עם סודות


בעיני ראש הממשלה נתניהו, אזרחי ישראל טובים מספיק כדי לשלם מסים וללכת למילואים, אבל לא חשובים מספיק כדי לעשות עבורם את המינימום הנדרש מכל מנהיג של מדינה דמוקרטית - להתיישב אחת לכמה חודשים מול עיתונאי ולהתמודד עם השאלות הקשות

מה דעתו של ראש ממשלת ישראל על חוק הגיוס החדש? מהם הקווים האדומים שלו במו"מ עם הפלסטינים? מה הוא מתכוון לעשות ביחס למצוקת הדיור שרק הולכת ומחמירה? ומהי, בעצם, העמדה שלו בקשר למאבק של הקהילה הגאה?

אתם מוזמנים להמשיך לשאול - תשובות לא תקבלו. במצב הנוכחי חוץ מנתניהו עצמו וכמה ממקורביו, לאיש היום במדינת ישראל אין תשובות לשאלות האלה.

זה אמנם הצבא שלנו, התהליך המדיני שלנו, הדירה (שלעולם לא תהיה) שלנו, אבל משום מה, בנימין נתניהו - מי שנבחר לנהל את המדינה מטעמנו, אזרחי ישראל - לא סבור שמוטל עליו לעשות את המינימום הנדרש בכל דמוקרטיה מערבית: להתייצב מול עיתונאי אחת לכמה וחודשים ולתת לאזרחים דין וחשבון על פעילות הממשלה, כמו גם מושג כלשהו לגבי מה שהוא מתכנן עבור העתיד שלהם. אתם בהחלט טובים מספיק כדי להתגייס לצבא ולשלם מסים, אבל לא טובים מספיק, ככל הנראה, כדי לדעת מה מתכוון ראש הממשלה לעשות בנושאים שהכי מטרידים אתכם.

מצד שני, אולי אין מה להיות מופתעים כל-כך, כשמדובר במועמד הראשון אי-פעם לראשות הממשלה שלא טרח אפילו לפרסם מצע בחירות.

נכון להיום חלפו שנה ו-43 יום מאז שנתניהו הואיל בטובו להעניק ראיון לכלי תקשורת ישראלי. הראיון האחרון שנתן היה לדנה וייס בערוץ 2, ימים ספורים לפני הבחירות, וגם אז הותנתה המחווה הנדירה בכך שדובר ראש הממשלה יקבל את כל השאלות מראש. מאז לא העז נתניהו להתייצב אפילו פעם אחת מול הציבור הישראלי ולהתמודד עם השאלות הקשות - לא מסיבת עיתונאים, לא פאנל ציבורי, לא ראיון אחד על אחד. אתם לא יודעים איך תסגרו את החודש - וראש הממשלה שותק.

מה כן הספיק נתניהו לעשות בכל הזמן הזה? להתראיין לתקשורת הזרה. והרבה. את דעתו משמיע ראש ממשלת ישראל אך ורק באנגלית. לפי בדיקת "שישים ואחת", בזמן שנתניהו העניק אפס ראיונות לתקשורת הישראלי הוא התראיין לא פחות מ-17 פעמים לכלי תקשורת זרים - לחלקם אפילו יותר מפעם אחת: ערוץ היו-טיוב של הוצאת הספרים הנוצרית-אוונגליסטית טינדייל האוס (פברואר 2013), פוקס ניוז (מרץ, אוקטובר, דצמבר 2013), BBC (אפריל 2013), הוושינגטון פוסט (יוני 2013), CBS (יולי 2013), צ'רלי רוז (אוקטובר 2013), NPR (אוקטובר 2013), NBC (אוקטובר 2013), CNN (אוקטובר 2013), PBS (אוקטובר 2013), Sky News (אוקטובר 2013), Univision (אוקטובר 2013), i24News (נובמבר 2013), 24 France (נובמבר 2013) ו-CTV (ינואר 2014).

ומה המצב בהשוואה למדינות אחרות? מביך. בואו נאמר שאפילו דיקטטורים מתראיינים יותר מראש הממשלה של הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. הנה כמה דוגמאות: נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, העניק במהלך השנה האחרונה יותר מ-95 ראיונות; קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, התראיינה 52 פעמים; נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, התראיין 8 פעמים; ואפילו נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, התראיין יותר מראש ממשלת ישראל - 5 פעמים.

לשעון העצר שמונה את הימים מאז התראיין נתניהו בפעם האחרונה לחצו כאן