רב-אלוף בספינים


אחד ההישגים המרכזיים שהציג לפיד בפני הציבור היה קיצוץ של 3 מיליארד שקל בתקציב הביטחון. בדיקה של העברות הכספים שביצע שר האוצר מעלה כי לא רק שתקציב הביטחון לא קוצץ, אלא שהוא אף קיבל תוספת גדולה בהשוואה לתקציב הקודם - על חשבון החינוך, הדיור והרווחה

"בפעם הבאה שאתם שומעים את שר האוצר ושר הביטחון רבים, תדעו לכם: הכל חארטה. אין באמת ריב, אין באמת שאלה. משרד הביטחון, הטייקון מספר אחת, יעשה מה שהוא רוצה, והשרים ירימו יד בעד. ועוד דבר כדאי להפנים: כל הדיבורים על שינוי חברתי, אפילו זעיר, בלי לגעת בביטחון, הם הבל הבלים ואחיזת עיניים" - עיתונאי "מעריב" עופר שלח, דצמבר 2011, שנה בלבד לפני שמונה ליו"ר סיעת "יש עתיד" בכנסת

במהלך הדיונים על תקציב המדינה הציג שר האוצר, יאיר לפיד, את הקיצוץ בתקציב הביטחון כאחד היעדים המרכזיים שלו. "כל תוספת לצבא תבוא על חשבון מעמד הביניים, הבריאות, החינוך והרווחה. למה מערכת בזבזנית ומנופחת צריכה לבוא על חשבוננו בכל תקציב מחדש?", אמר. בהודעה אחרת לעיתונות הכריז שר האוצר: "מערכת הביטחון צריכה להתנהל באחריות כלכלית ולהתייעל. לא נשלים עם העובדה שמעמד הביניים נושא בנטל, ומערכת הביטחון לא".

בין הדרישות שהציג לפיד למשרד הביטחון היו החלה של שקיפות מלאה ואמיתית על תקציב הביטחון, הרמת מסך על כל ההתחייבויות הכספיות הנסתרות של המשרד, הצגה בפני הקבינט של תוכנית התייעלות, סגירה של ארבע נציגויות צה"ל בחו"ל וכמובן - קיצוץ של 4 מיליארד שקל ב-2014.

מכל הדרישות של לפיד, רק אחת התקבלה, בגירסה מרוככת - קיצוץ של 3 מיליארד שקל.

אבל ממש כפי ש"תקציב מעמד הביניים" של לפיד התגלה כתקציב שפוגע בעיקר במעמד הביניים, כך היום - שבעה חודשים אחרי אותו קיצוץ מיוחצ"ן - מתגלה האמת המרה: לא רק שלפיד לא הפחית את תקציב הביטחון, אלא שהוא אפילו הגדיל אותו בחצי מיליארד שקל בהשוואה לקודמו, יובל שטייניץ.

תקציב הביטחון שאיתו רץ לפיד לתקשורת בחודש מאי עמד על 51 מיליארד שקל, ואילו השבוע אושרו למשרד הביטחון תוספות תקציב שמעמידות אותו על 54.2 מיליארד. כלומר, הקיצוץ כולו נמחק תחת תוספת תקציבית של מיליארדים. כל זה, אגב, בלי הסיוע האמריקאי שצפוי להיות השנה גדול מן המתוכנן ולהקפיץ את התקציב ל-64.7 מיליארד שקל.

חשוב לציין כי לפיד לא הביא שום הישג בתמורה להגדלת תקציב הביטחון - לא רפורמה, לא תוכנית התייעלות, אפילו לא הגברת השקיפות התקציבית. הוא פשוט חילק עוד ועוד כסף למשרד שמקבל גם כך  את התקציב הגבוה מכולם.

איך זה קרה? הכל התחיל ב-6 מיליארד שקל שהתגלו בידי הממשלה זמן קצר לאחר אישור תקציב המדינה. שר האוצר של מעמד הביניים היה אמור, כמובן, לפעול להפנייתם של המיליארדים החדשים לביטול הקיצוץ העמוק שהטיל על מערכות הרווחה, החינוך והדיור - אבל איכשהו, אחרי קצת איומים מצד בכירי המשרד, הם מצאו את עצמם משתלשלים דווקא לכיסה של מערכת הביטחון. במהלך חסר תקדים נפתח תקציב הביטחון - צעד שבמשרדי החינוך והרווחה יכולים רק לחלום עליו - כדי להכניס בו שינויים מרחיקי-לכת ולהעניק לו תוספות המבוססות על כספי המסים שלכם.

כך עברו לידי המשרד 2.75 מיליארד שקל בנובמבר, שתפחו כעבור כמה שבועות ב-40 מיליון נוספים. וזה עוד לא הכל: בקרוב תקבל לידיה מערכת הביטחון בונוס של 100 מיליון שקל על קליטת חיילים חרדים ו-300 מיליון שקל על קרקעות שפעם שכנו עליהן בסיסים ועוד 180 מיליון שקל תוספת למשימות שונות.

ההוצאה הציבורית בישראל על שירותים חברתיים ותשתיות לאומיות היא מהנמוכות בעולם המערבי – 34.9% בלבד מהתוצר הלאומי. הנתון הזה מציב אותנו בחברתן של מדינות כמו קונגו, סלובקיה וערב הסעודית.

מיותר כמעט לציין שאף משרד חברתי, פרט למשרד הביטחון, לא זכה מהשר לפיד לביטול הקיצוץ - שלא לדבר על תוספת תקציבית כלשהי בהשוואה לשנים קודמות.