חולה על הפרטה


באחרונה החליט בנימין נתניהו לחדש את אחד הניסויים הכושלים בתולדות המערכת הרפואית בישראל - הפרטת שירותי הבריאות לתלמיד. בתפקיד שפני הניסיונות: הילדים שלכם

"כשהתחלתי לעבוד כאחות הייתי אחראית על שני בתי-ספר. היום אני אחראית על 17. הייתי עושה הדרכות בכיתות, מכינה לקראת חיסונים, ילד נפצע או חלה? הייתי לוקחת אותו עד הבית. כל מה שנשאר היום זה חיסונים. עם השנים ירדו בדיקות השמיעה והראייה, ביטלו את בדיקת הרופא, את ההרצאות ואת הקשר האישי עם התלמידים. היום אנחנו מחסנות כמו עדר, 100 תלמידים ביום" - נינה ריבייב, אחות מרמלה, מספרת על התוצאות של הפרטת שירותי הבריאות לתלמיד, יולי 2013

הניסוי הרפואי של בנימין נתניהו החל כבר ב-2003, עם כניסתו למשרד האוצר. לאורך כל הכהונה שלו הקפיד נתניהו להוציא מידי המדינה כמה שיותר מהשירותים הבסיסיים שהיא מציעה לאזרחיה ולהעביר אותה לידי קבלנים פרטיים שלא רואים את טובת הציבור בראש מעייניהם - אלא את שורת הרווח במאזן החודשי שלהם. הפעם הוא שם על הכוונת שלו את אחיות בית-הספר. בתפקיד שפני הניסיונות: הילדים של כולנו.

כפי שתיווכחו מיד, אובססיית ההפרטה של נתניהו וממשיכי דרכו מנעה מהם לאורך כל הדרך להפסיק את התהליך המסוכן, גם כשהנתונים היבשים הוכיחו שמדובר במהלך בזבזני, גם כשאחיות ותיקות התריעו שהן קורסות תחת העומס, גם כשבכירים במערכת הבריאות הזהירו שהוא מסכן חיים. ואותה אובססיה, ריקה מכל היגיון כלכלי או חברתי מוּכח, היא שגורמת לנתניהו עכשיו לחדש את הניסוי.

אז מיהן אחיות בית-הספר, שהעסקתן הישירה בידי המדינה הפריעה לשר האוצר כל-כך? מדובר בכמה מאות נשות מקצוע ותיקות המספקות שירותים רפואיים לכמיליון תלמידים בכיתות א'-ט'. האחיות הללו אחראיות על בדיקות רפואיות שגרתיות, על בדיקות שמיעה, ראייה וגדילה וכן על חינוך לבריאות, ייעוץ לתלמידים למורים ולהורים, פיקוח וייעוץ בנושאי תברואה וכמובן, מתן עזרה ראשונה. המערך הזה תפקד היטב במשך עשרות שנים, אלא שאז פקידי האוצר לחשו על אוזנו של נתניהו כי הפרטתו עשויה לחסוך למדינה 7 מיליון שקלים - והוא, כרגיל, הוקסם.

איך בוצע הניסוי? קודם כל, כמו תמיד, דירדר משרד האוצר באופן מכוון את איכות השירותים הניתנת לתלמידים בבתי הספר כדי שיוכל לטעון כי חייבים להעביר את השירות הציבורי הכושל לידיים פרטיות. ב-2001 עמדה ההשקעה בכל תלמיד על 79 שקלים ואילו עד 2006 היא ירדה באופן הדרגתי ל-55 שקלים בלבד. משנה לשנה הלך התקציב וקטן, למרות שאוכלוסיית התלמידים בישראל הלכה וגדלה בקצב מהיר. ואז, אחרי כמה שנות הכנה וייבוש תקציבי, ב-2007, הועבר השירות - ללא מכרז וללא פיקוח חיצוני - לאגודה פרטית בשם "האגודה לבריאות הציבור", ששימשה עד כה כקבלן כוח אדם של משרד הבריאות.

תוך זמן קצר החלו להצטבר עוד ועוד ראיות שהעידו על התוצאות ההרסניות של המהלך. ב-2010 פירסם מבקר המדינה דו"ח חמור שבו ביקר בחריפות את השירות הגרוע שמעניקה האגודה הפרטית לתלמידי ישראל: בדיקות רבות נעלמו מסל השירותים, שנתונים שלמים של תלמידים איבדו את הזכאות לבדיקות וכיסוי החיסונים ירד באופן דרמטי - עשרות אלפי תלמידים שזכו עד עתה בשירות רפואי הגון וצמוד נותרו מופקרים לחלוטין. בבתי-ספר רבים הפכו המרפאות למחסנים.

האחיות המופרטות, מצדן, מצאו את עצמן מפוטרות מדי כמה חודשים כדי לא לזכות, חלילה, בקביעות ובזכויות עובד בסיסיות. קצת לפני פרסום הדו"ח נזכרה פתאום המדינה לערוך מכרז להפעלת שירותי הבריאות לתלמיד. עקב הביצועים הירודים של האגודה לבריאות הציבור, זכתה במכרז חברה פרטית אחרת למטרות רווח בשם נטל"י. החברות שהפסידו במכרז עתרו לבית המשפט, וזה אכן מצא את התהליך כפגום מיסודו וביטל את המכרז כולו.

בתחילת 2012 הודיע משרד הבריאות כי נוכח הביצועים הירודים של קבלני השירות הפרטיים, הוא מלאים את שירותי הבריאות לתלמיד בדרום ובאשקלון, שם הייתה הבעיה בולטת במיוחד. במקביל, הוציאה המדינה מכרז חדש לשאר המחוזות של משרד החינוך ותיקצבה אותו ב-96 מיליון שקל, כלומר, 32 מיליון שקל יותר מתקציב השירות הרפואי כשעוד היה בידיה בתחילת שנות ה-2000. במלים אחרות, נתניהו, הפעם כראש ממשלה, הורה להמשיך בהפרטה הכושלת, על אף שהמספרים מראים שהיא מייקרת מאוד את מתן השירות, בניגוד מוחלט לתחזיות של משרד האוצר.

בית המשפט העליון ביקר קשות את המדינה ב-2009 וב-2012 על ההפרטה. "ספק בעיניי אם ההכרעה העקרונית שנעשתה ביחס למתן שירותי עזרה ראשונה אכן הביאה בחשבון את החישוב הכללי של העלות מול התועלת והאינטרס של הציבור לטווח הארוך", כתבה שופטת בית המשפט העליון דורית בייניש בפסק הדין. שלוש שנים לאחר מכן קבע בג"צ שוב שתהליך ההפרט כשל. "המטרה של מתן עזרה ראשונה לתלמידים הייתה מושגת באופן מיטבי, לוּ הייתה נמשכת נוכחותן הקבועה של האחיות בכל בתי-הספר", קבעו השופטים. "כל אדם בוגר שהתחנך במדינת ישראל זוכר את אחות בית-הספר ואת המעמד שהיה לה במוסדות החינוך... חצר בית הספר, המדרגות והמסדרונות טומנים לא פעם סכנות קלות או רציניות... אחות בית הספר הייתה הכתובת לכל אלה... היא נעלמה מהנוף עקב קיצוצים תקציביים ואף עקב שינוי בגישת ממשלות ישראל לאופן מתי שירותי רווחה ובריאות".

ועדה רשמית של ממשלת ישראל קבעה ב-2011 כי ראוי שמעתה ואילך יחזור משרד הבריאות להיות האחראי הישיר לניהול, לארגון ולהפעלה של שירותי הבריאות לתלמיד. "הניסיון שנצבר בארבע השנים האחרונות עם שני ספקים שונים מלמד כי מתן וניהול השירות על-ידי ספק פרטי נכשל", כתבה הוועדה במסקנותיה. "להפעלת שירותי בריאות לתלמיד נדרשים ידע, משאבים וגב ארגוני חזק".

ומה קרה בינתיים במחוז הדרום, שם הוחזר השירות לידי המדינה? טוב ששאלתם. ההלאמה של השירות מאפשרת, בעצם, להשוות בין ביצועי הקבלנים הפרטיים לביצועי האחיות שמועסקות באופן ישיר על-ידי משרד הבריאות. את זה שהקבלן החיצוני הפך את השירות כולו ליקר יותר כבר אמרנו, אבל מה באשר לאיכות השירות?

קחו לדוגמה את תלמידי כיתות א'. הנתונים מלמדים כי ב-2011, תחת הקבלן הפרטי, רק 66% מהם קיבלו את החיסונים הדרושים להם. כלומר, בגלל ההפרטה שליש מהתלמידים פשוט לא קיבלו את חיסונים קריטיים לבריאותם. והנה, ב-2012, לאחר שהשירות חזר לידי המדינה - 90% מהתלמידים חוסנו. אצל תלמידי כיתות ח' השיפור היה דרמטי עוד יותר: ב-2011 - 36% מחוסנים, כלומר, רוב מוחץ של התלמידים בכלל לא מקבלים חיסון, ואילו ב-2012 - 87% מחוסנים.

עוד נתונים? בבקשה: במסגרת השירות הקבלני הועסקה אחות אחת על כל 5,000 תלמידים, ואילו במסגרת השירות הציבורי - אחות על כל 2,800 תלמידים ובתקציב נמוך יותר. בקיצור, עם החזרת השירות לידי המדינה לא רק שאיכות הטיפול הרפואי בתלמידי ישראל השתפר פלאים אלא שהוא גם חסך למדינה עשרות מיליוני שקלים.

והנה, באחרונה הודיעה ממשלת ישראל כי בניגוד מוחלט להחלטה של משרד הבריאות מ-2012, המדינה לא תחזיר לידיה באופן הדרגתי את שירותי הבריאות לתלמיד - אלא תקדם מכרז הפרטה חדש למחוזות ירושלים, מרכז וצפון. היום הודיעה שרת הבריאות, יעל גרמן, כי תנסה להיאבק בהחלטה הזו. בקיצור, הדו"חות הכספיים מצביעים על בזבוז, הנתונים הבריאותיים מראים על הידרדרות קשה באיכות השירות, האחיות מתלוננות על תנאי העסקה משפילים, בית המשפט העליון מותח ביקורת קשה, ועדה מקצועית מזהירה, ח"כים מתנגדים מימין ומשמאל - אבל כל אלה ממש לא מעניינים את נתניהו. הוא נחוש בדעתו לחדש את הניסוי המסוכן בילדים של כולנו.