משבר בזוגיות


בזמן שיאיר לפיד מפזר לבבות ורדרדים ברחבי הפייסבוק, בעלי הברית שלו מהבית היהודי מתראיינים תחת כל עץ רענן ומבהירים: נשתמש בווטו שניתן לנו בענייני דת ומדינה כדי להכשיל את ברית הזוגיות

"הבית היהודי היא מפלגה דתית, שבמצעה כתוב שצריך פה מדינת הלכה. זו מפלגה דתית - לא ממש ולא כאילו" - יאיר לפיד, 14.1.2013, רגע לפני הבחירות וכמה שבועות לפני שחתם על הסכם קואליציוני עם אותה מפלגה דתית המעניק לה זכות וטו על כל חקיקה אזרחית

בימים האחרונים לא מעט ישראלים משתפים ברשתות החברתיות סרטון עמוס סלבס המביעים תמיכה בברית הזוגיות. חייבים להודות שכולם, מפורסמים וגולשים כאחד, עושים זאת למטרה ראויה בהחלט. יחד עם זאת, אף אחד מהם לא יודע שיאיר לפיד - שנמצא בהתרסקות בסקרים ומדלג מכישלון פוליטי אחד לשני - פשוט עושה עליהם סיבוב.

כמו בתקציב מעמד הביניים שלו שפוגע בעיקר במעמד הביניים, בחוק הדיור הציבורי שלו שמחסל סופית את הדיור הציבורי או בתמיכה שלו בפתרון שתי המדינות תוך התנגדות לפשרה בירושלים - גם במקרה הזה לפיד מקווה שתזרמו עם התרגיל היחצני הריק ותדלגו על הפרטים הקטנים, המעצבנים והחשובים באמת.

וכך, בזמן שלפיד מפציר בכם להפיץ את סרטון הלבבות המתקתק של בר רפאלי ורני רהב, הוא יודע היטב שברית הזוגיות לא תעבור בממשלה הנוכחית - בייחוד כל עוד היא כוללת התייחסות לזוגות חד-מיניים. הכל מתחיל ונגמר בהסכם הקואליציוני שעליו חתמה יש עתיד, המסמך המשפטי החשוב שעליו מבוססת הממשלה כולה.

הסכם זה כולל פירוט רב - רב מהרגיל, יש לציין - בנוגע לכמה סוגיות כלכליות שהיו חשובות ללפיד בימי כינון הממשלה (בעיקר כאלה בעלות ערך תקשורתי). לעומת זאת, ההסכם לא מתייחס בכלל לנושאים אזרחיים. ימים ספורים לאחר שזכה במאות אלפי קולות של חילונים תוך שהוא מבטיח מהפכה אזרחית, בחר לפיד להעניק לרבני הבית היהודי זכות וטו מלאה על כל ניסיון לשנות את הסטטוס-קוו בנושאי דת ומדינה.

ומה חושבים בבית היהודי על הנושא? הנה הצצה קטנה למה שיו"ר הסיעה, ח"כ איילת שקד, מעזה לומר לציבור שלה כשהיא מתראיינת לעלון שבת ימני, המיועד לנוער המתגורר בשטחים:

"לא צריך לפחד... ממי שמנסים לאזרח את המדינה, כי לא ניתן להם לעשות זאת.... המצב היום הוא שרוב החברים החילונים שלי מתחתנים בחתונה רבנית רגילה, ועם זאת, אני רואה איך המצב הזה הולך וננגס. אם תתאפשר כאן, חלילה, 'חתונה אזרחית', לא מעט יעדיפו ללכת למסלול הזה - הרבה פחות מאידאולוגיה אלא בעיקר מנוחות".

שקד, אגב, לא בזה לתרבות החילונית בלבד. הפרזנטורית הכל-ישראלית של מפלגת השומרון הדתית חושפת בפנינו באותו ראיון מה היא חושבת באמת על 35% מהיהודים בעולם: "במדינת ישראל החילונים לא צריכים את הקשקוש הזה של הרפורמים. יש מסורת ויש הלכה, ואני כאישה חילונית לא צריכה להתפלל לצד הגברים בבית הכנסת וכל השטויות שממציאים שם. אין שום סיכוי שאנחנו נאפשר לרפורמים לחדור לשירותי הדת".

יו"ר המפלגה, השר נפתלי בנט, לא מסתיר אף הוא את דעתו באשר לברית הזוגיות. רק בחודש שעבר הצהיר: "נטיל וטו על חוקים שנוגדים את ההלכה. נתמוך רק בחוקים שתואמים את מה שהסיעה תחשוב שטוב לעם ישראל". השר אורי אריאל הוסיף: "חוק ברית הזוגיות פוגע בערכיה היהודיים הבסיסיים של מדינת ישראל". ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) הזהיר: "ברית הזוגיות עלולה לחסל את הזהות היהודית. זה יהיה הסוף של העם היהודי. שלושת אלפים שנה היהודים מתחתנים. זה מה שהחזיק אותנו יחד".  

את ההשקפה המקובלת בבית היהודי לגבי הומואים ולסביות היטיב לבטא עוד בן ברית של יאיר לפיד, סגן שר הדתות, אלי בן דהן, הממונה בסיעה על סוגיות דת ומדינה. "בישראל לא יהיו נישואים גאים. זהו מתכון לחיסול העם היהודי", קבע. "יש 11 מדינות בעולם שמכירות בנישואים חד-מיניים. אנחנו לא נהיה המדינה ה-12". עיזבו את העובדה שמדובר במספר גבוה פי ארבעה מזה שמתאר בן דהן. התמונה, כך נראה, ברורה למדי: אלה הם בני-הברית של אותו יאיר לפיד, שעמד על הבמה במצעד הגאווה והבטיח שיעשה הכל למען שוויון זכויות לקהילה.

בתוך כך, ביש עתיד מתים שלא תראו את התמונה המלאה ושלא תשאלו את השאלות הקשות. במפלגה מקווים כי ספין ברית הזוגיות יצליח להשכיח לרגע את העובדה כי הם הפרו את כל הבטחות הבחירות שלהם, אחת-אחת, בתחום החברתי-כלכלי ובתחום המדיני.

בארבעת החודשים האחרונים הספיק לפיד להפיל שתי הצעות ברית זוגיות שמגיעות מחוץ לשורות יש עתיד - הראשונה של ח"כ מאיר שטרית (התנועה) והשנייה של ח"כ סתיו שפיר (העבודה). אלה היו גרסאות רזות בהרבה, וקלות בהרבה להעברה, של ברית הזוגיות שהיו יכולות לסלול את הדרך להסדר רחב יותר בהמשך. אבל מכיוון שביש עתיד מעוניינים בעיקר בגזירת קופון יחצני, הם דאגו להפיל את ההצעות הללו בוועדת השרים לחקיקה - למרות שהן זכו לתמיכה רחבה מאוד גם בתוך הליכוד וגם בקרב האופוזיציה. במלים אחרות: למרות שהיה להן סיכוי ממשי לעבור.

התירוץ של לפיד? מדובר בהצעות חלקיות מדי. למה הדבר דומה? לבנט שיסרב לספח רק חצי מהשומרון, כי עוד לא מתאפשר לו לספח את הגדה המערבית כולה; או לשלי יחימוביץ' שתסרב להעביר חצי מעובדי הקבלן במדינה להעסקה ישירה, רק כי החצי השני יישאר בינתיים בעבודה קבלנית. בקיצור: תירוץ של מי שזקוקים נואשות לכמה כותרות חיוביות על מאבק למען חילונים, ומפחדים שהסוגייה הזאת תיפתר באמת.