עבודת כפיים


איכשהו, כשמירי רגב מוקפת בלוביסטים של חברות כוח אדם שמרוויחות מייבוא עובדים זרים, היא פתאום לא כל-כך לחוצה מהצפיפות בשכונות דרום תל-אביב

ח"כ מירי רגב, 2013: "במאבק הקיומי לבלימת צונאמי המסתננים, עלינו להחזיר את מהגרי העבודה לארצותיהם. הם רמסו ברגל גסה את ריבונותה של המדינה והם מטשטשים את צביונה היהודי. לא ניתן לבעיית המסתננים לצמוח כמו סרטן בגופנו"

ח"כ מירי רגב, אתמול: "ללא תוספת של 34 אלף עובדים לענף הבנייה לא יהיה ניתן לעמוד ביעד הבנייה. הממשלה חייבת לקדם הבאת זרים באופן משמעותי"

אתמול ישבה ח"כ מירי רגב בוועדת הפנים של הכנסת וטענה בתוקף כי יהיה ניתן לפתור את מצוקת הדיור רק על-ידי ייבוא מיידי של 34 אלף פועלי בנייה זרים. כן, קראתם נכון: אותה מירי רגב בדיוק שמשתוללת כבר שנתיים באולפני הטלוויזיה ומזהירה ש-54 אלף מבקשי מקלט מאפריקה הם סכנה קיומית למדינת ישראל. איכשהו, כשהיא מוקפת בסוללת לוביסטים של חברות כוח אדם, רגב פתאום לא כל-כך לחוצה מהצפיפות בשכונות דרום תל-אביב. ברור לכולם שעשרות אלפי העובדים שהיא מציעה להביא לא עתידים להתיישב ברמת-אביב אלא בדיוק באותן שכונות שנמצאות כבר עכשיו על סף קטסטרופה בגלל המדיניות הכושלת של הממשלה.

רגב היא מגנה נאמנה של חברות כוח האדם. כך, למשל, ב-2012 נשאה נאום הגנה במליאת הכנסת כדי להבטיח שקבלני העובדים הזרים לא יאבדו את מעמדם. "מדינת ישראל לא צריכה לעסוק בייבוא כוח אדם. צריך להעביר את זה לחברות כוח אדם מיומנות", התעקשה רגב, בניגוד לכל חוות דעת מקצועית שניתנה באותה תקופה. ההתנהגות שלה אתמול בוועדת הפנים הזכירה, אגב, את מה שעשתה בוועדת ששנסקי לקביעת תמלוגי הגז הטבעי, כשהפכה לאחת הנציגות הנלהבות ביותר של יצחק תשובה וחברות הגז בוועדה.

המסרים שרגב דקלמה אתמול תאמו להפליא את הדרישות של קבלני כוח האדם, המיוצגים על-ידי "פוליסי", חברת הלובינג הגדולה בישראל. יבואני כוח האדם לוחצים כבר שנים על המדינה לייבא כמה שיותר עובדים זרים - ולהפוך כמה שיותר מהם לבלתי-חוקיים כדי להביא במקומם עוד ועוד עובדים. השיטה הזו זכתה לכינוי "שיטת הדלת המסתובבת", אבל נראה שהגיע הזמן לקרוא לה: "השיטה להחרבת דרום לתל-אביב". זה בדיוק מה שעושה ממשלה שגם מזניחה לחלוטין את השכונות וגם דוחסת לתוכן כמה שיותר מבקשי מקלט ועובדים זרים.

בישראל כבר יש 256 אלף עובדים זרים. כל עובד זר שמגיע ארצה משלם לקבלני כוח האדם בין 7,000 ל-20 אלף דולר. על-פי "שיטת הדלת המסתובבת" שנהוגה כאן כבר יותר מעשור, העובדים הללו הופכים מהר מאוד לבלתי-חוקיים, כדי לגזור קופון על גל חדש של עובדים זרים. מה הופך עובד זר ללא חוקי? לפי מחקר של משרד הכלכלה מ-2010, הסיבה העיקרית לאובדן המעמד החוקי של מהגר עבודה היא לא שהות מעבר לתקופה המותרת אלא עזיבת מעסיקים בגלל הלנת שכר או תנאים מחפירים. וכך, כבר לפני שנתיים קבע מבקר המדינה שיש בישראל מספיק עובדים זרים - אלא שאין להם מעסיק או שרישיון העבודה שלהם לא בתוקף. "ראוי היה לאתר את העובדים הללו ולהשימם בעבודה בטרם יובאו עובדים זרים נוספים", קבע דו"ח המבקר.

אגב, זה בדיוק מה שרגב הייתה מקדמת, אם באמת היה אכפת לה מרווחתם של תושבי דרום תל-אביב ולא רק מראיון הצווחות הבא בערוץ 2.

היא הייתה דואגת, קודם כל, להעסיק את מבקשי המקלט מאפריקה - במקום עוד עובדים זרים. אם צריך ידיים עובדות, ובכן, כבר יש פה כמה עשרות אלפים שזקוקות לעבודה. כשממשלת נתניהו שוללת מאנשים שהולכים לחיות פה בשנים הקרובות את רישיונות העבודה שלהם, היא גם דוחפת אותם במו-ידיה לפשיעה (כי בני-אדם, מה לעשות, צריכים לאכול) וגם תוקעת אותם בשכונות דרום תל-אביב הקורסות.

למה? כי בהיעדר יכולת להשיג עבודה קבועה - נניח בבנייה, בחקלאות או בניקיון משרדים - המשרות הפנויות שפתוחות בפני הפליטים הן עבודות יומיות מזדמנות, שאותן ניתן להשיג אך ורק על-ידי עמידה באחד הצמתים בדרום תל-אביב. מתן אישורי עבודה למי שכבר נמצא פה, לצד הענקת תמריצים למעסיקי מבקש מקלט, היה גורם באופן אוטומטי לפיזור גיאוגרפי בריא, צודק והגיוני של מבקשי המקלט בכל רחבי הארץ וגם בשכונות אחרות בתל-אביב. את זה אומר אפילו מפכ"ל משטרת ישראל.

מי שבאמת דואג לשכונות דרום תל-אביב לא היה מעלה על דעתו להביא לכאן עשרות אלפים עובדים זרים נוספים. הוא היה מסתכל ימינה ושמאלה ומבין ששם נמצא הפתרון למצוקת השכונות. אין שום סיבה בעולם שחצי מהפליטים החיים בארץ יהיו מרוכזים בכמה קילומטרים רבועים. אלא, כמובן, אם לממשלה הזו יש מה להרוויח מסיר הלחץ שהיא יוצרת שם בעצמה.