התנחלות או ציונות


אתמול פירסמה ח"כ ציפי חוטובלי תוכנית מדינית שמייצגת היטב את העמדה המדינית של לפחות שליש מחברי הקואליציה. במרכז התוכנית - סיפוח כל הגדה המערבית ואיזרוח בכפייה של מיליוני פלסטינים. אז איך מוכרים לציבור תוכנית ששמה קץ לציונות, מדרדרת את ישראל לקריסה כלכלית וגוזרת עלינו מלחמת אזרחים? פשוט מאוד: על-ידי סילוף עקבי של כל המספרים והעובדות. קריאה ביקורתית במרשם לאסון

אתמול פירסמה ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) את התוכנית המדינית שלה. האמת? חידוש מרענן. כזכור, למפלגה של חוטובולי - מפלגת השלטון - אין לא מצע מדיני ולא תוכנית מדינית. מה שכן יש בה זה מספר הולך וגדל של תומכים מוצהרים בסיפוח השטחים. בדיקה שערכנו מעלה כי 28 מתוך 68 חברי הקואליציה של נתניהו מתנגדים לפתרון שתי המדינות ומבקשים להחיל את השלטון הישראלי על הגדה המערבית. במלים אחרות, הליכוד מבקש לעשות ב-2013 את מה שהציונות, על כל זרמיה, ביקשה להימנע ממנו בכל מחיר מהרגע הראשון לקיומה: לכפות בכוח את השלטון שלה על מיליוני ערבים ובסופו של דבר, למצוא את עצמה כמיעוט השולט על רוב ערבי עוין.

האמת היא שמרבית הפוליטיקאים מהימין מבינים היטב כי סיפוח השטחים הוא אמנם משאלת לב יפה אבל לא צעד שניתן לבצע במציאות. זו הסיבה שעד עכשיו אף אחד מהם גם לא העז להציג תוכנית סדורה לסיפוח הגדה בשלמותה. הניסיון מלא-הכנוּת של חוטובלי לניסח פרוגרמה מפורטת ראוי, אם כן, להערכה, אבל הוא גם מדגים כמה רעוע, מופרך ומסוכן הוא רעיון הסיפוח. כי מה עשתה חוטובלי כשהמציאות המורכבת לא התאימה לשאיפות שלה? פשוט כופפה אותה לצרכיה: עיגלה כמה מיליונים לפה, העיפה כמה מיליונים לשם, שמה פס על הרצונות של יהודי העולם, מחקה את השאיפות של הפלסטינים, התעלמה מהנתונים הכלכליים, השליכה לפח את ההשלכות האזרחיות, צחקה בפרצופן של הסכנות הביטחוניות - ופירסמה יצירת מדע בדיוני מפוארת תחת הכותרת החגיגית "תוכנית חמשת השלבים לארץ ישראל השלמה".

אז מה בתוכנית? חוטובלי מגישה לציבור הישראלי עסקת חבילה שכוללת אקרובטיקה מילולית מתובלת בחצאי-אמיתות בתוספת הרבה שקרים גמורים. מטרתם אחת ויחידה: להישאר בכל השטחים, בכל מחיר. לא העתיד של מדינת ישראל מעניין אותה, גם לא הרווחה והשגשוג של הילדים שלכם, אלא היאחזות אובססיבית וחסרת פשרות בגבעות השומרון. התוכנית של חוטובלי מציעה להחיל ריבונות ישראלית על הגדה כולה ולהפוך את כלל הפלסטינים החיים בה לאזרחים מלאים של מדינת ישראל - כולל זכות הצבעה. התהליך הזה ייעשה בהדרגה, במקביל להעלאה המונית של מיליוני יהודים מחו"ל, שתפקידם בחיים יהיה להקל על המאזן הדמוגרפי שיילך וייטה באופן משמעותי לצד הפלסטיני.  

אז קודם כל, מן הראוי לשים על השולחן כמה עובדות בסיסיות.

יהודי העולם. מתוך תשעה מיליון יהודים שחיים מחוץ לישראל חוטובלי מעוניינת להביא לכאן "שני מיליון עולים בטווח של עשור". זאת אומרת, 200 אלף יהודים בממוצע מדי שנה בעשר השנים הקרובות. כבר היום משקיעה מדינת ישראל מאמצים כבירים כדי להביא לישראל כמה שיותר יהודים ומוציאה על כך תקציבים גדולים - אם במישרין ואם באמצעות הסוכנות היהודית ורשת ענפה של עשרות ארגוני עלייה בינלאומיים.

והנה, למרות ההטבות הנדיבות שניתנות להם - פטור מלא ממס, סיוע בדיור, סיוע בשכר לימוד ועוד ועוד - הגיעו לישראל בשנה שעברה 16,577 יהודים בלבד. חוטובלי מעוניינת להגדיל איכשהו את המספר הזה פי 12 מדי שנה. היא, כמובן, מתעלמת לחלוטין מהעובדה שרוב יהודי העולם חיים טוב מאוד במולדתם ושהעלייה ההמונית של ברית המועצות הייתה מקרה היסטורי ספציפי שלא עתיד לחזור על עצמו בקרוב. ואולי, מי יודע, סגנית השר חוטובלי דווקא מצוידת במידע מודיעיני על מלחמת עולם חדשה שעומדת לפרוץ באירופה או על קריסתה הקרבה של ארצות-הברית. אם כן, נראה שהגיע הזמן לשתף.

את מי בדיוק רוצה חוטובלי להביא לכאן? את מאות אלפי החרדים של יהדות ארצות הברית שישושו לעזוב את הקהילות המבוססות והלכידות שלהם רק כדי לשרת בצה"ל? או אולי את הרפורמים, שלמרות שהם מהווים רוב בעם היהודי מדינת ישראל לא מכירה באמונה שלהם? או סתם יהודים צעירים שפשוט מתים לעזוב את ניו-יורק, לונדון ופריז כדי לעבור לאחת הארצות היקרות בעולם שגם סובלות מבעיות ביטחוניות קשות? כך או כך, גם אם נצליח להעלות לישראל באורח פלא את כל יהדות בריטניה (263,346 איש) את כל יהדות צרפת (483,500 איש) ואת כל יהדות רוסיה (205,000 איש) עד אחרון אנשיהן - עדיין יהיו חסרים לנו יותר ממיליון יהודים כדי להגיע למספר המופרך שחוטובלי מכוונת אליו.

הפלסטינים. קבלו את השכנים החדשים שלכם, לפי החזון של חוטובלי: מיליון וחצי פלסטינים שאינם מעוניינים להיות אזרחי ישראל, שחונכו לתעב אותה ושרואים בה מדינת אויב.

בואו נתחיל מהמספר מיליון וחצי. הנתון הזה אינו אלא שקר שהימין מקפיד לחזור עליו שוב ושוב, מתוך מחשבה שאולי ככה הוא יהפוך למציאות. הנתון המקובל על רוב גורמי המחקר, המדיניות והדיפלומטיה בארץ ובעולם הוא זה של הלשכה הסטטיסטית הפלסטינית, שמבוסס על סקר תושבים שקיימה ולפיו חיים בגדה בין 2.6 ל-2.8 מיליון פלסטינים (כך, למשל, לפי ה-CIA האמריקאי והאו"ם). והנה, בחודש שעבר התברר שגם צה"ל משתמש בנתון הזה כהנחת העבודה הבסיסית שלו. הנתון הנוח והנחמד של חוטובלי מקורו במחקר דמוגרפי אחד ויחיד - שעומד אל מול עשרות מחקרים סותרים - שמומן על-ידי קרן אמריקאית ימנית וזכה לביקורת מתודולוגית חריפה. אגב, השקר הזה - שגם בצה"ל לא מאמינים לו - מגחיך עוד יותר את הרצון של חוטובלי לאזן את האזרחים הפלסטינים החדשים בעולים יהודים, שכן הוא מצריך ייבוא של עוד מיליון יהודים על השני מיליון שאין לנו.  

עוד חורים בתוכנית? בבקשה. בואו נשים בצד את מלחמת האזרחים המטורפת שתתחולל ברגע שישראל תיכפה על 2.5 מיליון איש להסתפח למדינה שהם עוינים. בואו נשים בצד את הלהבות שרק יגברו, ברגע שהפלסטינים יבינו כי ישראל מבקשת לשלול מהם את כל זכויות האזרח שלהם, אלא אם ישרתו בצה"ל – צבא שעד לפני יומיים נלחם בהם. בואו נשים בצד את העובדה שחוטובלי מצפה, משום מה, שחיילים פלסטינים יגנו עלינו מפני הסכנות הביטחוניות של המזרח התיכון. בואו נשים בצד את הבידוד הבינלאומי שייכפה על ישראל, בשנייה שבה היא תחליט לשבור את כל כללי המשחק הבינלאומיים. בואו נדבר לרגע על הריסוק המוחלט של הכלכלה הישראלית שחוטובלי פשוט משתוקקת להביא עלינו.

קצת נתונים. תמ"ג לנפש בישראל: 32,200 דולר. תמ"ג לנפש בשטחים: 2,900 דולר. אבטלה בישראל: 7.5%. אבטלה בשטחים: 23%. המשמעות של איחוד שתי הכלכלות הוא חורבן מוחלט של הכלכלה הישראלית, שתידרש לקלוט לתוכה בן רגע מיליוני אזרחים עניים יותר מכל שהכירה עד כה, רבים מהם מובטלים. שערו בנפשכם רק לרגע אחד בכמה עשרות מיליארדים יצטרכו לגדול תקציבי הרווחה והביטוח הלאומי רק כדי להגיש סיוע ראשוני לכל אותם ישראלים-פלסטינים חדשים שחיים בתנאים של עולם שלישי.    

האמת היא שכל זה ממש לא מעניין אותה. לפני כמה שבועות, כשנשאלה חוטובלי בכנס בירושלים על ההרכב הצפוי של כנסת ישראל אחרי סיפוח השטחים, היא ניפנפה את השאלה הקיומית הזאת בתשובה המחויכת: "נו, אז היום יש לנו בכנסת אחמד טיבי אחד. בעתיד יהיו עוד חמישה אחמד טיבים". אלא שברור כי על-פי המאזן הדמוגרפי הצפוי, הכנסת - כפי שמאחלת לנו אותה חוטובלי - תורכב מעשרות נציגים ערבים בעלי שאיפות לאומיות המנוגדות בהכרח לאלה של רוב היהודים בארץ.

בקיצור, חוטובלי רשמה לנו כאן את המתכון האולטימטיבי לסיוט: קץ המדינה היהודית, התמוטטות כלכלית, בידוד בינלאומי ועימות פנימי ששתי האינתיפאדות הרצחניות ייראו לידו כטיול שנתי באחוּ. כל זה ממש לא משנה לה. לא העובדות. לא הנתונים. לא קץ הציונות. לא הבעיות הכלכליות-אזרחיות-ביטחוניות שהיא עתידה להביא עלינו. העיקר, מבחינתה, הוא "לא לוותר על שטח שנכבש בדם במלחמת מגן".

גם זו נחמה. סוף-סוף האמת המרה צפה ועולה מעל פני השטח: הימין מעוניין להיצמד לגבעות השומרון בכל מחיר, ובשביל לעשות את זה הוא מוכן להקריב בשמחה אתכם, את הילדים שלכם ואת העתיד של מדינת ישראל כולה.