זהירות: ספין לפנינו


רבני השומרון יכולים להיות מרוצים: יאיר לפיד שוב התקפל בפני "הבית היהודי" ומדינת ישראל לא תכיר בזוגות חד-מיניים. המדריך המלא לפיצוח הספין הגאה של "יש עתיד"

לפני כמה חודשים, קצת אחרי האכזבה הקשה מתקציב המדינה, החלה הצלילה הגדולה של "יש עתיד". הסקרים הראו באופן עקבי כי לא רק שהמפלגה מאבדת כמעט מחצית מהמנדטים שלה, אלא שבוחריה גם מאוד לא מרוצים מהברית שכרת לפיד עם בנט.

ב"יש עתיד" הבינו שהם חייבים לצאת במהלך תקשורתי שיחזיר אליהם מצביעים, וכך נולד המאבק המהונדס היטב על הצעות החוק הגאות. מבחינת לפיד, זהו נושא מושלם להצית סביבו ויכוח מתוקשר עם בנט, מאחר שכ-70% מהציבור הישראלי תומכים בהענקת שוויון זכויות מלא לקהילה הגאה.

עד מהרה מצאו את עצמם אנשי "הבית היהודי" בבעיה קשה. בקמפיין הבחירות שלהם הם הציגו את עצמם כמפלגת היי-טק ליברלית ומתקדמת. אלא שהתדמית הזאת הסתירה מאחוריה מפלגת ימין דתי קיצונית, שרוב חבריה סבורים כי הומוסקסואליות היא מחלת נפש וכי לא צריך לגייס הומואים ולסביות לצבא - שלא לדבר על להעניק להם שוויון זכויות. חלקם, כמו השר אורי אריאל, אף רמזו שצריך לשקול חזרה לטכניקות ענישה מקראיות, כמו סקילה באבנים.

יאיר לפיד, שהעניק לבית היהודי בהסכמים הקואליציוניים זכות וטו על ענייני דת ומדינה, הכניס את עצמו ואת מצביעיו למלכודת. במרכז הקונפליקט בין שתי המפלגות עמד החוק של ח"כ עדי קול, המסדיר הקלות מס להורים חד-מיניים. מהרגע הראשון הבהירו בנט ואנשיו כי הבעיה שלהם עם החוק איננה מתן נקודות זיכוי במס - הטבה שעתידה להיטיב, לכל היותר, עם כמה עשרות זוגות בכל הארץ - אלא עם ההכרה הרשמית של החוק בזוגות חד-מיניים. "אין סיכוי שנאפשר חוק שיכיר בזוגות חד-מיניים", הסבירו במפלגת "הבית היהודי".

וכך, במשך כמה שבועות, נהנו שני הצדדים מהוויכוח הציבורי שנוצר סביב הצעת החוק: לפיד קרץ למצביעים הליברלים, בנט התחנף לשמרני השומרון - וכולם היו מרוצים. פעמיים ביקש שר האוצר להביא את הצעת החוק להצבעה במליאה, אבל התחרט ברגע האחרון. הכל כדי למשוך עוד קצת זמן ותשומת לב לוויכוח המיוחצ"ן עם בנט.

היום, אחרי שהעיסוק התקשורתי בנושא מיצה את עצמו, הגיעו שני הצדדים לפשרה שאיננה אלא ניצחון מוחץ לבנט. ההסכמה שנרקמה בין הצדדים תאפשר ללפיד לדלג בין אולפני הטלוויזיה ולהכריז על הישג עצום לקהילה הגאה, בשעה ש-12 הח"כים של "הבית היהודי" יוכלו לחזור לציבור שלהם ולספר כיצד מנעו ממדינה שלמה להתקדם, בניגוד לרצונה, אל המאה ה-21.

מה כוללת הפשרה? בהתאם לדרישת הבית היהודי, החוק של עדי קול לא יכלול הכרה תקדימית של המדינה בזוגות להט"ביים. כלומר, בנט הצליח אחרי הכל לחסל את הסעיף המשמעותי ביותר בחוק. שני הצדדים סיכמו ביניהם על מהלך ציני מאין כמוהו: החוק המקורי יועלה להצבעה בכנסת, למטרות יחסי ציבור - אבל ייגנז זמן קצר לאחר ההצבעה ויוחלף בתקנות של שר האוצר, שינוסחו על-פי הגירסה המסורסת של "הבית היהודי". קביעת תקנות לא דורשת, כמובן, שום הצבעה בכנסת ואפשר היה להוציא אותה לפועל כבר לפני חודשים - אבל מה שווים שינויי מדיניות, כשהם לא נעשים מול מצלמות  הטלוויזיה?

בקיצור, רבני השומרון יוצאים שוב כשידם על העליונה, והקהילה הגאה יכולה להמשיך לחלום על הכרה רשמית מצד מדינת ישראל בזוגות חד-מיניים. בפעם המי-יודע-כמה, לימדה אותנו הפוליטיקה החדשה שיעור בספינים הכי ישנים שיש.