סדר עדיפויות לאומי


מפלגת השלטון התנתקה כבר מזמן מרוב אזרחי ישראל, והיא משרתת היום את טובתם של 4 אחוזים בלבד מהאוכלוסייה - אלה שגרים מעבר לקו הירוק. לא אנחנו אומרים את זה, אלא נסיך הליכוד, דן מרידור

"הדבר היחיד שמעניין את חברי הכנסת של הליכוד זה השטחים. זכויות אדם, דמוקרטיה, שוויון - זה לא קיים בחשיבה שלהם. שמעתי מישהו מהם אומר שהוא בעד זכויות אדם לפלסטינים, אבל לא זכויות אזרח. כלומר, שלא יצביעו בבחירות. זה כמו בדרום אפריקה. אני חושב שזה מסוכן ושזה לא הליכוד. יש כאן סטייה דרמטית מדרכו ההיסטורית של הליכוד. מנחם בגין לא היה נבחר לכנסת עם הליכוד של היום".

את הדברים האלה, שתפסו היום את הכותרות הראשיות באתרי החדשות, לא אמר ח"כ מהשמאל אלא לא אחר מאשר נסיך הימין, דן מרידור. ואם מישהו מבין בתהליכים שעוברים על מפלגת השלטון של ישראל - זה מרידור.

הקילומטרז' שלו בליכוד ארוך ועשיר בהרבה משל רוב הח"כים המכהנים בסיעה הזו בהווה. מרידור, בן לאחד ממייסדי תנועת החירות, הצטרף למפלגה בשנות ה-70, שימש כמזכיר הממשלה של מנחם בגין ולאחר מכן כמזכיר הממשלה של יצחק שמיר. החל מאמצע שנות ה-80 כיהן כח"כ מטעם המפלגה ומאוחר יותר שימש כשר המשפטים, כשר האוצר וכשר המופקד על שירותי המודיעין והוועדה לאנרגיה אטומית. בין השאר, עמד בראש הוועדה הממשלתית שניסחה את תפיסת הביטחון הלאומי של ישראל במאה ה-21.

והנה, היום מתברר שאפילו הוא מבין כי ב-15 השנים האחרונות הפך הליכוד למפלגת ימין קיצוני, בעלת אלמנטים משיחיים חזקים, שמתעניינת הרבה יותר בבניית בית המקדש השלישי מאשר בפתרון מצוקת הדיור של אזרחי ישראל - ולמעשה, למפלגת סקטור שדואגת בעיקר לרווחתם של 4% מהאוכלוסייה, קרי, אלה שמתגוררים מעבר לקו הירוק.

דוגמאות למדיניות הסקטוריאלית והמנותקת של הליכוד בהנהגתם ההזויה של יריב לוין, ציפי חוטובלי ודני דנון יכולות למלא אינספור עמודים. בחרנו להביא בפניכם מדגם זעיר אך מייצג רק מהחודשים האחרונים:

אפליה תקציבית. ממשלת נתניהו משקיעה בתושב התנחלות 70% יותר מבישראלי הממוצע - יותר מההשקעה שלה באזורים מוכי מצוקה חברתית. ואלה עוד ההוצאות האזרחיות בלבד, לפני שמשקללים את הוצאות הביטחון הגדולות. ההשקעה השנתית בתושב ממוצע ביהודה ושומרון עומדת על 3,269 שקל, ואילו באזרח ישראלי ממוצע - על 1,931 שקל בלבד. 

משבר דיור? לא בשטחים. ברבעון הראשון של 2013 - צניחה של 8% בהתחלות הבנייה בישראל בהשוואה לשנה שעברה. באותה תקופה ממש, לעומת זאת, זינק מספר התחלות הבנייה ביהודה ושומרון ב-176%. בעשור האחרון מדינת ישראל הייתה אחראית לחצי מהתחלות הבנייה בשטחים, ואילו בתוך הקו הירוק היא יזמה 18% מהתחלות הבנייה בלבד. תוסיפו על כך את שלל המתנות שמקבל מי שמתיישב בשטחים ושאתם יכולים רק לחלום עליהן: הלוואה של 100 אלף מהמדינה בתנאים מאוד נוחים, הנחה של 50% מעלויות הפיתוח של הקרקע, הנחה של כ-70% ממחיר הקרקע - ועוד ועוד.

בנוסף, המועצות המקומיות בשטחים הן היחידות במדינת ישראל כולה שקיבלו בארבע השנים האחרונות פיצוי כספי - המסתכם ב-148 מיליון שקל - על מחסור זמני בדירות. מתי בפעם האחרונה פיצה אתכם נתניהו על מדיניות הדיור הכושלת שלו?

נוטשים את הפריפריה. מפת העדיפויות הלאומית של מדינת ישראל 2013: קרית מלאכי וקרית גת - אאוט. ברוכין, רחלים וסנסנה - אין. למרות שערי הפריפריה סובלות מאחוזי אבטלה גבוהים בהרבה וממשכורת ממוצעת נמוכה בהרבה דווקא הן מצאו את עצמן מחוץ לרשימת התמיכה הממשלתית. במקומן הוכנס מספר שיא של התנחלויות - לא פחות מ-90.

במקביל, החטיבה להתיישבות - זרוע מיוחדת של הממשלה שאמורה לסייע לפריפריה - הפכה בשנים האחרונות צינור חשאי להזרמת תקציבי עתק לשטחים, על חשבון יישובים נזקקים בדרום ובצפון הארץ. סעיפי התקציב שקשורים בהכשרת קרקעות לבנייה בשטחים ובסיוע שוטף ליישובים גדלו בשנים האחרונות באופן משמעותי. תושבי הפריפריה רק יכולים לחלום על מענקים כאלה.  

מחקר או יצהר. 40% מתקציבי המחקר של ישראל - יותר מ-3 מיליארד שקל - תלויים בקרן המדעית של האיחוד האירופי, שמשקיעה בישראל יותר מבכל מדינה אחרת מחוץ לאירופה. כל זה עלול להיגמר בקרוב. הסיבה? מפלגת השלטון סבורה שחשוב יותר להתווכח עם האיחוד על מעמדה הבינלאומי של יצהר מאשר לעצור את בריחת המוחות ולדאוג לעתיד הטכנולוגי של ישראל.

עבריינים מקבלים אבטחה צמודה, יישובי עוטף עזה מופקרים. ממשלת נתניהו החליטה להסיר את השמירה הצמודה מעל יישובי עוטף עזה וגבול לבנון - בשל שיקולים תקציביים. השמירה על יותר מ-100 מאחזים בלתי-חוקיים נמשכת כסדרה. והכל, כמובן, על חשבון ימי המילואים וכספי המסים שלכם.

אזור הדמדומים. יותר ממחצית מהח"כים של הליכוד מצהירים היום בפה מלא כי הם מתנגדים לפתרון שתי המדינות. גלעד ארדן, ציפי חוטובלי, דני דנון, משה פייגלין, מירי רגב, גדעון סער, ישראל כץ, יאיר שמיר ועוד - כל אלה תומכים פומבית בסיפוח מלא של השטחים. כלומר, בצירוף של 2.5 מיליון אזרחים עוינים ועניים למדינת ישראל - רק בשביל הקרקעות שעליהן הם יושבים.

איך בדיוק הם מתכוונים לעשות את זה? איך נתמודד עם הקריסה הכלכלית, עם הבידוד הבינלאומי, עם קץ החזון הציוני ועם מלחמת האזרחים הקטנה שתפרוץ לנו כאן? נו, אתם יודעים, בקטנה: אף אחד מהם לא ממש טורח להסביר. מי שמעוניין בטעימה קטנה מעולם ההזיות שאליו הידרדרה מפלגת השלטון בישראל, אתם מוזמנים לקרוא את "תוכנית חמשת השלבים" של ציפי חוטובלי.

התנחלות חשובה מביטחון ישראל. בפני הממשלה עמדה האפשרות להקפיא את הבנייה בשטחים באופן זמני - במקום לשחרר יותר ממאה אסירים פלסטינים. אבל נתניהו, שהפך לשבוי בידי הנהגת המתנחלים, החליט להעדיף הרחבת מרפסות בבית-אל על פני השארת האסירים מאחורי סורג ובריח. זוהי רק הוכחה נוספת לכך שהליכוד של 2013 מנוהל בידי אנשים שבניית שכונה חדשה על הגבעות חשובה להם מביטחון אזרחי ישראל. במלים אחרות, אתם אולי תחזרו הביתה בארון - אבל להם יהיה את השומרון.