חטיבה עליונה


בשבוע הבא תעביר ממשלת נתניהו כמעט 100 מיליון שקל לבנייה בהתנחלויות. איך? תכירו את החטיבה להתיישבות, הזרוע החשאית של הממשלה להזרמת תקציבי עתק מעבר לקו הירוק, שתוכננה במיוחד כך שאתם תשאלו כמה שפחות שאלות מיותרות

זוכרים שרק לפני שלושה חודשים העלו בכל בתי-הספר את תשלומי ההורים? הפסיקו סבסוד של צהרונים לגיל הרך בכל הארץ? הורידו עשרות אלפי ילדים במשפחות עובדות מתחת לקו העוני? זוכרים איך סיפרו לנו שככה זה, אין מה לעשות, חייבים לקצץ עוד ועוד בשירותים החברתיים הבסיסיים ביותר כי פשוט אין כסף? אז בשבוע הבא, בשקט-בשקט והרחק מעיני הציבור, מתכוון משרד ראש הממשלה לנצל את ימיה האחרונים של פגרת הכנסת כדי להעביר 93 מיליון שקלים היישר לידי החטיבה להתיישבות, הגוף הממשלתי שעוסק בעיקר בהקמה ובמימון של התנחלויות. מדובר בהגדלת התקציב המקורי של החטיבה כמעט פי שלושה בהשוואה לסכום שאושר רק לפני חודשיים במסגרת ההצבעה על תקציב המדינה.

איכשהו, כשלא מדובר בחינוך של הילדים שלכם אלא ביישובים מעבר לקו הירוק - אף פעם לא נגמר הכסף.

החטיבה משמשת כבר שנים כיחידה המיוחדת של ממשלת ישראל לענייני התנחלויות. כמעט כל הקרקעות בשטחים שהוקצו להתיישבות נמצאות ברשותה. היא מנהלת, בחוסר שקיפות מוחלט, את הקרקעות מעבר לקו הירוק ומעבירה אותן הלאה לארגון "אמנה", זרוע ההתיישבות הפרטית של מועצת יש"ע שבונה עליהן ומאכלסת אותן. רבים מהיישובים שבונה החטיבה הם יישובים בלתי-חוקיים, הנבנים על אדמות פלסטיניות פרטיות. בניגוד לתהליכים המייגעים שאתם עוברים עד שאתם משיגים אישור לסגור מרפסת, החטיבה להתיישבות נהנית משלל מסלולי בזק עוקפים שמאפשרים לה לעשות פחות או יותר מה שהיא רוצה מעבר לקו הירוק.

עשרות מיליוני השקלים שניתנו השבוע לחטיבה אינם תופעה חדשה אלא תכסיס מלוכלך שחוזר על עצמו מדי שנה בשנה. זוהי אחת השיטות היעילות ביותר שמשמשות את ממשלת נתניהו להסתרת תקציבי העתק המושקעים בהתנחלויות מפני אזרחי ישראל. איך זה קורה? בעזרת שלושה אמצעים פשוטים: הצבעה בנפרד מתקציב המדינה; טפטוף של עשרות תוספות תקציביות קטנות יחסית לאורך השנה; והסתרת פעילות החטיבה מעין הציבור על-ידי הכפפתה להסתדרות הציונית.

הצבעה בנפרד מהתקציב. ההצבעות שנוגעות לחטיבה להתיישבות מתחילות בדרך כלל רק אחרי אישור תקציב המדינה ובנפרד ממנו. במהלך אישור התקציב עוסקים כל כלי התקשורת בדיווח ובניתוח מדוקדק של סעיפי התקציב השונים, והרי איש לא רוצה למשוך תשומת לב מיותרת לסעיף מנופח ומסתורי בשוואי מאות מיליונים המיועד להשקעה בהתנחלויות. לממשלה נוח בהרבה להעביר את התקציבים הללו כמעט בחשאי - אחרי שוך סערת התקציב, כשהציבור והעיתונאים כבר עייפים מעיסוק במספרים - בהצבעה חפוזה בוועדת הכספים שהיום עומד בראשה, למרבה הנוחות, ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי), מזכ"ל מועצת יש"ע לשעבר.

טפטוף תוספות תקציביות לאורך השנה. נתוני השנים האחרונות מגלים כי החטיבה מתחילה בדרך כלל את השנה התקציבית עם סכום ראשוני צנוע יחסית של כמה עשרות מיליוני שקלים. אלא שאז – כך קרה ב-2012, כפי שמיד נראה - מתנפח התקציב המיוחד שלה שמוקדש לשטחים במאות אחוזים. בהדרגה. במתינות. בתקווה שלא תשימו לב.

ב-2012 גדל תקציב ההתנחלויות הכללי בלא פחות מ-957%, ואילו התקציב המיוחד של יישובי הר חברון גדל ב-424%. הפריפריה קיימת, כידוע, בעיקר בדרום ובצפון הארץ - אבל איכשהו רק הסעיפים התקציביים שקשורים בהתנחלויות גדלים בשיעור אסטרונומי כזה. תושבי הגליל והנגב מוזמנים להמשיך לחלום על נסים פיננסיים כאלה. התוספות התקציביות, שמתסכמות במאות מיליוני שקלים, ניתנות בהדרגה, במנות קצובות ומחושבות, כך שלא יעוררו חשד ציבורי. לדוגמה, בשנה שעברה התבצעו לא פחות מ-96 העברות תקציביות לחטיבה להתיישבות. אלה הושקעו בבניית תשתית ליקבים בשטחים, בהרחבת 400 יחידות דיור בהר גילה, בהקמת קומפלקס משרדים ועסקים בפארק התעשייה גוש עציון, בנטיעת 1,000 דונם של עצי זית וכרמים ברחבי יהודה ושומרון וכן בהתנחלויות מבודדות.

הסתרת הפעילות מעין הציבור. החטיבה להתיישבות שופכת אמנם מאות מיליוני שקלים מכספי המסים שלנו על התנחלויות שנויות במחלוקת ובונה במרץ רב את היישובים המבודדים והבלתי-חוקיים שעליהם אנחנו נדרשים לשמור במסגרת שירות המילואים שלנו - אבל כל זה לא מונע ממנה להתנהל כגוף מודיעיני עלום ואפוף מסתורין, שאינו חייב דין וחשבון לאיש. גם לא לציבור שמממן אותה.

במקור, היה מדובר בגוף שנועד לסייע להתיישבות בפריפריה; בפועל, החטיבה להתיישבות - שנמצאת תחת אחריות ישירה של משרד ראש הממשלה, אך שייכת רשמית להסתדרות הציונית העולמית - משרתת בעיקר את ההתנחלויות. היתרון הבולט שלה הוא שניתן להעביר דרכה כספים בלי למשוך תשומת לב יתרה וללא מנגנוני פיקוח מעיקים. זאת מאחר שהכסף המוזרם אליה הוא אמנם כסף ממשלתי בלבד, אבל השיוך הארגוני שלה הוא חוץ-ממשלתי. מכאן שחוק חופש המידע, שמאפשר לכל אזרח לקבל מידע באשר לתקציבים ממשלתיים, פשוט לא חל עליה.

גם השנה, כבכל שנה, הוציא משרד ראש הממשלה תגובה עמומה שבה הבטיח כי הפעם מדובר בתקציבים שיופנו בעיקר לגליל ולנגב. אלא שכל עוד תקציב החטיבה נוצר חסוי, אין כל סיבה להאמין להצהרות הבלתי-מחייבות הללו שלא חושפות מספרים, עובדות ונתונים - ולא בכדי. מי שאין לו מה להסתיר לא מתחבא מאחורי חצאי-אמיתות וקומבינות מפוקפקות.