מחיר הכישלון


מאז שנכנס בנימין נתניהו ללשכת ראש הממשלה זינקו מחירי הדיור ב-41%. מחירי השכירות עלו ב-50%. בשנה האחרונה נרשמה עלייה נוספת של 8%. כשבוחנים את הפעילות של נתניהו בתחום הדיור מגלים רשימה ארוכה של מסיבות עיתונאים דרמטיות - ולצדן ערימה הולכת וגדלה של רפורמות כושלות. קיצור תולדות הכישלון הבולט ביותר של ראש הממשלה

אחת המשימות הלאומיות החשובות ביותר שעומדות בפני ממשלת ישראל היא הורדת מחירי הדיור. זוהי גם אחת המשימות שבהן כשל ראש הממשלה נתניהו בצורה המובהקת ביותר. חמש השנים שבהן מכהן נתניהו כראש הממשלה היו עמוסות מסיבות עיתונאים דרמטיות שבהן הודיע שהנה זה קורה: מחירי הדיור יורדים. בכל פעם - תוכנית חדשה ומהפכנית שדומה באופן מחשיד לקודמתה, רק נושאת שם קצת אחר. בשורה התחתונה: כישלון מוחלט שבא לידי ביטוי בעלייה של 41% במחירי הדיור מתחילת כהונתו ב-2009 ועד היום.

להלן קיצור תולדות הפארסה:

• במאי 2009 מאשרת הממשלה את "אם כל הרפורמות" - הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, שמבקשת לשחרר את שוק הדיור מכבלי הפיקוח של המדינה ולאפשר לכוחות השוק לבלום את ההתייקרות החריפה. "מדובר ברפורמה המפסיקה את התלות במנגנוני ביורוקרטיה מסורבלים ומכבידים", הכריז נתניהו באותה תקופה. "הרפורמה תוזיל את מחירי הקרקע, ובעקבות כך את מחירי הדירות. רכישת דירת על-ידי זוגות צעירים וחיילים משוחררים תהיה בהישג יד". בפועל, מחירי הקרקעות - שאותם סימן נתניהו כיעד עיקרי - לא ירדו בכלל ואף זינקו בעשרות אחוזים במהלך 2009. במקביל עלו מחירי הדיור באותה שנה ב-10%.

• בנובמבר 2010 מכנס נתניהו מסיבת עיתונאים דחופה שבה הוא מודיע על "טיפול שורש" לבעיית מחירי הדירות. הוא מכריז על שורת צעדים, ובהן הפחתת מס שבח. "כל מי שחושב שהמחירים ימשיכו לעלות וחושב שהחזקת הקרקעות ואי-מכירתן כדאיות לו - כדאי שיחשוב שוב", הזהיר ראש הממשלה את בעלי הקרקעות. הם, מצדם, יכלו רק לחייך. באותה שנה עלו מחירי הדיור ב-14.5%.

• ביולי 2011, שבועיים אחרי פרוץ המחאה החברתית, מכנס נתניהו מסיבת עיתונאים דרמטית שבה הוא הבטיח, שוב, להוריד את מחירי הדיור. "מצוקת הדיור בישראל היא מצוקה אמיתית ולא מלאכותית. זה לא פברוק", חשף בפתח מסיבת העיתונאים. לאחר מכן הבטיח: "נעשה שינויים מידיים וענקיים. נפתח את השוק, כדי שיהיו דירות לכל אלו המייחלים לכך. אלה צעדים דרמטיים".

• חודש לאחר מכן, באוגוסט 2011, העביר נתניהו את חוק הווד"לים, למרות המחאה הציבורית העזה שהדגישה כי מדובר בהמשך ישיר של אותה מדיניות כושלת שניסה להנהיג מאז עלה לשלטון ב-2009. ואכן, שנתיים לאחר מכן הוגדר אותו חוק מבטיח ככישלון חרוץ, לאחר שרק 6% מהדירות שנבנו באמצעותו נחשבות "בנות השגה" - וגם זו הערכה מקלה. ועדות הדיור הלאומי שהקים נתניהו תוכננו לשווק כ-120 אלף יחידות דיור במהלך השנתיים הראשונות לפעילותן. בפועל, אישרו 12.6 אלף בלבד. באותה שנה, שנת המחאה החברתית הגדולה, עלו מחירי הדיור ב-6.9%.

• באוקטובר 2012 הכריז נתניהו על הקדמת הבחירות. במסיבת העיתונאים הדרמטית שבה הודיע על המהלך הפוליטי בחר להתמקד באיראן ולא העלה על שפתיו את המילה דיור או התייחס ליוקר המחיה בישראל. ימים ספורים לפני הבחירות כינס נתניהו מסיבת עיתונאים נוספת - ודרמטית, כמובן -  שבה הבטיח כי אם ייבחר, ימנה את השר משה כחלון ליו"ר מינהל מקרקע ישראל. "אני בטוח שיחד עם השר כחלון נוריד את מחירי הדיור, כפי שהורדנו את מחירי הסלולר", אמר נתניהו. זמן קצר לאחר הבחירות חזר בו מההכרזה והסביר: "תוצאות הבחירות לא מאפשרות לממש את כל התוכניות שהיו לנו". באותה שנה עלו מחירי הדיור ב-1.5%.

• במהלך 2013, על רקע שלל תוכניות סותרות של הקואליציה להורדת מחירי הדיור, עלו מחירי הדירות בישראל ב-8%, כך עולה מדו"ח של בנק ישראל שיצא בתחילת השבוע.

כך נראה הכישלון החרוץ במספרים: מאז שנכנס בנימין נתניהו למשרד ראש הממשלה ב-2009 זינקו מחירי הדיור בישראל ביותר מ-41% - יותר מבכל מדינה אחרת בארגון ה-OECD. במקביל עלו מחירי השכירות בלא פחות מ-50%. באזורי הביקוש במרכז נרשמה עלייה ממוצעת גבוהה עוד יותר של 63%. המגמה הזאת נמשכת, כאמור, גם השנה.