ביבי, צא מהארון


בחמש השנים האחרונות, בזמן שלא עשה דבר למען המאבק הגאה בישראל, כלל נתניהו התייחסות לקהילת הלהט"ב כמעט בכל נאום שלו בחו"ל - למטרות הסברה והתנגחות באיראן

נתניהו חסם לחלוטין את מסלול את ההתקדמות של הקהילה הגאה. בשבועות האחרונים עלה על סדר היום הציבורי בישראל המאבק של קהילת הלהט"ב לשוויון זכויות מלא. בעבר נחשבה ישראל לאחת המדינות המתקדמות ביותר בכל הקשור ליחסה כלפי הקהילה הגאה. אלא שבחמש השנים האחרונות, מאז עלה בנימין נתניהו לשלטון, נרשם קיפאון מוחלט במסלול ההתקדמות שלה אל עבר שוויון אזרחי מלא. למעשה, לאורך כל שנות קיומה של ממשלת נתניהו השנייה היא התנגדה לכל החוקים הגאים שהונחו בפניה, ללא יוצא מן הכלל. חוק איסור האפליה של ח"כ עופר שלח (יש עתיד) וח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), לדוגמה, עבר אתמול אך ורק בזכות תמיכת האופוזיציה.

העולם, מצדו, לא עצר, וביצע באותה תקופה ממש קפיצת מדרגה מרשימה, שהותירה את ישראל מדשדשת הרחק מאחור. נישואים גאים, לצד סוגים שונים של בריתות אזרחיות, נהוגים היום בעשרות מדינות באירופה, בארצות-הברית ובדרום אמריקה. לאורך כל הקדנציה הקודמת של נתניהו - בזמן שהממשלה שלו לא נוקפת אצבע למען הקהילה - הצטרפו למועדון הנישואים הגאים והבריתות האזרחיות לא פחות מ-22 מדינות - ובהן ארצות שמרניות מישראל דוגמת ארגנטינה, פורטוגל והונגריה.

במקביל התחוללה ברוב מדינות המערב מהפכה משמעותית בתחומים נוספים שאינם קשורים לנישואים, כמו מעמדן החוקי של משפחות גאות, מתן תמיכה והכרה בטרנסג'נדרים והטמעת החינוך לסובלנות.

נתניהו לא חושף בפני הציבור את עמדתו בנושא. והנה, למרות שמדובר באחת הסוגיות הבוערות ביותר על סדר היום הציבורי, נתניהו טרם זיכה הן את בוחריו והן את כלל אזרחי ישראל בהצצה להשקפת עולמו בעניין. אפילו בנאום הווידאו המוקלט שלו, ששודר בעצרת לציון שנתיים לרצח בבר-נוער, לא העז ראש הממשלה להעלות על דל שפתיו את הביטויים המגונים "הומואים ולסביות" ו"הקהילה הגאה". כל הנאום הקצר נוסח בשפה חמקנית ועמומה. הוא אמר כי "אין מקום לאפליה" נגד הקהילה הגאה, אבל לא פעל כדי לצמצם אותה. לאחר הביקור בזירת הרצח אמר נתניהו: "אני מבטיח לכם שאנו קשובים ושאקדם יחד עם שרי הממשלה דברים חשובים אלו, שאת חלקם למדתי היום". אמר - ולא עשה דבר.

אזרחי ישראל יודעים היטב מהי עמדתו הרשמית של ראש הממשלה לגבי הגרעין האיראני, לגבי מערכת המיסוי, לגבי לוחמת סייבר - ובאחרונה זכינו אפילו להכיר את השקפתו המלומדת באשר לטבעונות - אלא שעל שאלה אחת פשוטה לא קיבלנו עד כה תשובה ברורה: האם נתניהו תומך או מתנגד למאבק של קהילת הלהט"ב למען שוויון אזרחי מלא?

נתניהו גאה בקהילה הגאה רק מעבר לים. באנגלית, מסתבר, נתניהו דווקא יודע לדבר על קהילת הלהט"ב - ואפילו באופן שוטף. כשמדובר בעוד התנגחות פומבית באיראן או בניסיון לדחות מעליו ביקורת בינלאומית נגד המדיניות של הממשלה שלו, הקהילה הגאה הופכת כלי משחק יעיל מאוד בידיו של ראש הממשלה.

מבדיקה שערכנו עולה כי כמעט כל נאום בינלאומי חשוב שנשא נתניהו מעבר לים בשלוש השנים האחרונות כלל שימוש בולט כלשהו בקהילת הלהט"ב הישראלית.

דוגמאות? בבקשה.

- "מה ישנה את מצבו החולני של המזרח התיכון? מילה אחת: דמוקרטיה - דמוקרטיה אמתית וכנה. אני לא מתכוון רק לבחירות. אני מתכוון לחופש הביטוי, לחופש העיתונות, לזכויות נשים, לזכויות גייז, לזכויות מיעוטים, לזכויות לכולם. מה שאזרחי ישראל רוצים עבור המזרח התיכון זה את מה שיש לכם באמריקה, את מה שיש לנו עצמנו בישראל - דמוקרטיה". (מתוך נאום רה"מ מול הוועידה השנתית של איפ"אק, מאי 2011)

- "מראשית ימיה אימצה ישראל השקפת עולם שיתר המזרח התיכון שלל ודחה מעליו. באזור שבו סוקלים נשים למוות, שבו מוציאים הומוסקסואלים להורג בתלייה... ישראל היא מחזה יוצא דופן. העובדה המדהימה הזאת חושפת אמת בסיסית אחת: ישראל איננה מה ששגוי במזרח התיכון; ישראל היא מה שנכון במזרח התיכון". (מתוך נאום רה"מ בפני הקונגרס האמריקאי, מאי 2011)

- "אזרחי ישראל מגלים אהדה מעצם טיבם כלפי התקדמות כנה ואמתית של רפורמות דמוקרטיות בכל רחבי העולם. יש לנו קשר טבעי עם מדינות שבהן זכויות נשים, זכויות הומואים ולסביות וזכויות של מיעוטים זוכות לכבוד הראוי להן".  (מתוך נאום רה"מ בפני "ועידת ידידי ישראל באירופה", פברואר 2011)

- "האיראנים חיים בתוך לילה אפל הנמשך כבר 30 שנה, והיום הם כבר לא מעוניינים בשימור אותם רעיונות ימי-ביניימיים של שלילת זכויות מנשים ושלילת זכויות מהומואים..." (מתוך נאום רה"מ בפני נשיאי הארגונים היהודיים, פברואר 2012)