תנו לרגב לנצח


הגיע הזמן שהאופוזיציה תפסיק להציל את ראש הממשלה מהממשלה שלו. אם הוא באמת מחויב לתהליך המדיני ומתנגד לסיפוח בקעת הירדן - שיעצור את חוק הסיפוח החד-צדדי בעצמו. אחרי הכל, מירי רגב היא, קודם כל, בעיה של נתניהו

שוב הגיע הרגע הזה בחודש שבו מירי רגב ודני דנון נכנסים לקריז. עבר זמן רב מדי מאז שהם בילו כמה שעות באיזה אולפן טלוויזיה. זמן רב מדי מאז שצרחו על חברי כנסת שלא מסכימים איתם. זמן רב מדי מאז שהביכו את בית המחוקקים הישראלי בהצעת חוק מופרכת שגורמת לכולנו להיראות מגוחכים בכל העולם. הצעת החוק לסיפוח בקעת הירדן איננה אלא חוליה נוספת בקמפיין היח"צ האישי שמנהלים שני הצווחנים מהליכוד על גבם של אזרחי ישראל.

הפעם מונחים על הפרק המעמד הבינלאומי של המדינה והמשק הישראלי כולו. והנה, למרות הסיכון העצום שכרוך בקידום החוק, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעדיף לשבת בצד, להימנע מנקיטת עמדה ברורה - ולהשאיר לאופוזיציה לטפל בחוסר האחריות הלאומי של קיצוני "הליכוד ביתנו". בינתיים, פוליטיקאים מן הימין מבזים את הכנסת, משתמשים בה כתפאורה לקמפיינים הפוליטיים שלהם וגורמים למדינה נזק מצטבר ברמה הבינלאומית. כך קורה תמיד עם הצעות החוק ההזויות של הימין - נתניהו שותק והאפוזיציה מתייצבת כדי להצביע נגד ולהפיל את החוק. הגיע הזמן לשנות את חוקי המשחק.

אם נתניהו מבקש באמת לחתור להסכם מדיני, הגיע הזמן שיגלה אחריות ויפעל בעצמו נגד החוק המסוכן שמקדמים חברי המפלגה שלו. האופוזיציה צריכה, לראשונה, להיעדר מההצבעה על החוק ולהפסיק להציל את ראש הממשלה מהממשלה ההזויה שלו. אם הוא מתנגד לסיפוח הבקעה, הגיע הזמן שייצא מהארון ויאמר זאת בקול ברור. מירי רגב היא, בראש ובראשונה, בעיה שלו.

אספנו בשבילכם כמה מההשלכות המרכזיות שיהיו לחוק של רגב על העתיד שלכם ושל הילדים שלכם. כפיים!

פגיעה אנושה במעמד הבינלאומי ובכלכלת ישראל. מעמדה הבינלאומי של ישראל וכלל הסכמי הסחר שעליהם היא חתומה מבוססים על ההנחה שישראל מחויבת לרעיון שתי המדינות ואינה משנה באופן חד-צדדי את מעמד השטחים. סיפוח בקעת הירדן יחייב בנות ברית אסטרטגיות וידידות קרובות - ארה"ב, מדינות אירופה, מדינות דרום אמריקה, קנדה, ירדן ומצרים - לבצע הערכה מחודשת של מערכות היחסים שלהן עם ישראל.

הכלכלה הישראלית מבוססת על רשימה ארוכה של הסכמי סחר, הסכמים ביטחוניים והסכמי שיתוף פעולה במגוון נושאים כמו מדע, מחקר, תעשייה, חלל ורפואה עם מדינות העולם. אלה הם פירות מאמץ מוצלח וארוך שנים לשילוב מדינת ישראל בלב הקהילה הבינלאומית ולהפיכתה לשחקן מרכזי ברמה העולמית בתחומי הכלכלה והמדע. סיפוח בקעת הירדן מעמיד את ההסכמים הללו - שכלכלת ישראל נשענת עליהם - בסכנה חמורה.

הנה, לדוגמה, ציטוט מתוך הסכם הסחר החופשי בין ישראל לאיחוד האירופי, שנחתם ב-1995: "הצדדים מאשרים את מחויבותם לתהליך השלום במזרח התיכון ואת אמונתם שיש לגבש את השלום באמצעות שיתוף פעולה אזורי... הצדדים מאשרים את החשיבות שהם מייחסים לכיבוד זכויות האדם כפי שנקבע במגילת האומות המאוחדות". חשוב לציין כי גם הסכמים שאינם מציינים זאת במפורש נשענים על הנחות יסוד אלו.

התלות הישראלית בהסכמי הסחר. הבידוד הגיאו-פוליטי שנגזר על ישראל מעצם מיקומה במזרח התיכון הביא את המדינה לפתח כבר משנותיה הראשונות רשת ענפה של קשרים עם מדינות המערב. ביטול הסכמי הסחר והשת"פ יגרום, אם כן, נזק חסר תקדים בהיקפו לכלכלה.

לישראל הסכמי סחר חופשי עם ארה"ב, האיחוד האירופי, תורכיה, קנדה, מכסיקו, מדינות אפט"א וקולומביה. הסכמים אלה חולשים על 65% מסחר החוץ של ישראל וכוללים כמעט את כל יבשות אמריקה ואירופה. הסחר עם מדינות האיחוד האירופי - שיהיה הראשון להיפגע מסיפוח חד-צדדי - עומד על היקף של 34% מהייצוא ו-55% מהייבוא של ישראל. הסחר של ארה"ב עומד הל היקף של 35% מהייצוא ו-15% מהייבוא של ישראל. 

יחסי ישראל-אירופה. היחסים של ישראל עם מדינות האיחוד האירופי מבוססים על הסכם ההתאגדות בין ישראל לאיחוד. הסכם זה פותח בפני ישראל אפשרויות כלכליות רבות. כך, למשל, הוא מאפשר לקחת הלוואות מהבנק האירופי להשקעות או ליהנות מה-ENPI, המכשיר הפיננסי שתומך במדינות האיחוד וברוסיה.

הסכם ההתאגדות אף הביא לכך שמאז 1996 ישראל היא המדינה הלא-אירופית היחידה שצורפה כחברה לתוכנית המחקר והפיתוח הטכנולוגי של האיחוד האירופי. הודות לכך, מדענים ישראלים מעורבים ביותר מ-1,200 פרויקטים שונים של האיחוד, שהוא היום המקור הראשון בגודלו למימון ציבורי של מחקר מדעי בישראל.

בנוסף, הצטרפה ישראל למגוון תוכניות של האיחוד האירופי: התוכנית ליזמות וצמיחה של חברות קטנות ובינוניות; גליליאו - המערכת האירופית לניווט לווייני; התוכנית לשיתוף פעולה חוצה גבולות; המכון האירופי לחדשות וטכנולוגיה; רשת EUREKA למו"פ תעשייתי; ההסכם להכרה הדדית בין ישראל לאיחוד בתחום תנאי ייצור נאותים של תרופות ועוד.

סיפוח חד-צדדי של שטח כלשהו מעבר לגבולות 1967 מסכן באופן חמור את כלל ההסכמים שלעיל. כבר למחרת סיפוח הבקעה, המאמץ העיקרי של ישראל בתחום יחסי החוץ לא יתמקד בהתמודדות עם החרם על ההתנחלויות אלא יתרכז - לראשונה מאז קום המדינה - בהתמודדות עם הדרה והוקעה כללית של ישראל.

מסיפור הצלחה בינלאומי למדינה מבודדת. סיפוח חד-צדדי של שטח מחייב החלה של החוק הישראלי על כלל תושביו - ישראלים ופלסטינים. ללא מתן זכויות אזרחיות מלאות לתושבי השטח המסופח, תהפוך ישראל למדינת אפרטהייד שמחילה מערכות חוקים שונות על בסיס אתני.

העצרת הכללית של האו"ם, כמו גם בית הדין הבינלאומי, קבעו שמשטר אפרטהייד נוגד את המשפט הבינלאומי. האפרטהייד נחשב לעבירה נגד האנושות מבחינת המשפט הבינלאומי הפלילי. ברגע שמדינת ישראל תחזיק בשטחים מכוח ריבונות ולא מכוח דיני הכיבוש, יהיה עליה להצדיק את הפרות זכויות האדם שמתבצעות בשטח שתחת ריבונותה.

מעמדה של ישראל הוא סיפור הצלחה כמעט יחיד מסוגו. המקום המרכזי שקנתה לעצמה המדינה בקהילה הבינלאומית במגוון רחב של תחומים - מדע, תרבות, שת"פ צבאי ומודיעיני, דיפלומטיה ועוד - הוא הישג שראוי להתגאות בו. חוק הסיפוח חסר האחריות מעמיד את סיפור ההצלחה הלאומי שלנו בסכנה.