רעה חולה


בישראל יש פחות מיטות אשפוז, פחות אחיות ופחות מכשור רפואי מתקדם על כל אלף נפש מברוב מדינות המערב. זה ממש לא מונע מנתניהו לקדם תוכנית חדשה שתקצה רבע מהמקום בכל מחלקה רפואית לתיירות רפואית מחו"ל

כל מי שאושפז בבית חולים בשנים האחרונות או חיכה, חלילה, לניתוח גורלי יודע היטב עד כמה הידרדר מצבה של מערכת הבריאות הישראלית: יש מחסור חמור בצוותים רפואיים, מחלקות האשפוז נמצאות על סף קריסה, אין מספיק מכשור רפואי מתקדם והתורים לרופאים מומחים אורכים חודשים. באותו זמן ממש, קיים מעמד נפרד של חולים שדווקא זוכה לטיפול מהיר, אדיב ויעיל: תיירים רפואיים.  

ההידרדרות הזאת לא קרתה במקרה. מאז שהחל עשור הקיצוצים הגדול של בנימין נתניהו ב-2003 נפגעה מערכת הבריאות הציבורית באופן חמור על-ידי שורה ארוכה של קיצוצים תקציביים והפרטות אגרסיביות. בעשר השנים האחרונות הגדילו כמעט כל מדינות ה-OECD את ההשקעה התקציבית שלהן במערכת הבריאות, ואילו אצלנו ההוצאה רק הלכה ונשחקה. למעשה, ההוצאה הלאומית לבריאות בישראל היא היום אחת הנמוכות ביותר בארגוןאת הייבוש של מערכת הבריאות ביצע נתניהו מתוך אמונה עמוקה בכך שהמדינה צריכה לתמוך כמה שפחות בשירותים אזרחיים ובכך שבתי חולים צריכים להיות כפופים - ממש כמו חנות מכולת, בית חרושת או הבורסה - לכוחות השוק המשתנים.

אז נתניהו יצר במו-ידיו מצוקה תקציבית קשה בבתי-החולים. והנה, בשלוש השנים האחרונות, מנסה נתניהו לפתור אותה באמצעות רכבת אווירית של פציינטים עשירים מחו"ל, שיעברו טיפולים יקרים בארץ. התופעה הזאת נקראת תיירות רפואית, ונתניהו הוא אחד התומכים הנלהבים ביותר שלה במערכת הפוליטית. זאת למרות התנגדות חריפה מצד הדרג המקצועי במשרד הבריאות ומצד מנהלי בתי החולים הציבוריים.

תיירות רפואית היא, למעשה, ייבוא של חולים מחו"ל שמשתמשים בתשתית של בתי החולים הציבוריים ומשלמים להם בעבור הטיפול. נכון, מדובר בשיטה לא רעה בהכרח להכנסת תקציבים נוספים למדינה - אבל לא במצב שבו נמצאת מערכת הבריאות הישראלית. תיירות רפואית, מסבירים הגורמים המקצועיים, אפשרית רק כשעומדים לרשותך צוותים רפואיים עודפים ומחלקות אשפוז פנויות.

וזה, כידוע, ממש לא המצב בישראל: בתי החולים כאן הם מהצפופים בעולם.

תפוסת מיטות האשפוז בישראל עומדת על 98% בממוצע (170% בחורף), ואילו על OECD - 76.9% בלבד. מספר מיטות אשפוז לאלף נפש בישראל - 3.3, הממוצע ב-OECD הוא 4.8. מספר האחיות לאלף נפש בישראל - 4.8 לעומת 8.8 ב-OECD. מכשירי MRI לאלף נפש בישראל - 2.5 אל מול 18.7 ב-OECD.

בקיצור, מערכת בריאות הישראלית פועלת כבר היום בניצול מלא של משאביה ואינה יכולה לקבל חולים מן החוץ - בלי לעשות זאת על חשבון החולים הישראלים. תייר רפואי שווה לבית החולים 50% יותר ממטופל ישראלי (15 אלף דולר לניתוח ממוצע), וכך נוצרת באופן טבעי בבתי החולים - שגם כך נאבקים על כל שקל - העדפה אוטומטית לפציינטים זרים. בכירים במערכת הבריאות מעידים כי התקציבים שזורמים מהתיירות הרפואית לא באמת מושקעים בפיתוח תשתיות חדשות אלא פשוט משמשים לאיזון התקציבים המדולדלים של המוסדות הרפואיים.

"אם היינו במצב של ארבע מיטות ל-1,000 נפש, כמו במדינות מערביות מבוססות, אפשר היה להתחיל להתווכח אם אפשר להקצות מקומות לתיירים רפואיים. אבל אנחנו בקצה השני של הסקאלה. המחלקות בישראל קורסות מעומס וצפיפות", מסביר דיקאן הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, פרופ' ערן לייטרסדורף. "במצב כזה פועל חוק כלים שלובים: כשהתיירים יקבלו יותר - הישראלים יקבלו פחות".

ובכל זאת, נתניהו חם על זה. למרות שהטיפולים הללו נעשים על חשבונכם ועל חשבון בני המשפחה שלכם. למרות שהם מאריכים את התורים. למרות שהם גורמים להתייקרות כללית של כל הניתוחים בארץ. ראש הממשלה פשוט לא מעוניין להזרים את התקציבים לבתי החולים בעצמו.

המדיניות של נתניהו בשנים האחרונות לעידוד תיירות רפואית מניבה תוצאות. ב-2012 הגיעו לכאן 35 אלף תיירי מרפא - זינוק של מאות אחוזים תוך שנים ספורות.

לפני שנתיים וחצי, כשהבינו במשרד הבריאות כי חולים ישראלים שזקוקים לטיפולים דחופים נפגעים מהזרם ההולך וגובר של פציינטים עשירים המגיעים לאן לקבל טיפולים, שלח מנכ"ל המשרד לבתי החולים טיוטה של חוזר המגבילה את התיירות הרפואית ל-5% מהפעילות בבתי-החולים. סעיף נוסף קבע כי התעריף שנגבה עבור מטופל חוץ יהיה זהה לחלוטין לזה שנגבה מפציינט ישראלי. אלא שהחוזר הזה מעולם לא הפך מטיוטה למסמך מחייב - ולמעשה, נגנז.

למה? בגלל לחץ מצד ראש הממשלה.

מה שקרה זה שבמשך השנתיים וחצי האחרונות מונע הדרג הפוליטי הבכיר מהדרג המקצועי להפיץ את החוזה המחייב לבתי החולים. נתניהו - באמצעות אנשיו, ובראשם ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר - הבהיר למשרד הבריאות כי בעיניו יש לתיירות הרפואית פוטנציאל אדיר להגדלת ההכנסות של בתי החולים ולשיפור התדמית של ישראל בעולם. הפציינטים שזוכים לטיפול מהיר ואיכותי, כך הסביר ראש הממשלה, יהפכו לשגרירים של רצון טוב וידברו בשבחה של ישראל בארצות המוצא שלהם.

את התחום הזה, קבעו אנשיו של נתניהו, יש לפתח כמו כל ענף ייצוא אחר. זאת למרות אזהרות חוזרות ונשנות מצד מנהלי בתי חולים שלפיהן אסור להפוך את מערכת הבריאות הציבורית למיזם כלכלי, כי ברגע שנכנס שיקול כספי לתמונה -  יהיה קשה מאוד להעניק טיפול שוויוני לכל אזרחי ישראל, בלי להתחשב בעומק הכיס.  

בימים אלה דוחף ראש הממשלה להגדלה מאסיבית נוספת של היקף התיירות הרפואית בישראל. זאת למרות שהדבר מגיע באופן חד-משמעי על חשבון החולה הישראלי. בלשכת ראש הממשלה גובש השנה מתווה חדש, שלפיו יוכפל שיעור התיירות הרפואית בכל בית חולים לעד 10% מסך הפעילות של המוסד הרפואי ועד 25% מכל מחלקה. כן, אתם קוראים נכון: לפי תוכנית נתניהו, זה תקין לגמרי שבמחלקות בבית החולים הציבוריים בישראל - שגם ככה קורסות מרוב עומס ושאתם מממנים מכספי המסים שלכם - אחד מכל ארבעה מטופלים יהיה בכלל פציינט זר.

בנוסף, נתניהו דאג לכך שהסעיף החשוב ביותר, המשווה בין תעריף חו"ל לתעריף מקומי, פשוט יבוטל. ההפך הוא הנכון: ההנחיות החדשות של נתניהו נועדו כדי לנפח מחירים כמה שיותר ולהפוך את הענף לרווחי ככל הניתן. אפילו אם זה בא על חשבון הילד שמחכה לניתוח דחוף. ראש הממשלה הופך את בית החולים ממוסדות מקצועיים ואיכותיים, שכל מטרתם היא להעניק לאזרחי ישראל טיפול רפואי מסור ומהיר, לשוּק בלתי מפוקח - שבו אנשים עשירים מחו"ל קונים את התור של הזקנה במסדרון, זוכים לטיפול VIP צמוד ונכנסים לניתוחים במקומה.