לשחרר את שוק הדיור מכבלי הפיקוח של המדינה ולאפשר לכוחות השוק לבלום את ההתייקרות החריפה. "מדובר ברפורמה המפסיקה את התלות במנגנוני ביורוקרטיה מסורבלים ומכבידים", הכריז נתניהו באותה תקופה. "הרפורמה תוזיל את מחירי הקרקע, ובעקבות כך את מחירי הדירות. רכישת דירת על-ידי זוגות צעירים וחיילים משוחררים תהיה בהישג יד". בפועל, מחירי הקרקעות - שאותם סימן נתניהו כיעד עיקרי - לא ירדו בכלל ואף זינקו בעשרות אחוזים במהלך 2009. במקביל עלו מחירי הדיור באותה שנה ב-10%.

- בנובמבר 2010 מכנס נתניהו מסיבת עיתונאים דחופה שבה הוא מודיע על "טיפול שורש" לבעיית מחירי הדירות. הוא מכריז על שורת צעדים, ובהן הפחתת מס שבח. "כל מי שחושב שהמחירים ימשיכו לעלות וחושב שהחזקת הקרקעות ואי-מכירתן כדאיות לו - כדאי שיחשוב שוב", הזהיר ראש הממשלה את בעלי הקרקעות. הם, מצדם, יכלו רק לחייך. באותה שנה עלו מחירי הדיור ב-14.5%.

- ביולי 2011, שבועיים אחרי פרוץ המחאה החברתית, מכנס נתניהו מסיבת עיתונאים דרמטית שבה הוא הבטיח, שוב, להוריד את מחירי הדיור. "מצוקת הדיור בישראל היא מצוקה אמיתית ולא מלאכותית. זה לא פברוק", חשף בפתח מסיבת העיתונאים. לאחר מכן הבטיח: "נעשה שינויים מידיים וענקיים. נפתח את השוק, כדי שיהיו דירות לכל אלו המייחלים לכך. אלה צעדים דרמטיים".

- חודש לאחר מכן, באוגוסט 2011, העביר נתניהו את חוק הווד"לים, למרות המחאה הציבורית העזה שהדגישה כי מדובר בהמשך ישיר של אותה מדיניות כושלת שניסה להנהיג מאז עלה לשלטון ב-2009. ואכן, שנתיים לאחר מכן הוגדר אותו חוק מבטיח ככישלון חרוץ, לאחר שרק 6% מהדירות שנבנו באמצעותו נחשבות "בנות השגה" - וגם זו הערכה מקלה. ועדות הדיור הלאומי שהקים נתניהו תוכננו לשווק כ-120 אלף יחידות דיור במהלך השנתיים הראשונות לפעילותן. בפועל, אישרו 12.6 אלף בלבד. באותה שנה, שנת המחאה החברתית הגדולה, עלו מחירי הדיור ב-6.9%.

- באוקטובר 2012 הכריז נתניהו על הקדמת הבחירות. במסיבת העיתונאים הדרמטית שבה הודיע על המהלך הפוליטי בחר להתמקד באיראן ולא העלה על שפתיו את המילה דיור או התייחס ליוקר המחיה בישראל. ימים ספורים לפני הבחירות כינס נתניהו מסיבת עיתונאים נוספת - ודרמטית, כמובן -  שבה הבטיח כי אם ייבחר, ימנה את השר משה כחלון ליו"ר מינהל מקרקע ישראל. "אני בטוח שיחד עם השר כחלון נוריד את מחירי הדיור, כפי שהורדנו את מחירי הסלולר", אמר נתניהו. זמן קצר לאחר הבחירות חזר בו מההכרזה והסביר: "תוצאות הבחירות לא מאפשרות לממש את כל התוכניות שהיו לנו". באותה שנה עלו מחירי הדיור ב-1.5%.

- במהלך 2013, על רקע שלל תוכניות סותרות של הקואליציה להורדת מחירי הדיור, עלו מחירי הדירות בישראל ב-8%, כך עולה מדו"ח של בנק ישראל שיצא בתחילת השבוע. כך נראה הכישלון החרוץ במספרים: מאז שנכנס בנימין נתניהו למשרד ראש הממשלה ב-2009 זינקו מחירי הדיור בישראל ביותר מ-40% - יותר מבכל מדינה אחרת בארגון ה-OECD. במקביל עלו מחירי השכירות בלא פחות מ-50%. באזורי הביקוש במרכז נרשמה עלייה ממוצעת גבוהה עוד יותר של 63%. המגמה הזאת נמשכת, כאמור, גם השנה.