במגזר הכל מותר


לפני שבועיים הורה שר החינוך פירון למורים לא להביע עמדה פוליטית בכיתה. זה ממש לא הפריע לעשרות מנהלי מוסדות חינוך בהתנחלויות לקרוא לתלמידים שלהם לצאת להפגין הערב נגד הממשלה  - ואף להכניס נציגים של תנועת הימין הקיצוני "נחלה" לתוך בתי-הספר כדי להעביר פעילויות הכנה לקראת ההפגנה הפוליטית

רק לפני שבועיים סערה המדינה בגלל פרשת אדם ורטה, מורה מטבעון שעבר שימוע בעקבות הבעת עמדה פוליטית מול הכיתה שלו. לאחר כמה ימים הוציא שר החינוך, שי פירון, הודעה ובה קבע כי בתי-הספר בישראל צריכים להישמר "כאיים של למידה, מנותקים מהשפעות של מורים או של זרמים אידאולוגיים".

הערב העמדה הברורה של פירון עומדת למבחן ראשון.

לפני כשעה התקיימה צעדה של אלפי פעילי ימין ל-E-1, אזור בגדה המערבית שבו מבקש שר השיכון, אורי אריאל, לבנות עשרות אלפי יחידות דיור בהתנחלויות חדשות - בניגוד לעמדת הממשלה. האירוע, שהתקיים תחת הכותרת "מצהירים אמונים לארץ ישראל", אורגן על-ידי תנועת הימין הקיצוני "נחלה" בראשות דניאלה וייס, והשתתפו בו בעיקר בני-נוער מישיבות תיכוניות ומאולפנות של בני עקיבא שהגיעו באוטובוסים ממומנים מרחבי הארץ.

רוב מכריע של המפגינים היה תלמידי מוסדות חינוך ציבוריים. אין פלא. מסתבר שבשבוע האחרון הוזמנו לתוך בתי-הספר נציגים מטעם עמותת הימין "נחלה" וערכו לתלמידים פעילויות הכנה וגיוס בין כותלי מוסדות החינוך - לקראת הצעדה הפוליטית. "ביום שני הגיעו כ-30 פעילים לביתו של יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, כהכנה לשלושה ימי פעילות בעשרות ישיבות תיכוניות ברחבי הארץ לקראת צעדת ההמונים", דיווח אתר החדשות "הקול היהודי". צבי אלימלך, מראשי "נחלה", התגאה כי "קיימת היענות גדולה מאוד מכל סוגי מוסדות החינוך".

כל זאת בניגוד גמור להוראה של שר החינוך פירון שהורה להימנע מכל פעילות פוליטית בתוך מוסדות חינוך ממלכתיים. הנה, למשל, בני קצובר מרצה על הצעדה בפני תלמידי הישיבה התיכונית קרני שומרון. והנה הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבת אור עציון (שנתמכת על-ידי המדינה, כמובן), קורא לצעירים להגיע לצעדה. דרוקמן משמש גם כיו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא, כלומר, הוא אחראי על רשת גדולה של ישיבות תיכוניות, אולפנות ובתי-ספר תיכוניים.

קריאה דומה הוציא הרב צפניה דרור, ראש ישיבת ההסדר בקרית שמונה, שהזמין את חיילי ההסדר להגיע למקום. גם הרב אליהו זייני קרא לתלמידי ישיבת ההסדר שבראשה הוא עומד - ישיבת אור וישועה בחיפה - להצטרף לצעדה. אליהם הצטרפו הרב דב ליאור (ראש ישיבת ההסדר של קרית ארבע), הרב יהושע שפירא (ראש ישיבת ההסדר ברמת-גן), הרב צפניה דרורי (ראש ישיבת ההסדר של קרית שמונה), הרב שלמה לוי (ראש ישיבת ההסדר של ראשון לציון), הרב רחמים ניסימי (שעומד בראש רשת של גרעינים תורניים - בתמיכת המדינה), הרב מיכאל הרשקוביץ' (מישיבת מרכז הרב, שכוללת גם ישיבה תיכונית), הרב חיים שטיינר (כנ"ל) והרב אלישע וישליצקי (שעומד בראש בית מדרש להכשרת מורים בנושאי יהדות).


מארגני הצעדה אף השקיעו מאמצים כדי להביא למקום חברי כנסת ושרים, ואכן, לצד הצועדים שהוסעו ממוסדות החינוך שלהם צעדו ונאמו שרי ממשלה דוגמת אורי אריאל (הבית היהודי), ישראל כ"ץ (הליכוד ביתנו) ויאיר שמיר (הליכוד ביתנו).

להלן עוד כמה דוגמאות לפעולות פוליטיות מובהקות שנערכו בין כותלי מוסדות החינוך הציבוריים, ולא הובילו, משום מה, לשימוע או לסערה ציבורית:

- ב-2009 הושבתו כל מוסדות החינוך בשטחים ליום שלם, ותלמידיהם נשלחו באוטובוסים לירושלים כדי להפגין נגד הקפאת הבנייה בשטחים. לא ננקטו צעדים משמעתיים נגד אף אחד ממנהלי בתי הספר הללו.

- נשיא הישיבה התיכונית באלון מורה, הרב אליקים לבנון, התראיין פעמים רבות לכלי התקשורת והביע דעות פוליטיות שאינן משתמעות לשני פנים. בין היתר, תמך פומבית בסירוב פקודה בעת פינוי יישובים יהודיים. לפני שנה הכריז כי כי "מי שירים יד על מגרון - תקוצץ ידו. וגם ראש ממשלה צריך לדעת את זה". לא פעם טען כי "המחויבות שלו היא לתורה ולא לדמוקרטיה" ותקף את מערכת בתי המשפט הישראלית. לבנון הוא גם תומך מוצהר של "הבית היהודי".

- ראש הישיבה התיכונית "חיצים" שבאיתמר, הרב יעקב אידלס, נאם בעצרת פוליטית נגד הקמת מדינה פלסטינית. "אם נשאיר את הארץ לערבים, היא תהפוך לארץ של שממה ורצח. זו הארץ שלנו, ואנחנו לא מתכוונים לוותר עליה לאף אחד", אמר בפני קהל של מאות צועדים.

- ראש ישיבת "בני צבי" בבית אל, הרב אהרון טרופ, התראיין לא פעם לכלי התקשורת והביע שם את דעתו נגד הידברות עם הפלסטינים. במקרה של הסכם מדיני הכרוך בפינוי התנחלויות, אמר, יש לפעול כך: "לא מחאה ולא אזהרה אלא בלימת הגירוש. נקודה". כמו כן, הצהיר כי "יש לבחון האם להעדיף סירוב פקודה המוני או עריקה המונית".

- ראש הישיבה התיכונית בקריית-ארבע, הרב אבינועם הורוביץ, נאם בהפגנה שדרשה את כיבוש השכונה הפלסטינית אבו-סנינה שבחברון. "אנחנו נשב כאן עד שצה"ל יכבוש את הגבעה", הכריז. "ראש הממשלה עדיין לא קלט שזוהי מלחמה ושיש לצאת ולהילחם".

מעניין לראות כיצד ינהג פירון הפעם, כשלא מדובר במורה יחיד מטבעון - אלא במגזר היחיד במדינה שמרשה לעצמו לגייס את מוסדות החינוך לטובת הפוליטיקה, לשים פס על הוראות משרד החינוך ולהתפרע בכיתות.