באנו חושך לקדם


היום הכשילה סיעת הבית היהודי את החוק הלהט"בי של ח"כ עדי קול (יש עתיד). המסקנה, השר לפיד? בפעם הבאה שאתה נכנס לברית זוגיות עם מפלגה דתית קיצונית, אולי כדאי שתבדוק קצת יותר טוב את העמדות שלה בנושאים שהכי חשובים לבוחריך

היום, בעקבות לחץ שהפעילה מפלגת הבית היהודי, נפלה הצעת החוק של ח"כ עדי קול (יש עתיד) להשוואת הטבות המס של הורים חד-מיניים לאלה של זוגות הטרוסקסואליים. דקות ספורות לפני ההצבעה - כשח"כ קול כבר נמצאת על דוכן הנואמים במליאה - הודיעה יו"ר סיעת  הבית היהודי, ח"כ איילת שקד, שהיא משתמשת בווטו המיוחד של הסיעה כדי לדחות את ההצבעה למועד בלתי-ידוע.

זכות הווטו המדוברת היא סעיף שהוכנס להסכמים הקואליציוניים לבקשת בנט ובאישור לפיד, המאפשר למפלגה הדתית לבטל כל חקיקה הקשורה בדת ומדינה. מיד אחרי התקרית החלה קטטה תקשורתית בין שתי הסיעות שכללה חילופי האשמות חריפים. בבית היהודי תקפו: "יש לנו בעיה עם כפיית שינוי סטטוס-קוו בדלת האחורית" - אמירה מצחיקה מעט, בהתחשב בכך שבכנסת יש רוב ברור, חוצה קואליציה ואופוזיציה, להצעה של ח"כ קול, ושמי שכופה כאן את דעתו על הרוב הם דווקא חברי הבית היהודי.

כך או כך, את הזכות של רבני השומרון לקבוע כיצד ייראו החיים האזרחיים במדינת ישראל העניק להם יאיר לפיד במו-ידיו. סקר עומק שנעשה באחרונה מוכיח חד-משמעית כי מצביעי יש עתיד זועמים על לפיד בגלל הברית המפוקפקת שכרת עם בנט. לא ברור מדוע חברי יש עתיד נרעשים כל-כך מהעמדה של הבית היהודי: האם ייתכן שאינם מכירים לעומק את בני-הברית שלהם? בכל מקרה, להלן תזכורת:

- השר נפתלי בנט (יו"ר המפלגה): "מדינת ישראל צריכה לקדש את התא המשפחתי המסורתי-היהודי. לגבי שירות צבאי, היה לי חייל מילואים שיצא מהארון. הרצנו עליו פלברות אבל בכיף. יש פה מתח בין שתי סוגיות. אני בגישת 'חיה ותן לחיות', אבל זה מתנגד עם מדינת ישראל כמדינה יהודית. יש לה סרט של ערכי משפחה. המדינה לא יכולה לעכל או להכיל הכרה רשמית בחתונה של חד-מיניים".

- השר אורי אריאל (מקום 2): "אם אני הייתי צריך להחליט, אני חושב שלא הייתי מגייס הומואים ולסביות לצבא. יש דברים שמפריעים לצבא להילחם. צריך להתנהל בהתאם לערכי היהדות הקיימים מזה אלפי שנים ושוללים את התופעה הזאת. כנראה שזו הייתה תופעה גדולה מאוד בקרב עמי האזור, ובני ישראל אימצו חלק מהתופעה הזו - ובגלל זה התורה יוצאת נגד זה בחריפות מאוד גדולה, ובעונשים מאוד כואבים. האם הענישה עוזרת? אני מאמין בגדול שכן".

- ח"כ מוטי יוגב (מקום 9): "זו תופעה שראויה לרחמים - לא לעידוד. זו לא רק עמדה הלכתית, זו גם עמדה מוסרית שנכון לומר אותה. המצוות הגדולות שלנו הן 'פרו ורבו' - קודם כל לקיים עולם, לעשות המשך לעולם ולא לעצור אותו בנו, כאגואיסטים. זו תפיסת עולם של תורה. זה לא העתיד של עם ישראל ולא העתיד של האנושות".

- סגן השר אלי בן-דהן (מקום 4): "כל פרופסור לסוציולוגיה יאמר לך שהיסוד האיתן של כל עם זה התא המשפחתי. אם ניתן לגיטימציה לתא שיוצר מציאות שאין לה המשך, שאדם בסופו של דבר פועל רק לטובת הדברים הרגעיים שלו - זה מתכון לחיסולו של עם. אסור לתת הכרה חוקית למציאות שבה אנחנו לא יוצרים דור המשך בלי להיות חלד משרשרת הדורות".

- ח"כ ניסן סלומינסקי (מקום 3): "האיסור בתורה ברור מאוד, ואין לשנות את התורה אפילו בקוצו של יו"ד. הבעיה היא עם מי שמקים משפחה שאינה משפחה - משפחה של שני גברים. אם הם מקיימים יחסים, זה איסור חמור מאוד מהתורה".

- ח"כ יוני שטבון (מקום 11): "עם ישראל עבר גלות וכאב, חזר למולדת והקים מדינה כי תמיד הכיר בעברו, במורשת שלו ושמר על ייחודו כעם. יוזמות כמו נישואים חד-מיניים מבקשות לפצל את עם ישראל לשני עמים. פשוט לא יקרה!"

- הרב שמואל אליהו, מועמד הבית היהודי לרבנות הראשית: "יחסים הומוסקסואליים אינם דרך ש-ה' ברא. היחסים האלה הם נגד החיים. מיחסים כאלה לא יוצאים חיים - ומה שלא יוצא ממנו חיים מביא מוות. אני זוכר את המרצה הנחמד מאוניברסיטת חיפה שהיה הומוסקסואל והתגלה כרוצח מושחת. כמה רוצחים סדרתיים התגלו דווקא כהומוסקסואלים. הרבה מחלות באו דרך היחסים האלה. צריך לרפא את המחלה הזאת".