בנט זה אח גדול


תכירו את "המנהלת לזהות יהודית", הזרוע החינוכית החדשה של "הבית היהודי", שהוקמה במימון מפלגתי כדי לעקוף את מערכת החינוך הממלכתית של מדינת ישראל וללמד את הצעירים מהי "הזהות היהודית האמיתית"

"אני מתנגד לכך שפוליטיקאים יתערבו בתכנים חינוכיים. זה נוגד לחלוטין את העיקרון המקודש של הפרדת רשויות. אם נפתח את הדלת הזו, מחר יקומו ח"כים שידרשו להכניס שיעור שבועי על ארץ ישראל השלמה. אסור ללכת בכיוון הזה" - שר האוצר, יאיר לפיד, מאי 2013

"מטרת המנהלת היא להחזיר את הנשמה היהודית למדינת ישראל, ליצור גל תודעתי שעיקרו הגברת אהבת המולדת, לחזק את הקשר של העם לארץ, למורשת ולתנ"ך" - מתוך הגדרת המשימה של המנהלת לזהות יהודית שהקים נפתלי בנט במימון כספי "הבית היהודי", יוני 2013

בין עשרות הסעיפים שמרכיבים את ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לבית היהודי מסתתרת הבטחה תמציתית ומסתורית בלשון עמומה: "תוקם מנהלת לזהות יהודית במשרד לשירותי דת, שתתמוך בפעילויות שונות העוסקות בתחום זה".

והנה, לפני חודשיים החלה לפעול תחת המשרד לשירותי דת, שנפתלי בנט עומד בראשו, אותה מנהלת שאמורה להשיב לצעירות ולצעירי ישראל את זהותם היהודית האבודה. הגוף החדש ראוי להתייחסות, מפני שהוא דוגמה מעולה לאופן שבו מצליח הימין המתנחלי לעקוף את המערכות הממלכתיות של מדינת ישראל כדי לקנות השפעה פוליטית ולהנחיל - בסיוע תקציבים נדיבים ומתק שפתיים - תפיסה אמונית אורתודוכסית בשמן של מטרות לאומיות כביכול, כמו "העצמת הזהות היהודית", "חיבור התלמידים לתנ"ך" ו"העמקת הקשר בין התלמידים לארץ ישראל".

לתפקיד ראש המנהלת מינה השר בנט את מקורבו, תא"ל (מיל') אביחי רונצקי, עד לא מזמן ראש ישיבת איתמר ומי שתמך בו פוליטית מהיום שנכנס לפוליטיקה. רונצקי כיהן כרב הצבאי הראשי בין 2006 עד 2010. עיקר הפעילות שלו ברבנות הצבאית הייתה בתחום זה בדיוק - הנחלת ערכים יהודיים לחיילי צה"ל. לאורך כהונתו התמודד רונצקי עם ביקורת חריפה, גם מצד קצינים בכירים בצבא, על "שטיפת המוח הדתית" שהנהיג. 

איך עובדת השיטה? את המודל שניסה רונצקי בהצלחה בצה"ל הוא מבקש להעתיק כעת לבתי הספר. השיטה פשוטה: מקימים גוף חינוכי דתי תחת מוסד שאמור לספק שירותי דת ותו לא. על-מנת להרגיע את הסביבה, מקשטים אותו בהבטחות על יהדות נעימה ושבת אחים גם יחד. לאחר מכן מזרימים אליו תקציבים גדולים שמערכת החינוך הממלכתית הרשמית לא משופעת בהם. כך צוברים כוח והשפעה בשטח כמוקד ידע זמין ונגיש לענייני יהדות, ישראליות ולאומיות. היהדות שמונחלת במסגרת הגוף החינוכי הזה היא, כמובן, אורתודוכסית בלבד ובעלת הקשר פוליטי ברור.

במלים אחרות, מה שקורה מתחת לאפנו בימים אלה זה שלראשונה אי-פעם מפלגה בישראל מממנת מכספה כתיבה של תוכנית לימודים שעוקפת את המנגנונים המקובלים במדינה לאישור תכנים לימודיים, מדלגת מעל ראשם של אנשי חינוך שעמלים כבר שנים על לימודי יהדות, מורשת, מקרא ואזרחות, ומגיעה ללא פיקוח מקצועי מאוזן למאות תיכונים ברחבי הארץ - הכל בזכות סעיף 16 בהסכם הקואליציוני. לימודי היהדות מאוזנים, פלורליסטיים וסובלניים מדי? אין בעיה, נטפח תחת המשרד לשירותי דת תוכנית לימודים אלטרנטיבית, סקטוריאלית לחלוטין, שתיכנס לבתי-הספר מהדלת האחורית ובסופו של דבר תחליף אותם.

מה עשה רונצקי בצה"ל? רונצקי לקח מדור קטן ודל משאבים ברבנות הצבאית שנקרא "תחום תודעה יהודית" והפך אותו תוך זמן קצר לגוף רב השפעה. היחידה שטיפח הציעה ליחידות צה"ל שירותים חינוכיים - סמינרים, פעולות הסברה ומערכי שיעור בנושאי יהדות - תוך שהיא דוחקת את הגוף הרשמי בצבא שאחראי על חינוך חיילים: חיל החינוך. הסדנאות שהפעיל "תחום תודעה יהודית" התאפיינו בנטייה לעיסוק מוגבר לא במורשת ישראל אלא במתן פרשנות לאירועים אקטואליים - גבולות הארץ, היחס הרצוי לערבים, מעמדה של ירושלים, בית המקדש ועוד. רונצקי הודה בכך בעצמו: "הקמתי את היחידה מתוך הבנה שכדי לנצח את האויבים שלנו, שזאת מטרת הצבא, צריך פחות פלורליזם ויותר תודעה יהודית".

את השפעתו ההולך וגדולה קנה המערך בזכות תרומות גדולות שהועברו אליו מעמותות, קרנות ישראליות וזרות ואזרחים פרטיים - כל אלה התנו את מתן התרומות בהגעתן לרבנות הצבאית. גולת הכותרת של המדור הייתה "השבתות היהודיות" שאירגן בירושלים. הרבנות שברה, למעשה, את השוק והציעה למפקדים סופי שבוע חינמיים, שלא גורעים שקל מתקציב היחידה - הצעה שחיל החינוך לא יכול היה להתחרות בה. רונצקי ואנשיו היו האחראים על התוכן הלימודי, שחמק לחלוטין מפיקוחו של חיל החינוך. בעוד שחיל החינוך הקפיד להעביר סדנאות שבמרכזן פלורליזם וריבוי סימני שאלה, היחידה של רונצקי הבליטה רק את היהדות האורתודוכסית והרבתה בסימני קריאה.

כך, למשל, במהלך מבצע "עופרת יצוקה" חילקה הרבנות הצבאית ללוחמים חוברות שבהן הופיעה ביקורת פוליטית נוקבת על הנסיגה מעזה. נכתב שם שהתורה אוסרת על מסירה אפילו של "חתיכת ציפורן" לידי האויב. כמו כן, הורתה הרבנות לחיילים "לא לרחם על אויב אכזרי... זה חוסר מוסריות איום ונורא. לא מדובר כאן במשחקים בלונה-פארק... אכזריות היא מידה רעה, אך כאשר היא נצרכת - היא מידה טובה".

התוכן של סדנאות הרבנות הצבאית גובש בשיתוף מלא עם עמותת הימין אלע"ד (אל עיר דוד), שפועלת למען הרחבת ההתיישבות היהודית במזרח ירושלים. היחידה צברה כל-כך הרבה כוח בזכות משאביה הכספיים, עד שהיא גרמה לקצינים בכירים לערוך שיחות רקע עם עיתונאים ולהזהיר מפני "שטיפת המוח הדתית" שמוביל רונצקי. "מעטים מודעים לניואנסים או עירניים לכך שבדלת האחורית מתנהלת כאן הטפה דתית ולאומנית", אמר ב-2008 קצין בכיר בצה"ל על פעילות המדור. "החיילים הם בעצם 'קהל שבוי' המגיע לשבת בהנחיית המג"ד. רונצקי ואנשיו שוברים סטטוס-קוו שהונהג בצה"ל עוד בימי דוד בן-גוריון". שנתיים לאחר מכן שלח קצין חינוך ראשי מכתב דחוף לסגן הרמטכ"ל ובו התריע כי השתלטות הרבנות הצבאית על מערך החינוך הצה"לי גורמת להכחדת פעילות חינוכית בנושאים אחרים, כמו "הדמוקרטיה הישראלית, רוח צה"ל ומורשת קרב".

ומה הקשר למנהלת החדשה? כשבוחנים מסמכים עדכניים של המנהלת לזהות יהודית, מגלים עד כמה דומות מטרותיה, שפתה והשקפת עולמה לאלה שאפיינו את "תחום תודעה יהודית" ברבנות הצבאית: "מטרת המנהלת היא 'להחזיר את הנשמה היהודית למדינת ישראל'... יצירת גל תודעתי שעיקרו הגברת אהבת המולדת". גם הפעילויות שתבצע המנהלת - ארגון סמינרים, תמיכה כספית בעמותות שעוסקות בהעמקת הזהות היהודית ופעולות הסברה בנושאי יהדות - נשמעות כלקוחות מאותה יחידה צה"לית שנויה במחלוקת.

לפני כמה שבועות הציג רונצקי את תוכניות המנהלת לשר החינוך, שי פירון, וזה סירב לכלול את פעילות המנהלת במשרדו. מרגע זה ואילך, בדיוק כמו שקרה בצבא, נפתחת בעצם תחרות בין משרד החינוך הממלכתי לזרוע החינוכית החדשה של הבית היהודי.

הרב רונצקי מסרב לחשוף את תקציב המנהלת, שגם לא מופיע בספר התקציב החדש. המימון מתחבא, כנראה, בתוך סעיפים אחרים, כפי שקורה פעמים רבות עם פרויקטים שמועדים לביקורת ציבורית חריפה. יחד עם זאת, רונצקי הודה בראיון שנערך עמו בשבוע שעבר כי נכון לעכשיו, עד קבלת התקציב מהמדינה, ממומנת פעילות המנהלת בידי מפלגת הבית היהודי. כן, קראתם נכון: האנשים שיושבים בימים אלו וכותבים לילדים שלכם מערכי שיעור בנושאי יהדות מתוקצבים באופן בלעדי על-ידי מפלגה. לדברי רונצקי עצמו, ההתחייבויות הכספיות שבנט הצליח להשיג מנתניהו במסגרת ההסכם הקואליציוני מבטיחות שלימודי היהדות החדשים "לא יוכפלו - אלא יהיו פי מאה" מהקיים היום. נראה שעיקר פעילותה יהיה בכתיבת תכנים והוראתם בבתי-הספר וכן במימון עמותות שעוסקות בפעילות חינוכית בעלת הקשרים יהודיים".

מה עוד אנחנו יודעים על כוונותיו של רונצקי?

- מה ההבדל בין המנהלת החדשה לכל הגופים של משרד החינוך שעוסקים בהוראת יהדות ומורשת? רונצקי: "משרד הדתות זה לא משרד החינוך. אנחנו נציע לפי הבנתנו את מה שנכון וראוי, מה שבאמת יחזק את הקשר של העם הזה לארץ. אני לא משרד החינוך, אני משרד הדתות. אנחנו מציעים את התורה שלנו, את ההבנה שלנו. מי שרוצה – ייקח, ואני יודע שירצו את זה. כמו שבצבא רצו אותנו ולא את חיל חינוך".

- מי יעביר את השיעורים? רונצקי: "אנשים עם ניסיון, אנשים שחיים את זה... לא פלסטיק כזה. לא פרופסורים. אין לי משהו נגדם, אבל תלמיד ישיבה חי את התנ"ך, זו פיסת חיים אצלו... אני הולך לתת את הכסף שלי לאנשים שאצלם היהדות חיה. לא יהדות אקדמית".

- מהו סוג התכנים שיועבר לתלמידים? רונצקי: "אמת. לא משהו אקדמי כזה לא ברור. את הדבר החי, התוסס, המחבר. את הזהות היהודית האמיתית... עוד לא החלטנו אם אנחנו מממנים פעילויות של גופים לא אורתודוקסיים... צריך לדון עם בנט על זה".

- מה עם זהות יהודית חילונית? רונצקי: "מה אני אציע? שבת חילונית? שבת של מה? אנחנו יודעים על מה אנחנו מדברים. איזו שבת יציעו? עם כל הכבוד, לראות טלוויזיה ביחד? ללכת לפאב? כאן נציע משהו אחר". רונצקי: "אני שונא את מדינת תל-אביב. שם זה שיח אחר לגמרי, עם חלונות ראווה וסלוני כלות. הולכים שם אחרי הדברים החיצוניים. אני רואה את איתמר כמקום טוב יותר, על אף שזה מקום שאין בו שום דבר, לא סלון כלות ואפילו בקושי חנות מכולת". בנוסף, בעבר יצא רונצקי במחאה נגד שבועון "במחנה", אחרי פרסום כתבה שעוסקת בהומואים ולסביות בצה"ל, בטענה שמדובר ב"נושא לא ראוי". בשלהי 2011, בעקבות עסקת גלעד שליט, קרא לחיילי צה"ל "לא לעצור יותר חשודים בטרור אלא לירות בהם במיטותיהם".

ומה תגובת "יש עתיד" לכל הסיפור? בינתיים גיבוי מלא. שווה להזכיר שרק לפני כמה שבועות התנגדו כל חברי "יש עתיד" להצעת חוק שקבעה כי מערכת החינוך תקדיש שעה בשבוע למאבק בגזענות. למה התנגדו? רשות הדיבור לשר האוצר, יאיר לפיד: "אני מתנגד נחרצות לכך שהכנסת (כלומר, פוליטיקאים) יתערבו בתכנים חינוכיים דרך חקיקה. זה נוגד לחלוטין את העיקרון המקודש של הפרדת רשויות ואם נפתח את הדלת הזו מחר יקומו ח"כים שידרשו להכניס שיעור שבועי על ארץ ישראל השלמה. אסור ללכת בכיוון הזה".