צעירים לנצח


תכירו: "המענק להתיישבות צעירה", עוד כותרת מפוצצת שבחסותה מוזרמים סכומי עתק לשטחים - בלי שום פיקוח, בלי שום הצדקה כלכלית ובלי שמישהו יודע מה עושים שם עם הכסף שלכם. קווים לדמותה של קומבינה בת 15 שנה

לפני חצי שנה ביצע שר האוצר קיצוץ עמוק בתקציבי הרווחה, הבריאות והחינוך של מדינת ישראל. זמן קצר לאחר מכן ביטל את מענק רכישת הדירה בפריפריה לזוגות צעירים. בשבוע שעבר קיצץ 46 מיליון שקלים בפרויקטים לדיור חברתי. והנה, היום אישרה ועדת הכספים "העברה דחופה" של 66 מיליון שקל למועצות מקומיות בשטחים תחת הכותרת "התיישבות צעירה ביהודה ושומרון". יש אזורים, מסתבר, שבהם הגזרות הכלכליות פשוט לא תקפות. איכשהו, כשמדובר בהתנחלויות, תמיד נמצאות "רזרבות כלליות" שהכספים המוסתרים בהם אף פעם לא מגיעים לילדים שלכם.

המענק ניתן בהעברה מיוחדת - כלומר, מחוץ לתקציב המדינה - למרות שפקידי האוצר לא הצליחו להסביר בוועדה מה קרה שפתאום נוצר צורך דחוף להעביר סכום כסף גדול כל-כך. כשחברי כנסת מהאופוזיציה ניסו לברר מה הסיבה למתן המענק, מי בדיוק עתיד לקבל אותו ומי מפקח על השימוש בעשרות מיליוני השקלים האלה - הם נתקלו בצעקות מצד יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) ובמשיכת כתפיים נרפית מצד נציגי האוצר.

כן, קראתם נכון. זו התשובה שקיבלו ח"כים ששאלו את פקידי האוצר לאן הולכים כספי המסים שלכם: "אין לנו מושג".

חשוב לדעת כי שר האוצר של מעמד הביניים לא המציא את מענק ההתיישבות הצעירה. מדובר בסכום שמועבר למועצות מקומיות מעבר לקו הירוק כבר שנים, בכל פעם שמתעורר צורך פוליטי להתחנף למתנחלים. הפעם התחלק המענק בצורה הבאה: 38 מיליון שקל להתיישבות צעירה, 27 מיליון שקל למענקים ביטחוניים ומיליון שקל למענק מיוחד של שר הפנים. כל אלה הם סעיפי-דמה שמשמשים כבר שנים את נציגי המתנחלים בכנסת כדי לצ'פר את המועצות המקומיות שלהם.

בירור של מבקר המדינה העלה שיש קריטריון אחד בלבד למתן המענק: הימצאות של יישוב בן פחות מ-3,500 איש במועצה המקומית ומיקום מעבר לקו הירוק. עוד גילה המבקר כי לאף אחד, כולל פקידי האוצר, אין מושג מה קורה לכספי המסים הללו מהרגע שהם עוזבים את קופת המדינה.

ב-2011 התבטא מבקר המדינה בחריפות נגד שיטת המענקים המסתוריים - מענק ההתיישבות הצעירה, מענק הביטחון ומענק שר הפנים. הוא קבע כי ההחלטה לחלק אותם נעשית ללא כללים שוויוניים ושקופים, ולעתים, כהגדרתו העדינה של המבקר, מ"סיבות לא ענייניות". המבקר ציין באופן מיוחד את ועד היישוב היהודי בחברון, שמקבל מיליונים בצורה זו על אף שאיננו רשות מקומית בכלל, ולכן איננו מורשה על-פי חוק לקבל מענקים.

בדו"ח קודם חשף המבקר כי הממשלה לא דורשת מהרשויות המקומיות רשימת פרויקטים למימון אלא פשוט מקצה סכום כסף. כלומר, המענק המיוחד לא מבוסס לא על מצב ביטחוני, לא על מצב חברתי, לא על תכניות קונקרטיות - אלא נובע מלחצים פוליטיים ותו לא.

למה שימשו מענקי ההתיישבות הצעירה בעבר? מכיוון שאין כל פיקוח על כספי הצבור הללו, התקשה מבקר המדינה לנהל רישום מסודר של ההוצאות. הנה כמה דוגמאות שכן הצליח למצוא: צעדה לכבוד יום העצמאות בקדומים (450 אלף שקל), התייעלות בכוח אדם ופיטורים בעמנואל (285 אלף שקל), הקמת ישיבת הסדר במעלה אפרים (450 אלף שקל) ועוד.

בקיצור, כך משמשות כותרות מפוצצות כמו "התיישבות צעירה" ו"מצב ביטחוני מיוחד" לסחיטת עוד כסף מהקופה הציבורית המדולדלת. "חלק לא קטן מהפעולות שמימן המענק היו בתחומים כגון תרבות, הסברה וקליטה שנעשות ברוב הרשויות", כתב המבקר. "אף על פי כן, רק רשויות הממוקמות ביהודה ושומרון - שרוב תושביהן אינם במעמד חברתי-כלכלי נמוך - נהנות ממענקים מיוחדים אלה".